Kako ukrajinsko-ruska kriza utječe na hrvatsko gospodarstvo? Što s tvrtkama koje izvoze u Rusiju?

cijene
Foto: Deposit photos

U četvrtak rano ujutro počele su odjekivati eksplozije Ukrajinom, a Rusija je pokrenula invaziju u punom razmjeru. U Kijevu se stvaraju ogromne gužve dok ljudi pokušavaju napustiti grad usred ruske invazije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica oštro pale jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama, nakon što je Rusija napala Ukrajinu, što bi moglo negativno utjecati na svjetsko gospodarstvo.

Cijene plina na londonskoj burzi skočile za 35 posto u četvrtak i u jednom trenutku premašile 1400 dolara za 1000 kubika plina.

Iako na izvoz u Rusiju otpada samo 1,2 posto ukupnog izvoza, on je za pojedine tvrtke iznimno važan, prenosi hrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Solinski proizvođač autodijelova AD Plastik u Rusiji ima dvije tvornice, a udio prihoda s ruskog tržišta viši je od 25 posto.

flags of Russia and Croatia

– Olakotna okolnost u ovoj situaciji je ta što naše tvornice u Rusiji proizvode isključivo za rusko tržište i time je smanjen utjecaj potencijalnih sankcija na naše poslovanje, poručuju iz AD Plastika.

Rusko je tržište važno i Podravci u kojoj se još analiziraju mogući rizici za poslovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pliva i Belupo u Rusiju izvoze lijekove, no vjeruju da će, kao i dosad, lijekovi biti zadnji na udaru sankcija.

Poslovanje Fortenova Grupe

Tvrtkama je bitno i kakve bi mogle biti kontrasankcije s ruske strane, kažu u Komori.

> Ukrajina proglasila 30-dnevno izvanredno stanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Druga stvar koja će se dogoditi, to je strmoglavi pad rublje, znači to će biti tečajne oscilacije koje će se isto reflektirati koji će se isto reflektirati na poslovanje naših tvrtki u Rusiji, i svih europskih tvrtki. I treća stvar to je problematika s opskrbom energenata i visokim cijenama energenata, ističe voditeljica Odjela za internacionalizaciju u Sektoru za međunarodne odnose HGK Suzana Knežević.

Posebno je zanimljivo pitanje poslovanja Fortenova Grupe čiji su suvlasnici VTB i Sberbanka. Iz Fortenove odgovaraju da ne očekuju utjecaj sankcija na financiranje tvrtke.

– Banke u ruskom vlasništvu u Fortenova grupi nemaju većinska upravljačka i vlasnička prava, ona su ispod 50 posto, a drugi najveći dioničar kompanije su domaći hrvatski vlasnici. Također, Fortenova grupa ima stabilnu kapitalnu strukturu, u kojoj financiranje predvode američki investitori HPS Investment Partners, ističu iz Fortenova grupe.

Moguće ograničavanje financijskih tokova s Rusijom ne bi trebala osjetiti ni hrvatska podružnica Sberbanke, jer posluje kao dio grupe Sberbank Europe, pod europskim nadzorom i licencijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No bude li ograničeno putovanje ruskim državljanima, osjetit će to hrvatski turizam.

Iako je udio Rusa oko jedan posto svih stranih turista, troše 50 posto više od prosjeka.

– Volimo ruske goste i naravno da bi bilo šteta da iz bilo kojih razloga oni ne mogu doći na Jadran. A što se tiče regija, Istra apsorbira pola gostiju koji dođu u Hrvatsku, iznosi predsjednik Udruženja putničkih agencija HGK Boris Žgomba.

Iako je Hrvatska zbog LNG terminala i Janafa energetski u povoljnijem položaju od drugih zemalja, eventualni prekid opskrbe plinom iz Rusije mogli bi najviše osjetiti veliki potrošači poput kutinske Petrokemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.