Radnici Diokija prosvjedovali pred Trgovačkim sudom

Stotinjak radnika Diokija prosvjedovalo je danas pred zagrebačkim Trgovačkim sudom tvrdeći da se stečajni postupak u toj tvrtki vodi na njihovu štetu, zbog čega je tajnik Udruge radnika i bivših radnika Diokija Srđan Perković predao sudu predstavku i zatražio ubrzanje postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici prosvjeduju jer od prodaje Diokijeva pogona na Žitnjaku nisu dobili ni kunu, kao i zbog nerazjašnjenje situacije s predstečajnom nagodbom Dine čije se radnike beskonačno zavlači.

Perković je optužio sutkinju Vesnu Malenicu i stečajnu upraviteljicu Mariju Vujčić – Turkulin da rade prema uputama Lea Dolezila, čovjeka većinskog vlasnika Mislava Ježića, koji je i dalje u nadzornim odborima i kao takav prvi suradnik stečajne upraviteljice. Zbog toga prosvjednici traže izuzeće Malenice i Vujčić – Turkulin, te brže i kvalitetnije vođenje stečajnog postupka.

Perković je ustvrdio da se ne uvažava mišljenje 553 radnika koji potražuju neisplaćene plaće i otpremnine u iznosu od gotovo 100 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imovina postoji ali se jako sporo unovčava, tri godine se razvlači rješavanje sudbine Diokija i Dine, zahvaljujući politici i Vladinim odlukama još od ljeta 2012. koje tadašnji ministar financija Slavko Linić nije proveo s turskim ulagačem Chalishkanom koji je uzeo pet milijuna eura i otišao ne pokrenuvši proizvodnju, rekao je Perković.

Nakon toga su se počele provoditi neuspjele predstečajne nagodbe i tako su prošle tri godine, dodao je, a radnici od toga nemaju ništa.

Perković kaže da su problemi počeli izbacivanjem tadašnjeg Dikoija iz Ina grupe prije 17 godina, a najodgovornijim za sadašnje stanje drži Vladu, bivšeg ministra financija Slavka Linića i većinskog vlasnika Mislava Ježića koji su ih “zakopali do kraja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević rekao je kako je “slučaj Dioki” još jedan konkretan primjer da u Hrvatskoj stečajni postupci u pravilu služe prikrivanju tragova kriminala.

Stečajni je postupak otvoren kada nije uspjela predstečajna nagodba, a javnost i radnici do danas ne znaju razlog neuspjeha. Otvaranje stečajnog postupka dočekao je u radnom odnosu manji dio radnika Diokija, koji su temeljem Zakona o isplati radničkih potraživanja u slučaju stečaja od Agencije za isplatu radničkih potraživanja dobili tri plus tri plaće.

Ostali radnici, njih 330, nisu dobili ništa s obzirom da su potpisali sporazumne raskide ugovora o radu u kojima je navedeno da će im potraživanja biti isplaćena kada se usvoji predstečajna nagodba, a nagodba je propala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Matijašević je najavio da će kao predstavnik sindikata u Upravnom vijeću Agencije za isplatu radničkih potraživanja uputiti zahtjev Vladi i Ministarstvu rada i mirovinskog sustava da se nepravda ispravi isplatom jednakog iznosa tim radnicima.

Također ćemo učiniti sve da se sutkinja Malenica i stečajna upraviteljica Vujčić – Turkulin maknu s tog slučaja, poručio je Matijašević

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.