Anka Mrak Taritaš, saborska zastupnica Glasa rekla je u emisiji Studio 4, kako je prvi Zakon o obnovi bio loš i glasala je protiv njega ne politički već stručno.
– 21 mjesec je prošao od potresa u gradu Zagrebu temeljem tog zakona, političke volje i ideje. Niti jedna jedina obiteljska kuća nije ni započeta s obnovom, naglašava Mrak Taritaš.
– Ja na to pitanje pocrvenim iz jednostavnog razloga zato što se razumijem u to kako nakon elementarne nepogode pokrenuti obnovu. O tome sam progovarala svugdje, pisala otvoreno pismo gradonačelniku Bandiću i premijeru Plenkoviću, rekla je i dodala da kada se potres u Zagrebu dogodio, Vlada je to olako shvatila i mislila je kako je toproblem Zagreba i on će se snaći. Onda se na žalost desio potres na Banovini i tada se vidjelo da se u vezi s potresima treba nešto napraviti, kaže Mrak Taritaš.
Iako je u pravu oko sporog tempa obnove, zanimljivo je kako je upravo Mrak-Taritaš, koja sada ukazuje na probleme u obnovi Zagreba i Banovine, sama opterećena nizom optužbi na račun nepravilnosti vezanih za obnovu poplavom razorene Gunje 2014. godine.
Rasipna obnova Gunje i POS-ovi stanovi
Uz obnovu u Gunji pojavilo se više ozbiljnih optužbi, ali DORH je 2019. priopćio da nisu pronađena obilježja kaznenog djela.
“Na svakom obnovljenom kvadratu u Gunji pojavljuje se razlika od 5810 kuna za što je odgovorna isključivo bivša ministrica Mrak Taritaš jer ona je ta koja je sve držala pod kontrolom i o svemu je odlučivala”, tvrdio je Hrvoje Lucić, načelnik Gunje.
Redakcija emisije Bujica na uvid je dobila dokumente iz kojih je vidljivo da je Policijski Uskok ozbiljno istraživao izgradnju tijekom obnove u Gunji po 1700 eura za kvadrat i četke za WC od 280 kuna. Pod istragom se našao i cijeli niz tvrtki iz Vinkovaca, Osijeka, Đakova i Zagreba zbog sumnji u namještanje poslova, protuzakonite provizije i milijunske pronevjere. Mahom su u pitanju poslovi rušenja kuća i odvoza smeća na poplavljenom području Županjske Posavine tijekom 2014. godine.
U studenom 2013. godine, kao ministrica graditeljstva upravo je Mrak-Taritaš izdala pozitivno mišljenje za otkup zemljišta na kojem će se graditi stanovi u Osijeku i to po višestruko većim cijenama od realnih. Tako ispada da je APN-u naloženo da zemljište u osječkom Sjenjaku otkupljuje po cijeni od 340 eura za kvadrat. Usporedno, najviša cijena koja se i danas može pronaći na Njuškalu sedam puta manja i iznosi 40 eura. Zemljišta u centru Osijeka otkupljivali su po 540 eura za kvadrat, iako se najskuplje zemljište tamo danas prodaje za tri puta manji iznos!
> Štromar zaprijetio Mrak Taritaš istragom o Gunji
Sporno uređenje stana bračnog para Taritaš – tvrdili da dug ne postoji, pa onda platili
Zagrebačka građevinska tvrtka Ing-grad d.o.o., koja je obnovila stan saborske zastupnice i njezina supruga do lipnja 2017. nije naplatila potraživanje kada je građevinski poduzetnik Branislav Brizar, predsjednik uprave spomenute tvrtke, u Jutarnjem listu ispričao kako mu suprug zastupnice Mrak Taritaš već dvije godine izbjegava platiti račun od gotovo 644,8 tisuća kuna za obnovu stana u centru Zagreba.
Gostujući u HRT-ovoj emisiji “Nedjeljom u dva” kada je voditelj emisiju započeo traženjem preporuke za dobrog majstora Mrak Taritaš odgovorila je da ima stan u koji su se uselili 2014. “Podmirili smo račune majstorima koji su sudjelovali u uređenju. Uređenje stana od 80 kvadrata je koštalo puno manje od toga što spominje dotični gospodin.
Na računu koji je izdala tvrtka Ing-grad d.o.o. na ime Zlatka Taritaša pisalo je: “Obračunavamo vam izvedene radove na objektu Uređenje stana – Bulićeva ulica u Zagrebu sukladno ugovoru broj 1010-1/2014. u iznosu od sveukupno 644.856,66 kuna”.
Problemi s imovinskom karticom
Podsjetimo, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa već je kaznilo Mrak-Taritaš sa 7 000 kuna zbog propusta u ispunjavanju imovinske kartice. U imovinsku karticu nije unijela prihode koje je kao ministrica ostvarila sudjelujući u dva ispitna povjerenstva. U jedno je imenovala i samu sebe.
Međutim, Anki Mrak Taritaš ovo nije bio prvi propust u imovinskoj kartici.
U svojim imovinskim karticama nije prijavila stanove – od 153 četvorna metra u Vlaškoj ulici te od 73 četvorna metra u Ulici Ljudevita Posavskog, jer ih je darovala svojim sinovima neposredno prije obveze podnošenja prijave imovinske kartice.
Pojašnjavalo se da je Mrak-Taritaš stan u Ulici Ljudevita Posavskog zajedno s garažom darovao njezin sin Ivan Taritaš 27. studenog 2015., a ona ga je 8. siječnja 2016., zajedno s garažom, darovala drugom sinu Franu Taritašu.
Optužbe za Gunju istraživao DORH – i ništa nisu našli
Zbog optužbi za obnovu Gunje koje su se pojavljivale u medijima, DORH je odlučio pokrenuti izvide. Iz Državnog odvjetništva u lipnju 2019. priopćili su kako nisu pronađena obilježja kaznenog djela.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.