Utorak, 7 siječnja, 2025
9.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Majčinstvo ili posao: Kako zakoni guše žene poduzetnice u Hrvatskoj

Podijeli

Udruga Glas poduzetnika upozorila je na nezavidan položaj poduzetnica koje su majke ili to žele postati. Tvrde da je izostala sustavna podrška ženama koje su poduzetnice  u kontekstu njihovog poslovnog i obiteljskog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 1. siječnja 2019. godine, izmjene Zakona o doprinosima donijele su brojne izazove za male poduzetnike, osobito za žene poduzetnice koje su majke ili planiraju postati majke. Prema tim izmjenama, svi direktori moraju biti zaposleni na puno radno vrijeme, uz obvezu plaćanja značajnih doprinosa, što je početnicima, a posebno ženama s malom djecom, dodatno otežalo poslovanje.

Briga o maloj djeci jednostavno ne dozvoljava puno radno vrijeme što se vidi i na prihodima njihovih tvrtki. Unatoč našim višegodišnjim apelima za razumijevanje specifičnih potreba ženskog poduzetništva, izostala je sustavna podrška. Štoviše, poduzetnici i poduzetnice koji nisu mogli zadovoljiti uvjet punog radnog vremena često su bili etiketirani kao zlorabitelji sustava, upozoravaju iz udruge Glas poduzetnika.

>Plenković najavio bolji mirovinski status za buduće majke: Je li riječ o kozmetičkoj promjeni?

”Kao dobro rješenje pokazao se paušalni obrt koji je danas vodeći pravni oblik koji pokreću poduzetnice jer omogućuje manja davanja i lakšu stabilizaciju poslovanja. Zbog promjena na tržištu rada, rasta broja nezavisnih profesionalaca i nedostatka radne snage očekuje se da će broj paušalnih obrta u budućnosti i dalje rasti”, kažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rodiljne i roditeljske naknade

Problem nastaje kada se paušalna obrtnica odluči na majčinstvo.

”Njihova rodiljna i roditeljska naknada izračunava se prema osnovici za plaćanje doprinosa, a iznosi gotovo jednako kao i naknada za nezaposlene žene. Takva politika šalje demotivirajuću poruku ženama koje u Hrvatskoj žele graditi poslove i obitelji.
Osim toga, tijekom obveznog rodiljnog dopusta obrt mora biti u mirovanju, što znači da obrtnica ne smije ostvarivati prihode osim rodiljne naknade. Istovremeno, obrt i dalje ima troškove, poput najma prostora, koje je potrebno pokrivati. Po završetku dopusta, te žene trebaju nastaviti raditi i financirati svoje obitelji, ali većina njih ne može stvoriti dovoljne zalihe da prebrodi taj period”, ističu.

Dodaju kako su im se obratile mnoge  trudne obrtnice koje zbog navedenog odgađaju ili u potpunosti odustaju od planiranja više djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijledlog udruge Glas poduzetnika

Iznijeli su i svoj prijedlog za Vladu:

Traže da se tijekom obveznog rodiljnog dopusta paušalnim obrtnicama, kao i direktoricama trgovačkih društava s do tri zaposlena, osigura financijska potpora za pokrivanje osnovnih troškova poslovanja i izjednačavanje rodiljne i roditeljske naknade s njihovim realnim primanjima kako bi žene poduzetnice bile adekvatno podržane u svojim nastojanjima.

>Novi zakon: Majke dobivaju punu plaću tijekom cijelog porodiljnog, a očevi obavezni dopust?

”Poduzetnice nisu samo stvorile radno mjesto za sebe i svoje zaposlenike, već istovremeno rađaju i odgajaju djecu, unatoč državi koja ih sustavno ignorira”, napominju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako želimo da poduzetnice ostanu u Hrvatskoj, nastave graditi svoje poslove i doprinositi društvu, moramo im pružiti podršku, a ne postavljati prepreke – jer bez njih nema ni gospodarskog ni demografskog oporavka naše zemlje”,  zaključila je Ivana Matić, članica Upravnog odbora UGP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci