HURS najavio prosvjed za Praznik rada zbog nekvalitetne politike Vlade

Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS) Ozren Matijašević najavio je danas kako će Međunarodni praznik rada sindikat obilježiti prosvjedom zbog nekvalitetne gospodarske politike Vlade RH, razarajućih sprega banaka i neučinkovitog hrvatskog pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Praznik rada ćemo prosvjedno obilježiti u Poduzetničkoj zoni Čaporice kod Trilja u reciklažnoj tvrtki Oporaba d.o.o, kojoj banke onemogućavaju djelovanje, iako ima kompletnu infrastrukturu. Radi se o 300 radnih mjesta, sudbini radnika i njihovih obitelji, rekao je Matijašević. Najavio je da će osnovati udrugu oštećenika koja će se zvati „Pazite s kim bankarite“.

Osvrnuo se i na probleme u gospodarstvu te naglasio kako su strana ulaganja u 2013. godini 5,5 puta manja nego 2009. godine i to radi odluka ove Vlade i ukupne klime te na rad banaka koje „nude daleko nepovoljnije uvjete građanima i poduzetnicima u Hrvatskoj, nego što nude uvjete u zemlji iz koje dolaze“.

„Banke uzimaju sebi za pravo da samostalno mijenjaju dogovorene uvjete kreditiranja – imate sudski postupak Udruge „Franak“, ali i stotine slučajeva diljem Hrvatske gdje u tim slučajevima banke protivno preuzetim obavezama iz ugovora postupaju, a onda računaju unaprijed na ruku koja će im se dati u tim postupcima od strane pravosuđa“, rekao je Matijašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrazio je nezadovoljstvo radom pravosuđa te podsjetio kako na prvostupanjsku presudu koja je donesena 20. studenog 2013. godine bivšem premijeru Ivi Sanaderu u vezi Ine i na koju je uložena žalba, Vrhovni sud do danas nije donio odluku, a pregovori kojim bi se postojeći ugovor smijenio neće se ni promijeniti dok ne bude pravomoćne presude.

„Ako to nije razlog Vrhovnom sudu da promptno postupa po žalbi, ne znam koji drugi primjer da iznesem“ , rekao je Matijašević te naglasio kako u međuvremenu „Mađari koristite ta prava koja su im nezasluženo u koruptivnim okolnostima dana, štetno upravljaju Inom, nema ulaganja, razvoja ni natruha ono što je vrijedno u Ini se pokušava, nemam boljeg izraza, raskokošat“.

„S tim nepostupanjem Vrhovnog suda u tom slučaju koji je od širokog društvenog značaja, možete zamisliti kako i na koji način rade sudovi na nižim razinama“, zaključio je Matijašević te se osvrnuo i na rad Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Devizna klauzula je velik broj hrvatskih građana zavila u crno, a mi smo zahtjev za ocjenu ustavnost podnijeli 21. siječnja 2011. godine, a do danas nema nema nikakve odluke, ni odbijenice, ni odgovara podnositelju zahtjeva“, rekao je Matijašević te spomenuo i podnošenje zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o reprezentativnosti.

„Godinu i pol dana pregovaramo o Zakonu o radu, provodimo nekakav socijalni dijalog. Zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona o reprezentativnosti koji regulira i način vođenja socijalnog dijaloga podnijeli smo 22. listopada 2012. godine. Ni o toj stvari se nisu javili“, istaknuo je predsjednik HURS-a.

Na upit novinara, Matijašević je i prokomentirao izjavu potpredsjednika Vlade Branka Grčića kako je financijska stabilnost države ugrožena rastom javnog duga i da je monetizacija autocesta pokrenuta kako bi se otplaćivao dug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Izjava potpredsjednika Vlade dokazuje da ‘Vlada ne vlada’ i da državom upravljaju financijske institucije. Kao izlaz iz krize, a zbog javnog duga, najavljuje se spasonosno rješenje monetizacije autocesta, a istovremeno se pušta banke da nekretninski balon drže i da 90 milijardi kuna duga koji u ukupnom dugu participira s izuzetno visokim postotkom, nitko ne poduzima ništa, na čelu i s njim“, rekao je Matijašević.

„Umjesto da se prisili banke da u uvjetima krize prilagode cijene i da obitelji koje se nalaze u podstanarstvu po prihvatljivim cijenama kupe i da se taj dug od 90 milijardi kuna koji ulazi u taj javni dug smanji, ide se u rasprodaju da bi se par mjeseci ostalo u udobnim foteljama“ , zaključio je Matijašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.