Ribić: ima li Vlada pravo provoditi neuspješnu ekonomsku politiku kao i HDZ?

Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata izjavio je danas u Zagrebu kako ekonomska politika koju Vlada provodi nema rezultata te da je pitanje ima li Vlada demokratski legitimitet za vođenje takve ekonomske politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mi vidimo da ova ekonomska politika nije imala rezultate svih ovih mjeseci, te su neka rješenja vidljivo neuspješna. Nama je božićnica smanjena pa je rečeno da će samo to dirati, a plaće neće nikada dirati. Ekonomska politika ovog tipa nema nikakvog rezultata. Pitanje je da li vlada ima demokratski legitimitet za vođenje takve ekonomske politike. Ima, ali ako nema rezultata ima li vlada pravo narušavati pravni poredak, valjanost kolektivnog ugovora i ugovora općenito kraj vidljivog neuspjeha ek. politike, iste kakvu je provodio i HDZ? Kome treba dodatni argument da je ovo kriva politika fiskalne konsolidacije?,“ izjavio je Ribić prije predaje zahtjeva Ustavnom sudu o procjeni ustavne ispravnosti isplate materijalnih prava temeljem dodataka na staž u sustavu javnih službi.

Ribić smatra kako je izbrisano pravo radnika, pogotovo u javnim službama, a cijena rada je ostatak ostataka onoga što svi drugi u proračunu namire.

Na upit novinara s naroda.hr kakvo je njegovo mišljenje o ukidanju i naknadnom ponovnom uvođenju aktivnih mjera zapošljavanja, Ribić je rekao da misli kako bi se ta vrsta aktivnog zapošljavanja trebala ukinuti gdje se mladi, obrazovani i kvalitetni ljudi zapravo zapošljavaju s 1600 kuna i omogućava se eksploatacija njihovog rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„To je taj udar na cijenu rada. Pokazivanje da cijena rada nije ništa. To bi trebalo ukinuti ne zato što nema novaca nego zato što je to nemoralno rješenje. O tome ministri ne govore, nego kako se mora ukinuti jer nema para. Sada kada ima, svi sretni i nastavimo s eksploatacijom mladosti,“ ocijenio je Ribić.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec, rekao je kako odluku vlade da zakonom derogira kolektivne ugovore i uskrati isplatu ugovorenih prava smatra protuustavnom i protiv konvencije međunarodne organizacije rada. „Očekujemo da ustavni sud stane i donese pravednu odluku, a do te odluke tražimo od Ustavnog suda da donese privremenu mjeru zabrane primjene zakona do konačne odluke,“ objasnio je Mihalinec i dodao kako se je Vlada poslužila pravnim nasiljem umjesto da je otvorila pregovore sa sindikatima oko smanjenja nekih prava.

Upitan kakva je poruka koju Vlada šalje starijim radnicima, Mihalinec je izjavio kako im se time šalje kako njihovo iskustvo ne vrijedi ništa te kako je Hrvatska jedna od rijetkih država gdje nastavnici bez obzira na iskustvo imaju jednaku plaću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tajnica Sindikata znanosti Ana Petošić rekla je kako se tim zakonom derogiraju kolektivni ugovori.  „To je ne samo protupravno i nedopustivo prema unutarnjim pravima Republike Hrvatske, već i međunarodnim konvencijama organizacije rada koje je Hrvatska ratificirala i koje su za nju obvezatne,“ objasnila je Petošić i dodala kako se Vlada stavlja van pozicije ostalih građana RH i dovodi u pitanje vladavinu prava u RH i pravnu sigurnost građana Hrvatske.

Glavna tajnica Matice hrvatskih sindikata Mirela Bojić smatra kako je nedopustiva sporost kojom Ustavni sud RH rješavaju određene predmete, te smatra posebno pogubnim situacije gdje šteta može biti nenadoknadiva i velika. Da Ustavni sud može rješavati predmete u kratkom roku, Bojić je navela neke primjere. „Zakon na dodanu vrijednost za novine je Stupio na snagu 1.7.2013., a usvojen je 16.7, dakle 15 dana poslije. Referendum o braku podnesen je prijedlog 12.11.2013, a 28.11.2013 Ustavni sud je riješio. Zakon o trgovini iz 2009. u tri mjeseca riješen. Zakon o financijskom poslovanju podnesen je 29.7.2013, a 27.8.2013. donesena odluka.

Vidi se da se predmeti mogu brzo riješiti, ali ovisi koji predmeti imaju prioritet,“ zaključila je Bojić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.