Zabrinjavajući podatci: Broj zaposlenih i radno aktivnih stanovnika rekordno nizak

foto: Roberta F.

“Na temelju administrativnih izvora, u listopadu je zabilježeno 1 328 838 zaposlenih osoba, 1 604 651 radno aktivni stanovnik te 275 813 nezaposlenih osoba. Sve navedene kategorije na nižim su razinama u usporedbi s istim mjesecom prošle godine, što je jedino u slučaju stanja nezaposlenosti povoljan podatak. A kako se kretanje nezaposlenosti ostvaruje pod utjecajem više čimbenika (pri čemu su značajni oni koji nisu povezani sa zapošljavanjem, već su rezultat postroženja uvjeta kojima se dobiva status nezaposlene osobe pri HZZ-u ili ekonomske emigracije), i taj se podatak relativizira te ujedno sugerira kako se loša bazična stanja na tržištu rada ne mijenjaju, što je zapravo i sasvim očekivano pri ovako niskim i nesigurnim razinama dinamike oporavka gospodarske aktivnosti”, istaknuli su iz Hrvatske gospodarske komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Netipično kretanje administrativne nezaposlenosti ocrtava i usporedba podataka o nezaposlenosti praćena alternativnom metodologijom (Anketa o radnoj snazi Međunarodne organizacije rada), koja prvi put otkad postoje podatci pokazuje višu razinu nezaposlenosti od administrativnih podataka (u prvoj je polovini godine broj nezaposlenih prema Anketi o radnoj snazi bio viši za oko 16 tisuća osoba).

Najniža razina od 1996. godine

Istodobno je administrativni broj zaposlenih u listopadu bio na najnižoj razini (u usporedbi s istim mjesecima ranije) otkako postoje donekle relevantni podatci za usporedbu (od 1996. godine).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom je u pravnim osobama (koje zapošljavaju oko 80 % ukupno zaposlenih) radilo 1 119 093 osobe, što je 4,9 tisuća manje u odnosu na prošlu godinu.

Najveće smanjenjene u djelatnosti građevinarstva

Daleko najveće godišnje smanjenje u odnosu na prošlu godinu zabilježeno je u djelatnosti građevinarstva (koje zapošljava oko 6 % svih zaposlenih u pravnim osobama) gdje je u listopadu ove godine radilo 68 225 osoba, 3 555 osoba manje nego u istom mjesecu prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Apsolutno smanjenje zabilježeno je i u trgovini (koje zapošljava oko 16 % ukupno zaposlenih u pravnim osobama) gdje je u listopadu bilo zaposleno 176 831 osoba, 1 984 osobe manje nego istog prošlogodišnjega mjeseca. U prerađivačkoj industriji (koja je pojedinačna osnovna djelatnost koja zapošljava najviše – oko 18 % svih zaposlenih u pravnim osobama), u listopadu je registrirano 196 378 zaposlenih, što je 1 041 zaposleni manje nego prošle godine.

S druge strane, kada se promatraju osnovne djelatnosti, godišnji rast je ograničen na tek nekoliko uslužnih, a najznačajniji je zabilježen u turizmu (pružanje smještaja te pripreme i usluživanja hrane) gdje je broj zaposlenih porastao za 3 483 tisuće osoba.

tablica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godina 2015. bit će sedma uzastopna godina pada broja zaposlenih

Broj zaposlenih će u okvirima sezonskih kretanja padati do sljedećeg proljeća prema razini od 1,30 milijuna, a prema trenutnim procjenama, mogao bi pasti i ispod nje. Sada je sve izvjesnije i da će s prosječnim brojem zaposlenih koji procjenjujemo na oko 1,33 milijuna (najniža razina od kraja devedesetih godina prošlog stoljeća), 2015. godina postati sedma uzastopna godina pada administrativnog broja zaposlenih.

Iako će podatci iz alternativnog izvora i alternativne metodologije (Anketa o radnoj snazi Međunarodne organizacije rada) pokazati vjerojatno povoljnije podatke o zaposlenosti (u prvoj polovini godine zabilježen je rast koji se nastavlja na rast iz prethodne godine), Hrvatska će ipak ostati među trima članicama EU s najnepovoljnijim pokazateljima tržišta rada (uz Grčku i Španjolsku).

„Podatci za listopad pokazuju smanjeni broj zaposlenih, aktivnog stanovništva te broja nezaposlenih, što pokazuje da se stanje na tržištu rada u osnovi ne mijenja, tako da će 2015. godina biti sedma uzastopna godina u kojoj je zabilježen pad broja zaposlenih. Time Hrvatska, uz Grčku i Španjolsku, ostaje među trima članicama EU s najnepovoljnijim stanjem na tržištu rada“, istaknuo je direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimir Savić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.