Banke su spremne kratkoročno, do tri mjeseca, samostalno snositi trošak mjera za olakšavanje otplate kredita u švicarskim francima (CHF), oslanjajući se na postojeća rješenja, objavljeno je u ponedjeljak iz Hrvatske udruge banaka (HUB), iz koje navode i da su predstavnici poslovnih banaka usuglasili pristup olakšavanju otplate kredita u CHF kojeg će iznijeti na današnjem sastanku s predstavnicima Ministarstva financija i Hrvatske narodne banke.
U Ministarstvu financija je oko 14 sati započeo tehnički sastanak predstavnika Ministarstva, središnje banke i poslovnih banaka na kojem bi trebale biti usuglašene mjere za ublažavanje posljedica snažnog rasta tečaja švicarskog franka na korisnike kredita vezanih uz tu valutu.
“Predstavnici banaka održali su sastanak na kojemu su usuglasili pristup olakšavanju otplate kredita u švicarskim francima kojeg će iznijeti na sastanku s Ministarstvom financija i Hrvatskom narodnom bankom. Banke su spremne kratkoročno, do tri mjeseca, samostalno snositi trošak takve mjere, oslanjajući se na postojeća rješenja”, navode iz HUB-a.
Dodaju i da “u cilju dugoročnog rješenja, predlažu da se u tom razdoblju pristupi izradi modela konverzije za kredite u švicarskim francima, koje će uzeti u obzir razlike u socijalnoj poziciji dužnika te ravnomjerno rasporediti trošak provedbe dugoročnog rješenja između svih dionika”.
Po podacima Hrvatske narodne banke (HNB), ukupni iznos kredita vezanih uz švicarski franak krajem rujna prošle godine bio je 23,7 milijardi kuna, a više od 92 posto se odnosi na kredite stanovništvu, prvenstveno stambene.
Po procjenama Udruge Franak, u Hrvatskoj ima oko 60.000 kredita u ‘švicarcima’, pa bi, smatraju, jačanje franka moglo utjecati na živote otprilike 200 do 300 tisuća građana Hrvatske.
U međuvremenu, na tečajnoj listi Hrvatske narodne banke (HNB) utvrđenoj u ponedjeljak, u odnosu na tečajnicu od petka, kuna je oslabila prema švicarskom franku za daljnjih 1,62 posto, na 7,660765 kuna za franak, a u odnosu na sredinu prošlog tjedna tečaj franka uzletio je za gotovo 20 posto.
Uzlet franka počeo je nakon što je švicarska narodna banka u četvrtak odustala od obrane minimalnog tečaja od 1,20 franaka za euro, tada je i na tečajnici HNB-a tečaj franka skočio prema kuni za 15,7 posto, na 7,3984 kune. Potom je na tečajnoj listi utvrđenoj u petak kuna oslabila prema euru za još 1,89 posto, a na danas utvrđenoj tečajnici središnje banke, koja se primjenjuje od sutra, za daljnjih 1,62 posto.
Tako je najnoviji tečaj franka za 1,27 kuna veći nego sredinom prošlog tjedna. A što to znači za oko 60.000 hrvatskih građana koji imaju stambene kredite vezane uz franak, govori podatak da je primjerice iznos rata od 600 franaka sada veći za 760 kuna – sa srednjim tečajem od 6,39 kuna iznosio je 3.836 kuna, a sa najnovijih 7,66 kuna iznosi 4.596 kuna.