Vlada: Švicarski sud nije poništio odluku Arbitražnog suda – ostaje postojeće stanje u upravljanju Inom

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Vlada je u petak priopćila da je švicarski Savezni vrhovni sud odbio poništiti odluku Arbitražnog suda, koji nije prihvatio hrvatski zahtjev da se ponište ugovori o upravljanju Inom, pa će se ta odluka provoditi kroz održavanje postojećeg stanja u korporativnom upravljanju Inom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je 26. listopada od svojih pravnih zastupnika obaviještena o odluci švicarskog Saveznog vrhovnog suda od 17. listopada da se odbija zahtjev Republike Hrvatske za poništajem arbitražne odluke koju je 23. prosinca 2016. donio Arbitražni sud, utemeljen prema pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo, stoji u priopćenju.

S obzirom da je kao mjesto arbitraže bila određena Ženeva, Hrvatska je 1. veljače 2017. zatražila švicarski Savezni vrhovni sud da poništi arbitražnu odluku, što je u skladu s pravilima i mogućnostima propisanima švicarskim međunarodnim privatnim pravom.

U obrazloženju odluke, švicarski Savezni vrhovni sud nije se upuštao u ocjenu biti hrvatskog zahtjeva, umjesto toga pozvao se na dijelove ugovora između Hrvatske i MOL-a o upravljanju Inom, za koje je Hrvatska zahtijevala poništaj smatrajući da su rezultat koruptivnih aktivnosti, kojima je mogućnost naknadnog pobijanja eventualnih arbitražnih odluka bila isključena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je arbitražni postupak protiv MOL-a pokrenula u siječnju 2014. sa zahtjevom da se ponište ugovori o upravljanju Inom. Arbitražni sud nije udovoljio hrvatskom zahtjevu, a sada kada je švicarski Savezni vrhovni sud odbio poništiti tu odluku Arbitražnog suda, ona se provodi kroz održavanje postojećeg stanja u korporativnom upravljanju najvećom hrvatskom naftnom kompanijom, kaže se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.