Što je s Croatia osiguranjem?

Gotovo sedam mjeseci nakon zaprimanja kaznene prijave zbog sumnje u nezakonitosti prilikom privatizacije Croatia osiguranja, Državno odvjetništvo i dalje šuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši ministar financija Slavko Linić i predsjednik Uprave Adris grupe Ante Vlahović potpisali su 6. ožujka ove godine u Ministarstvu financija ugovore kojim rovinjski Adris kupuje Croatia osiguranje. Time Adris od države kupio 39,05 posto udjela u Croatia osiguranju, za što je ponudila 905 milijuna kuna, a obvezala se i na dokapitalizaciju od oko 840 milijuna kuna, nakon čega bi u Croatia osiguranju imala 60 posto vlasništva, dok bi državi bi ostao udio od 28 posto.

Negdašnji zastupnik u Gradskoj skupštini Tomislav Jelić tvrdi kako je, prodajom Croatia osiguranja Adris Grupi, hrvatski proračun oštećen za 3,5 milijarde kuna te sumnja kako su se prilikom pogodovanja udružili KPMG kao procijenitelji Croatia osiguranja, Uprava Croatia osiguranja, ministar financija Slavko Linić i Uprava Adris Grupe, zbog čega je podnesena i kaznena prijava protiv njih.

“U razdoblju privatizacije, kada vrijednost udjela obično raste u Croatia osiguranju je drastično padala tako da su Croatia osiguranje d.d. i Croatia osiguranje grupa u posljednjem kvartalu 2013. iskazale gubitak”, kazao je Jelić za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdi kako je Croatia osiguranje d.d. je u tom posljednjem kvartalu smanjila svoj kapital za 384,6 milijuna kn na način da su smanjili rezerve kapitala za 310,8 milijuna kn, što nije ništa drugo nego li gubitak. Jelić je istaknuo kako su smanjili dobit za 75.2 milijuna kn, pa time i porez na dobit za 18,8 milijuna kn.

DORH je zaprimio kaznenu prijavu Tomislava Jelića protiv sudionika privatizacije Croatia osiguranja u kojoj stoji da je državni proračun prodajom Adris grupi oštećen za 3,5 milijardi kuna i proslijedio je na daljnje postupanje nadležnom državnom odvjetništvu.

“Sukladno Zakonu o kaznenom postupku, kaznenu prijavu ustupili smo nadležnom državnom odvjetništvu, a nadležno državno odvjetništvo sukladno zakonskim odredbama ne potvrđuje provođenje istraga i ne odgovara na pitanja „hoće li pokrenuti istragu“ u nekom predmetu, dok će o svojoj odluci u predmetu obavijestiti podnositelja prijave”, odgovorili su na upit narod.hr-a iz DORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik Adris Grupe Predrag Grubić upitan za navode iz kaznene prijave, da su sudjelovali u namještanju niže cijene po kojoj im je prodano Croatia osiguranje, kazao je da oni “poštuju svoje kritičare čak i onda kad pišu i iznose besmislice”.

“Croatia osiguranje bilo je subjekt procesa privatizacije koji je bio isključivo u domeni dosadašnjeg većinskog vlasnika, odnosno Vlade RH. Dodatnih komentara na ovu temu nemamo”, kazali su nam u Croatia osiguranju, a KPMG je ustvrdio kako, nažalost, nije u mogućnosti davati izjave za medije zbog važećeg ugovora o povjerljivosti s klijentom.

Dokapitalizacija Croatia osiguranja nije bila potrebna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drago Jakovčević, profesor s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izjavio je kako smatra da je od prodaje Croatia osiguranja državni proračun mogao dobiti 566 milijuna eura umjesto 148 milijun eura.

Kao primjer Jakovčević je naveo prodaju osiguranja Basler, koje je preuzela Uniqa, ističući kako je to snažan argument i činjenični dokaz kako se Croatia osiguranje prodano u bescijenje čime se opravdano nameće sumnja u namještanje i pogodovanje prodaje s krajnjom posljedicom štetne transakcije za proračun RH.

„Croatia osiguranje je tržišni lider koji krajem 2012. zauzima udio od 32,77% ukupnog osigurateljnog tržišta s kapitalom od 1,8 milijardi kn te dobiti od 123,4 milijuna kn“, objašnjava Jakovčević te dodaje kako Basler osiguranje u istom razdoblju zauzima 4,03% tržišta s kapitalom od 328,2 milijuna kn i iskazanim gubitkom od 51,2 milijuna kn.

„Za kontrolni paket dionica od 50% Croatia osiguranja Adris grupa je platila 148 milijuna eura, a Uniqa za preuzimanje Baslera 70 milijuna eura“, usporedio je ekonomski stručnjak naglasivši kako treba znati da je Basler tvrtka koja posluje s gubitkom godinama, a Croatia osiguranje tržišni lider koji povećava dobit s perspektivom daljnjeg rasta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Jakovčevićevim riječima za 1% tržišta Uniqa je platila vlasnicima Baslera 17,3 milijuna eura, a Adris grupa vlasniku Croatia osiguranja, hrvatskoj državi 4,64 milijuna eura.

„Podcijenjenost vrijednosti Croatia osiguranja u ovom slučaju je 12,7 milijuna eura za svakih 1% tržišnog udjela. Dakle, za 50% udjela Croatia osiguranja moglo se u proračunu prihodovati 566 milijuna eura umjesto 148 milijuna eura“, rekao je Jakovčević objasnivši kako iz svega navedenog slijedi da je kod ovakve transakcije nastupila šteta za državni proračun u vrijednosti od 418 milijuna eura ili 3,18 milijardi kn.

Jakovčević ističe kako je najavljena dokapitalizacija, koju bi trebao provesti novi vlasnik, po njegovu mišljenju obmana javnosti jer će, kako kaže „novi vlasnik nakon uplate kapitala odmah povući taj kapital kroz dugoročne pozajmice svojim povezanim društvima ili ulaganjima u nekretnine Croatia osiguranja koje su pogodne za hotelske kapacitete.“

Najstarije hrvatsko osiguravajuće društvo

Osnivanje i početak djelovanja Croatia osiguranja koincidira s povijesnim razdobljem Hrvatske u kojem nacionalni identitet dobiva širi prostor kao odgovor na njegovo gušenje i zatiranje. Buđenje nacionalnoga identiteta, koji prati svaki segment života u Hrvatskoj, nije moglo zaobići ni gospodarski aspekt, što nije čudno ako se zna da stvaranje ključnih nacionalnih gospodarskih institucija omogućuje zadržavanje kapitala u domovini. Dalekovidnost i rodoljublje nekolicine upornih entuzijasta (Gjuro Deželić, Ivan Vončina, August Šenoa), uz potporu ostalih članova iz političkih struktura grada Zagreba, rezultiralo je 4. lipnja 1884. godine, deset godina nakon pokrenute inicijative, osnivanjem Croatia osiguravajuće zadruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.