Na Koncertnoj dvorani “Vatroslav Lisinski” aktivisti Greenpeaca izvjesili su osammetarski transparent s natpisom: “Marubeni, hands off Plomin” (‘Marubeni, dalje ruke od Plomina!’).
Time su poručili ovoj japanskoj korporaciji, čiji predstavnik sudjeluje na konferenciji Energy Market Forum u Zagrebu, kako investicija u ugljen kao najprljaviju energetsku opciju nije dobrodošla u Hrvatskoj. Na otvorenju konferencije je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak predstavio buduće planove hrvatske Vlade na području energetske politike.
Istraživanje agencije IPSOS pokazuje da se gotovo dvije trećine hrvatskih građana protive Plominu C. Greenpeaceova analiza utjecaja na zdravlje ljudi potvrđuje da će se taj projekt plaćati životima i zdravljem ljudi, a ekonomski izračuni pokazuju da će struja koja se ondje proizvede biti barem dvostruko skuplja od one koja se može nabaviti na tržištu. Tako nešto moguće je samo ako se tajnim ugovorima investitoru bude jamčio dugoročan otkup struje po previsokim cijenama. Naravno, na račun građana, komentirao je Zoran Tomić, voditelj Greenpeacea u Hrvatskoj.
HEP je izabrao Marubeni kao glavnog “strateškog partnera” za gradnju termoelektrane na ugljen Plomin C. No ta je tvrtka u dva navrata bila osuđena na multimilijunske kazne zbog korupcije povezane s poslovanjem u drugim zemljama, zbog čega je dobila zabranu korištenja zajmova japanske Agencije za međunarodnu suradnju. Drugi izgledni partner u realizaciji Plomina C, tvrtka Alstom odnosno njezini zaposlenici, osuđivani su za korupciju u najmanje sedam slučajeva.
Naravno da nismo protiv stranih investicija. Ali za ovaj projekt jednostavno nema opravdanja. On znači da ćemo desetljećima uvoziti ugljen, prljavi energent kojeg Hrvatska nema. Plomin C ne otvara nova radna mjesta, šteti zdravlju i okolišu te pridonosi katastrofalnim klimatskim promjenama, zaključuje Tomić.
Izvor: hrt
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.