Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras ističe da nakon 18. siječnja na Hrvatskim studijima nije nastupila pravna praznina, jer po njemu, Znanstveno-nastavno vijeće nije trajno, ali nije ni ograničeno samo na godinu dana.
Ono je privremeno u smislu da je trebalo provesti transformaciju i imalo je rok godinu dana da to napravi, kaže Boras. Kada dođe do transformacije Hrvatskih studija i kad se završi postupak, formirat će se stalni entiteti koji trebaju upravljati Hrvatskim studijima, voditelj ili voditelj odjela ili dekan, dodaje.
U pogledu donošenja Strateškog programa znanstvenih istraživanja Hrvatskih studija 2018-2022., Boras je kazao da je zatražio da se slučaj ispita i donesu sankcije kad se utvrde činjenice.
Skupina nastavnika Hrvatskih studija poziva Borasa da se odmah ustroje stalna tijela te sveučilišne sastavnice
Skupina nastavnika Hrvatskih studija uputila je pismo rektoru Sveučilišta u Zagrebu Damiru Borasu ‘upozoravajući na pravni vakuum’ koji je nastao istekom mandata privremenim tijelima Hrvatskih studija osnovanim odlukom Senata Sveučilišta u Zagrebu od siječnja prošle godine radi provođenja promjene statusa Hrvatskih studija iz Sveučilišnog centra u Sveučilišni odjel te ga pozvala da odmah zajednički ustroje stalna tijela te sveučilišne sastavnice.
“Smatramo da je ovog trenutka na Hrvatskim studijima stanje ‘pravnog vakuuma’ i da nijedno imenovano tijelo nema legalitet niti legitimitet vođenja i upravljanja ustanovom”, tvrdi se u pismu koje je potpisalo šestoro nastavnica i nastavnika.
Mandat privremenim tijelima, osnovanim radi provedbe promjene statusa i akata Hrvatskih studija, pa tako i privremenom Znanstveno-nastavnom vijeću (ZNV), istekao je 18. siječnja ove godine, napominju nastavnici ističući da ta tijela nisu ispunila mandat i zadaću za koju su bila zadužena, a to su donošenje Prijedloga pravilnika o ustroju i djelovanju Sveučilišnog odjela Hrvatskoj studija i drugih sveučilišnih akata u skladu s tim Pravilnikom.
Također, nastavnici drže nedopustivim da status “privremenog ZNV-a traje više od godinu dana i da se prešutno nastavlja praksa isključenosti većine znanstveno-nastavnog osoblja iz donošenja odluka koje bitno određuju budućnost Hrvatskih studija.
Zoran primjer štetnosti ovakve situacije je donošenje Strateškog programa znanstvenih istraživanja Hrvatskih studija 2018-2022,. u kojem nije sudjelovala ni većina nastavnika i znanstvenika Hrvatskih studija a kamoli studenti i izvannastavno osoblje, iako reakreditacijski kriteriji nalažu sudjelovanje svih dionika, tvrde nastavnici.
Taj je program nastao kompiliranjem i prepisivanjem i konceptualno je nedorađen, te je nanio značajnu štetu ugledu Hrvatskih studija i čitavom Sveučilištu u Zagrebu, smatraju.
Nastavnici Ivan Burić, Irena Cajner Mraović, Jasminka Despot Lučanin, Maja Matasović, Marijan Ninčević i Marinko Šišak pozvali su rektora Borasa da odmah zajednički ustroje stalna tijela Hrvatskih studija na temelju važećih akata i da u tome sudjeluju svi zaposlenici Hrvatskih studija.
Studentski zbor traži od Borasa da razriješi privremenog pročelnika
Predsjednik Studentskog zbora Hrvatskih studija Matej Vrljić također tvrdi da privremena tijela tokom svog mandata nisu ispunila svoju zadaću, te da nisu donijela nijedan pravni akt, osim Pravilnika o stegovnoj odgovornosti zaposlenika u srpnju, koji su odmah retroaktivno primijenili na profesora Tomislava Janovića zbog “nezakonitog štrajka”. Strategija koju su predložili je problematična jer je zadnjih gotovo deset stranica prepisano iz strategije Fakulteta političkih znanosti, smatra Vrljić.
On je kazao da je Studentski zbor prije osam dana uputio pismo Senatu i rektoru u kojem su upozorili na te probleme i zatražili razrješenje privremenog pročelnika Marija Grčevića, te da se uspostavi ZNV u koji bi ušli nastavnici sa znanstveno nastavnim zvanjima.
Nismo dobili nikakav odgovor, kazao je Vrljić koji smatra da bi rektor Boras morao reagirati jer ta tijela nisu ispunila svoju zadaću.
Izvor: Hina/gs