30. svibnja 1995. održan je najveći mimohod hrvatskih oružanih snaga u povijesti moderne i samostalne Republike Hrvatske. Održan je u glavnom gradu Hrvatske Zagrebu na jezeru Jarun.
Mimohod je održan između dvije najveće vojne pobjedničke akcije Hrvatske vojske „Bljesak“ i „Oluja“, te je pokazao svu snagu i respektabilnost hrvatskih oružanih snaga nakon što je na svojim leđima iznijela pet godina teških borbi s brojčano i naoružanjem daleko nadmoćnijom okupatorskom jugoslavenskom vojskom potpomognutoj raznim paravojnim srpskim milicijama.
Stvarni cilj vojnog mimohoda 1995.
Vojni mimohod 1995. imao je za cilj isključivo djelovanje na psihu i borbeni moral pobunjenih Srba i ohrabrenje hrvatske javnosti s druge strane o mogućnostima Hrvatske vojske.
Do vojnog mimohoda Hrvatska vojska imala je već niz zabilježenih sjajnih napadnih i oslobodilačkih pobjeda, od kojih spominjemo samo najvažnije:
– 1991. obrana većeg dijela Hrvatske; oslobođenje većeg dijela zapadne Slavonije
– 1992. oslobađanje miljevačkog platoa; oslobađanje hrvatskog juga sa deblokadom Dubrovnika
– 1993. oslobađanje zadarskog zaleđa i Masleničkog ždrila; oslobađanje šire okolice grada heroja Gospića
– 1994. niz sjajnih vojnih pobjeda u stvaranju pretpostavki za oslobođenje i napad na Knin
– 1995. veličanstvena akcija „Bljesak“ i oslobođenje zapadne Slavonije sa autoputom
Nakon trijumfa u „Bljesku“ 1. i 2. svibnja 1995. mimohod je na Dan državnosti 30. svibnja 1995. trebao pokazati svojom izvedbom i načinom samog odvijanja vrhunsku uvježbanost i koordinaciju Hrvatske vojske, te prikazati što će se sve okrenuti protiv tadašnjeg neprijatelja.
Četiri godine ranije u Kranjčevićevoj ulici prilikom formiranja ZNG-a nismo imali prikazati ništa od tehnike: par oklopnih policijskih vozila, nešto malih Mercedesovih kamiona s 20mm PZO topovima i puno hrabrosti pripadnika ZNG-a koji su imali desetak različitih vrsta pušaka.
Prvi mimohod 1995. poslao je poruku ne samo Srbiji, nego i cijelom vojnom i političkom svijetu koji nisu mogli vjerovati da su Jarunom prošle rakete S-300. Bio je to šok, ali i znak da se vojna ravnoteža pomakla skroz na hrvatsku stranu.
To se uskoro pokazalo na najučinkovitiji način u oslobodilačkoj akciji „Oluja“ – jednoj od najveličanstvenijih munjevitih vojnih pobjeda u povijesti ratovanja.
Ismijana srpska vojska na „protumimohodu“ u Slunju
Srbi su dvadesetak dana kasnije htjeli ohrabriti sebe kada su održali „vojnu paradu“ na poligonu u blizini okupiranog hrvatskog grada Slunja gdje su i osnovali Korpus specijalnih snaga pred strahom od onoga što su vidjeli na Jarunu. Nakon poraza i debakla u „Bljesku“, te jarunskog mimohoda, na čelo svojih snaga postavili generala Mrkšića.
Tu su doživjeli još jedan šok jer je na vrhuncu „vojne parade“ hrvatska bespilotna letjelica – koje nisu smjele biti prikazane na jarunskom mimohodu – ispustila 800 letaka na kojima je bio datum 28.lipnja 1995., te prigodni tekst s velikim hrvatskim grbom!
Tekst se nastavlja ispod oglasa