Afera peka: Gotovac i Stanić i na četvrtom suđenju ponovili da nisu krivi

Foto: fah

Bivši potpredsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) Ivan Gotovac i poduzetnik Svjetlan Stanić u petak su na zagrebačkom Županijskom sudu, na početku četvrtog po redu suđenja u tzv. “aferi peka”, ponovno ustvrdili da nisu krivi za korupciju u slučaju u kojem se pravomoćni sudski epilog očekuje već gotovo deset godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2007. kada je pokrenuta istraga zbog korupcije u HFP-u Stanić je bio u bijegu, a potom s Gotovcem u pritvoru, jednom su nepravomoćno osuđeni i dva puta oslobođeni, a sve je presude ukinuo Vrhovni sud.

U petak su četvrti put sjeli na optuženičku klupu i ponovno porekli nedjelo zbog kojega su posljednji put nepravomoćno oslobođeni u prosincu 2015.

No, tužiteljstvo ustraje na optužbi da je Gotovac Staniću davao informacije kako bi mu omogućio da mimo tržišne utakmice i pod što povoljnijim uvjetima stekne dionice Dalmacijavina i splitskoga hotela “Bellevue” u vlasništvu HFP-a. Stanić mu je za uzvrat navodno ponudio novac za trgovanje na burzi, a obećao mu je i zaposlenje nakon odlaska s dužnosti u Fondu. Tužiteljstvo je tvrdilo i da je Stanić kao mito Gotovcu poklonio peku, ljetovanje na svojoj jahti i putovanje u Monte Carlo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednjoj ukinutoj presudi stajalo je da im nisu dokazana “bitna obilježja kaznenog djela” te da se u Gotovčevu slučaju eventualno može govoriti o Gotovčevom nemoralnom i neprofesionalnom ponašanju.

Gotovac je u lipnju 2007. bio uhićen s još nekoliko bivših čelnika HFP-a u antikorupcijskoj akciji “maestro”. U pritvoru je proveo 17 mjeseci, a pušten je u listopadu 2008. nakon odluke Vrhovnog suda. Stanić je tijekom istrage bio u bijegu, a predao se desetak dana prije početka prvog suđenja krajem listopada 2008. Sud mu je tada ukinuo pritvor uz jamčevinu od dva milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.