Bjeliš očekuje odluku Vlade o prijenosu vlasništva Kampusa Borongaj

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš razgovarao je s premijerom Milanovićem o projektu Kampusa Borongaj te se očekuje odluka Vlade o prijenosu vlasništva, izvijestio je na konferenciji za novinare prorektor za prostorni razvoj i međuinstitucionalnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu Bojan Baletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Vlada treba odlučiti o prijenosu sveučilišnog dijela Borongaja na Sveučilište. U ovom trenutku čekamo odluku kako bismo mogli pomaknuti projekt dalje. Sve su predstudije izvodljivosti pripremljene, a bit će raspisan javni arhitektonski natječaj“, dodao je Baletić i naglasio važnost prepoznavanja projekta od različitih interesa. Sam prilaz Kampusu na Borongaju daje naslutiti da je riječ o velikom području. Površina iznosi 90 hektara, a od toga 75 hektara pripada Sveučilištu.

Govoreći o projektu Kampusa Borongaj čijih bi 80 posto troškova bilo pokriveno sredstvima iz Europske unije, rektor Bjeliš istaknuo je da projekt mora biti od nacionalnog interesa ili će doći do promjena. „Ako projekt ne bude prepoznat kao projekt nacionalnih interesa, ući ćemo u posve drugu fazu u kojoj ćemo morati razmotriti druga rješenja“.

Vrijednost investicije procijenjena je na 500 milijuna eura, a prva donacija iz europskih sredstava bila bi 200 milijuna eura. Status projekta kampusa Borongaj koji je krenuo s državne razine 2006. godine do danas nije riješen, a tema njegove realizacije dobila je najviše pozornosti na konferenciji o novostima s redovite sjednice Senata Sveučilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Razvoj Borongaja kao zelenog korpusa nije jednostavan. Potrebno je precizno razmisliti kako u cjelini može funkcionirati. Čitavo vrijeme pojavljuje se kao problem možemo li u postupku prijave prema Europskoj uniji imati dokaze o vlasništvu“, izjavio je Baletić i naglasio važnost dogovora s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije budući da je ono tijelo koje kontrolira europske fondove.

Ostale teme konferencije obuhvatile su zapošljavanje mladih u sustav zagrebačkog Sveučilišta, raspisivanje natječaja za dodjelu Rektorove nagrade za tekuću akademsku godinu i raspisivanje natječaja za mobilnost studenata. Rektor Bjeliš pročitao je imena kandidata koje je Senat predložio Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, a riječ je o kandidatima za predsjednika i članove Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj te kandidatima za članove Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju.

Rektor Bjeliš dodao je da broj kandidata odgovara veličini i rasponu djelatnosti koje Sveučilište na kompetentan način pokriva te kao kriterije izbora naveo međunarodni i studijski aspekt, aktivnosti kandidata i njihovo umjetničko djelovanje. Prijedlozi kandidata upućeni su nadležnom Ministarstvu krajem siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je u pitanju zapošljavanje mladih asistenata na zagrebačkom Sveučilištu, rektor je rekao da su u kontaktu sa Zakladom za znanost i tehnologiju koja bi izdvojila za novake 30 milijuna kuna u ovoj godini. „Možemo govoriti o 250 radnih mjesta na godišnjoj razini, a namjeravamo dobiti sredstva i od Ministarstva. Razgovori su u tijeku“, navijestio je Bjeliš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.