Anka Mrak-Taritaš, poznata po preplaćenoj obnovi Gunje, kritizira tempo obnove

Anka Mrak Taritaš
Foto: Fah

Anka Mrak Taritaš, saborska zastupnica Glasa rekla je u emisiji Studio 4, kako je prvi Zakon o obnovi bio loš i glasala je protiv njega ne politički već stručno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– 21 mjesec je prošao od potresa u gradu Zagrebu temeljem tog zakona, političke volje i ideje. Niti jedna jedina obiteljska kuća nije ni započeta s obnovom, naglašava Mrak Taritaš.

– Ja na to pitanje pocrvenim iz jednostavnog razloga zato što se razumijem u to kako nakon elementarne nepogode pokrenuti obnovu. O tome sam progovarala svugdje, pisala otvoreno pismo gradonačelniku Bandiću i premijeru Plenkoviću, rekla je i dodala da kada se potres u Zagrebu dogodio, Vlada je to olako shvatila i mislila je kako je toproblem Zagreba i on će se snaći. Onda se na žalost desio potres na Banovini i tada se vidjelo da se u vezi s potresima treba nešto napraviti, kaže Mrak Taritaš.

Iako je u pravu oko sporog tempa obnove, zanimljivo je kako je upravo Mrak-Taritaš, koja sada ukazuje na probleme u obnovi Zagreba i Banovine, sama opterećena nizom optužbi na račun nepravilnosti vezanih za obnovu poplavom razorene Gunje 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasipna obnova Gunje i POS-ovi stanovi

Uz obnovu u Gunji pojavilo se više ozbiljnih optužbi, ali DORH je 2019. priopćio da nisu pronađena obilježja kaznenog djela.

> Aferama opterećena Mrak Taritaš platila pola duga, a tvrdila da ne postoji: Uz preplaćenu obnovu Gunje što je još zamračeno?

“Na svakom obnovljenom kvadratu u Gunji pojavljuje se razlika od 5810 kuna za što je odgovorna isključivo bivša ministrica Mrak Taritaš jer ona je ta koja je sve držala pod kontrolom i o svemu je odlučivala”, tvrdio je Hrvoje Lucić, načelnik Gunje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Redakcija emisije Bujica na uvid je dobila dokumente iz kojih je vidljivo da je Policijski Uskok ozbiljno istraživao izgradnju tijekom obnove u Gunji po 1700 eura za kvadrat i četke za WC od 280 kuna. Pod istragom se našao i cijeli niz tvrtki iz Vinkovaca, Osijeka, Đakova i Zagreba zbog sumnji u namještanje poslova, protuzakonite provizije i milijunske pronevjere. Mahom su u pitanju poslovi rušenja kuća i odvoza smeća na poplavljenom području Županjske Posavine tijekom 2014. godine.

U studenom 2013. godine, kao ministrica graditeljstva upravo je Mrak-Taritaš izdala pozitivno mišljenje za otkup zemljišta na kojem će se graditi stanovi u Osijeku i to po višestruko većim cijenama od realnih. Tako ispada da je APN-u naloženo da zemljište u osječkom Sjenjaku otkupljuje po cijeni od 340 eura za kvadrat. Usporedno, najviša cijena koja se i danas može pronaći na Njuškalu sedam puta manja i iznosi 40 eura. Zemljišta u centru Osijeka otkupljivali su po 540 eura za kvadrat, iako se najskuplje zemljište tamo danas prodaje za tri puta manji iznos!

> Štromar zaprijetio Mrak Taritaš istragom o Gunji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporno uređenje stana bračnog para Taritaš – tvrdili da dug ne postoji, pa onda platili 

Zagrebačka građevinska tvrtka Ing-grad d.o.o., koja je obnovila stan saborske zastupnice i njezina supruga do lipnja 2017. nije naplatila potraživanje kada je građevinski poduzetnik Branislav Brizar, predsjednik uprave spomenute tvrtke, u Jutarnjem listu ispričao kako mu suprug zastupnice Mrak Taritaš već dvije godine izbjegava platiti račun od gotovo 644,8 tisuća kuna za obnovu stana u centru Zagreba.

Gostujući u HRT-ovoj emisiji “Nedjeljom u dva” kada je voditelj emisiju započeo traženjem preporuke za dobrog majstora Mrak Taritaš odgovorila je da ima stan u koji su se uselili 2014. “Podmirili smo račune majstorima koji su sudjelovali u uređenju. Uređenje stana od 80 kvadrata je koštalo puno manje od toga što spominje dotični gospodin.

Na računu koji je izdala tvrtka Ing-grad d.o.o. na ime Zlatka Taritaša pisalo je: “Obračunavamo vam izvedene radove na objektu Uređenje stana – Bulićeva ulica u Zagrebu sukladno ugovoru broj 1010-1/2014. u iznosu od sveukupno 644.856,66 kuna”.

Problemi s imovinskom karticom

Podsjetimo, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa već je kaznilo Mrak-Taritaš sa    7 000 kuna zbog propusta u ispunjavanju imovinske kartice. U imovinsku karticu nije unijela prihode koje je kao ministrica ostvarila sudjelujući u dva ispitna povjerenstva. U jedno je imenovala i samu sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, Anki Mrak Taritaš ovo nije bio prvi propust u imovinskoj kartici.
U svojim imovinskim karticama nije prijavila stanove – od 153 četvorna metra u Vlaškoj ulici te od 73 četvorna metra u Ulici Ljudevita Posavskog, jer ih je darovala svojim sinovima neposredno prije obveze podnošenja prijave imovinske kartice.

Pojašnjavalo se da je Mrak-Taritaš stan u Ulici Ljudevita Posavskog zajedno s garažom darovao njezin sin Ivan Taritaš 27. studenog 2015., a ona ga je 8. siječnja 2016., zajedno s garažom, darovala drugom sinu Franu Taritašu.

Optužbe za Gunju istraživao DORH – i ništa nisu našli

Zbog optužbi za obnovu Gunje koje su se pojavljivale u medijima, DORH je odlučio pokrenuti izvide. Iz Državnog odvjetništva u lipnju 2019. priopćili su kako nisu pronađena obilježja kaznenog djela.

“Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima je, u predmetu osnovanom povodom anonimnog podneska i više novinskih članaka u svezi navoda o nezakonitostima i nepravilnostima obnove obiteljskih kuća i objekata nakon poplave na području županjske Posavine u svibnju 2014. godine, provelo potrebne izvide tijekom kojih je pribavljena i analizirana relevantna dokumentacija. (10. 6. 2019.) Iz rezultata provedenih izvida državno je odvjetništvo zaključilo kako ne proizlazi sumnja u kaznenu odgovornost odgovornih osoba Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama. Naime, provedenim izvidima nije utvrđeno da bi radovi na obnovi obiteljskih kuća na poplavljenom području županjske Posavine bili preplaćeni odnosno da bi bilo kakvih drugih nepravilnosti te da nisu ostvarena bitna obilježja bilo kojeg kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti, te stoga nema osnova za poduzimanje drugih radnji u nadležnosti državnog odvjetništva”, zaključuje DORH u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.