GONG je u četvrtak poručio da, suprotno zaključku Vlade, nije omogućena stvarna provjera nevažećih potpisa za raspisivanje državnog referenduma koje su prikupile građanske inicijative “Istina o Istanbulskoj” i “Narod odlučuje” te ističe da niz poteza Ministarstva uprave potiče sumnju u transparentnost i zakonitost rada državne uprave.
Na ovo se osvrnula na svom Twitteru Bruna Esih, predsjednica Neovisnih za Hrvatsku.
“I duša i glava me zabole kad vidim da se čak i GONG ograđuje od Kuščevićeve transparentnosti. Jadna li si zemljo naša u kojoj @AndrejPlenkovic prevodi a Kuščević zbraja…#Gargamel & #Azriel @VladaRH”, objavila je Esih.
Iz GONG-a poručuju da odbijaju služiti kao smokvin list Vladi i ministru Lovri Kuščeviću, i svojom prisutnošću dati legitimitet netransparentnom procesu, te se zato neće odazvati pozivu na navodnu provjeru potpisa.
Podsjećaju da su zatražili uvid u sporne potpise nakon što je Vlada najavila da će javnost dobiti pravo u uvida u potpise inicijativa “Istina o Istanbulskoj” i “Narod odlučuje”.
Više od tri tjedna nakon našeg zahtjeva iz Ministarstva uprave dobili smo termine u kojima možemo promatrati predstavnike inicijativa prilikom njihovog uvida u potpise. Nakon toga smo Ministarstvo upitali s koje ćemo udaljenosti moći promatrati, hoćemo li moći komunicirati s predstavnicima inicijativa, te konačno – hoćemo li uopće moći imati uvid u potpise, kaže GONG.
Iz Ministarstva su nam poručili da možemo biti u neposrednoj blizini vršenja uvida, te da će biti moguća interakcija s predstavnicima inicijativa, članovima Povjerenstva i predstavnicima APIS-a. “Uvid u materijale u koje se vrše uvidi bit će ograničen”, što Ministarstvo pravda zaštitom osobnih podataka. No GONG ne zanimaju osobni podaci građana nego isključivo transparentnost procesa.
“Moći ćete vidjeti jedan dio liste (dio stupca) na kojoj se vide samo imena ili samo osobni potpisi, ali ne i svi podaci zajedno iz kojih bi se mogla identificirati konkretna osoba. Retke u koje su uneseni podaci umrlih osoba ili osoba koje ne postoje s nepostojećim OIB-om moći ćete vidjeti cijele”, odgovorili su GONG-u.
U priopćenju GONG-a podsjeća se da je više od 60.000 potpisa za oba referendumska pitanja proglašeno neispravnima. Pri tome povjerenstvo Ministarstva uprave u svom izvješću nije dostavilo primjere nečitko upisanih podataka, ili primjera u kojima nisu uneseni svi podaci, a upravo je takvih bilo najviše, daleko više nego preminulih ili maloljetnih birača.
No, navode i kako je poznato da se GONG ne slaže s referendumskim inicijativama “Istina o Istanbulskoj” i “Narod odlučuje”; s prvom jer bi otkazivanje međunarodne konvencije predstavljalo civilizacijski korak unatrag, a s drugom zbog nasrtaja na manjine. Zalažu se za uređenje izbornog zakonodavstva kroz novi izborni zakon koji bi donio pravednu ravnotežu između predstavničke i direktne demokracije.
Proceduralno, “spornim smatraju i to što su se potpisi ovih inicijativa prikupljali uz postojeći Zakon o referendumu za čiju se izmjenu GONG zalaže, među ostalim i zato što nije dobro reguliran način i mjesta skupljanja potpisa, kao ni transparentnost financija.”
GONG, parapolitička organizacija bliska SDP-u, inače daje svesrdnu podršku ministru Kuščeviću u borbi protiv izravne demokracije, odnosno referenduma kao najviše demokratske razine neposrednog odlučivanja građana o važnim društveno-političkim pitanjima.
(VIDEO, FOTO) GI Narod odlučuje iznijela nove dokaze o Kuščevićevoj prijevari
Iz GI Narod odlučuje upozorili su da im se javljaju ljudi koji nakon uvida u potpise svjedoče da su Ministarstvo uprave i Apis radili na tome da referendumska inicijativa ne uspije.
“Potpuno je zabrinjavajuće da – otkako je krenulo individualno provjeravanje potpisa građana – da potpisi građana koji su dokazali da su dali svoj potpis i svoju namjeru za referendumom, i nakon uvida u potpise nisu uvaženi”, naglasila je Kanački i opisala slučaj birača kojemu su iz Ministarstva uprave odgovorili kako je njegov potpis za inicijativu Istina o Istanbulskoj te jedan potpis za inicijativu Narod odlučuje prihvaćen kao valjani, a drugi za inicijativu Narod odlučuje odbačen kao nevaljan zbog “nečitkog prezimena”.
Kanački je navela kako su tri osobe, koje su sudjelovale u provjeri potpisa, čitale tri različite potpisne knjige – dvije osobe su jasno pročitale prezime od četiri slova – Zrno, a jedna nije. Postavlja se pitanje što se događa s prezimenima koja su kompliciranija od prezimena Zrno.
Naveli su i druge primjere koje su im dojavili građani.
Iz GI Nard odlučuje poručili su kako će potpuna revizija provjere broja navodno nevažećih potpisa pokazati Kuščevićevu prijevaru birača, ali se GI Narod odlučuje ne omogućavaju standardni uvjeti za reviziju – pristup cjelokupnom materijalu, a ne samo bazi potpisa u digitalnom obliku, detaljna provjera svakog navodno nevažeći potpis, vođenje evidencije, a prije svega – adekvatno vrijeme, sukladno vremenu koje je na raspolaganju imalo Ministarstvo uprave.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.