Utorak, 28 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

4 moguća scenarija za Uljanik grupu – gašenje škvera u Puli vrlo izgledno, Rijeka s većim izgledima za opstanak

Podijeli

Podijeli

Kako doznajemo, u Vladi trenutačno analiziraju četiri moguća ishoda i sudbinu Uljanik Grupe, s tim da bi na Markovu trgu najviše bili zadovoljni s novim jakim strateškim partnerom, piše Frenki Laušić za novac.jutarnji.hr, koji u nastavku navodi i razrađuje ta 4 scenarija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Horvat: Za dva otkazana broda opterećenja će preuzeti država

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Angažiranje investitora iz Kine?

Kao što smo prethodno pisali, Vlada je, nezadovoljna nedovoljno aktivnim učešćem potencijalnog strateškog investitora, tvrtke Kermas Energy u vlasništvu Danka Končara, počela potragu za novim investitorom. Stoga su kontaktirali resorne ministre gospodarstva u Njemačkoj i Kini, a prema dostupnim informacijama, neki veliki brodograđevni investitori iz Kine nisu rekli ni “da” ni “ne” Vladinoj “ponudi”, tako da na Markovu trgu još živi nada da će možda netko iz Kine spasiti Uljanik Grupu, kojoj treba minimalno 100 milijuna eura gotovog novca da preživi krizu likvidnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Marić uvjerio Plenkovića da je spašavanje Uljanika previše rizično za državnu banku, no premijer je popustio zbog pritisaka iz IDS-a?

2. Predstečaj- najizgledniji scenarij?

Drugi scenarij, vrlo izgledan, jest predstečajna nagodba Uljanik Grupe, zapravo stečaj s preustrojem, s tim da u Vladi još analiziraju pravne i ekonomske aspekte tog modela. No, ono što bi se u tom slučaju, napominju, moglo očekivati, jest odvajanje brodogradilišta Uljanik i 3. maja. Pritom bi u mnogo boljoj situaciji za preživljavanje bio 3. maj, jer ima bolju bilancu i manji gubitak od Uljanika, a ima i tri broda kanadskog investitora u knjizi narudžbe, što mu, uz trenutačne poslove koje obavlja, omogućuje dvije godine prihoda i poslovanja. Uz to, taj plan podrazumijeva i da bi Uljanik vratio 3. maju više od pola milijarde kuna kredita i pozajmica. Taj scenarij, dakle, ostavlja u životu 3. maj, a brodogradilište Uljanik bi se vrlo teško izvuklo od likvidacije. U najboljem slučaju u tom bi scenariju od 4500 radnika ostalo raditi od 2000 do 2500 radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petir o slučaju Jakovčić i lobiranju: ‘Europski parlament treba provesti istragu, takvi su angmažani nedopustivi’

3. Nastavak sadašnjeg programa restrukturiranja pod Kermas Energijem?

Ovaj scenarij pretpostavlja da bi sadašnji program restrukturiranja Uljanik Grupe s Kermas Energyjem ipak dobio zeleno svjetlo od Europske komisije, s tim da bi se vjerojatno, zbog otkazanih ugovora za gradnju brodova, smanjilo prvotno učešće i Vlade i strateškog partnera. Međutim, smatraju u Vladi, taj bi program restrukturiranja trebao biti vjerojatno dorađen tako da Kermas Energy pojača svoje učešće u drugom dijelu restrukturiranja. To će umnogome ovisiti i o tome kako će EK reagirati prema tom dijelu programa, u kojem država daje jamstvo za kredit od 200 milijuna eura Kermas Energy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Brzi stečaj

Na zadnjem mjestu, ne slučajno, jest scenarij koji znači brzi stečaj s restrukturiranjem Uljanik Grupe, u kojem opet mnogo veću šansu za preživljavanjem ima 3. maj nego brodogradilište Uljanik. To bi pravno i ekonomski bio najčistiji model, u kojem se država uopće ne bi “petljala” u stečajni proces, pa bi brodogradnja u Rijeci i/ili Puli opstala jedino ako bi se stečaj proveo brzo i kvalitetno i ako bi se našao netko tko bi kupio 3. maj ili brodogradilište Uljanik u stečaju ili makar dobio njihove koncesije za brodogradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/novac.jutarnji.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci