Budući hrvatski pravnici poručuju da nemaju samo žene menstruaciju; ako mislite drugačije – diskriminirate

menstruaciju
Snimka zaslona, Fah, iStock; montaža: narod.hr,

Ako ste mislili da samo žene mogu imati menstruaciju, prevarili ste se. Tako barem sugeriraju budući hrvatski pravnici i nastavnici Pravnog fakulteta u Zagrebu okupljeni u LGBTIQ osobe na tom fakultetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako i dalje to mislite, onda diskriminirate.

Evo što o menstruaciji pišu na Facebooku udruge ”ZA-Pravo” koja, kako sami kažu, ”okuplja nastavnike_ce i studente_ce Pravnog fakulteta u Zagrebu” uz poruku: Svi krvare.

”Tko sve može imati menstruaciju?
(Hint: ne samo žene!)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Implikacija da samo žene imaju menstruaciju štetna je i diskriminatorna prema transrodnim osobama jer zanemaruje ili potpuno negira njihovo iskustvo i realnost.
Transrodni muškarci, nebinarni i rodno nekonformni pojedinci mogu imati menstruaciju unatoč tome što se ne identificiraju sa ženskim rodnim identitetom. Ova stvarnost zahtijeva uključiv pristup koji prepoznaje i poštuje različita iskustva i potrebe svih pojedinaca.
Fizička i emocionalna disforija povezana s menstruacijom može pogoršati rodnu disforiju i predstavljati značajne izazove mentalnom zdravlju pojedinca. Dodatno, transrodne osobe mogu se suočiti s preprekama u dobivanju odgovarajućih proizvoda koji su usklađeni s njihovim rodnim identitetom. Dostupnost inkluzivnih i pristupačnih menstrualnih proizvoda koji zadovoljavaju različite rodne identitete i dalje je ograničena”, piše u objavi.

Kakvi su to menstrualni proizvodi za različite rodne identitete, ne navode. No, poznato je da je poznata marka uložaka Always još  prije koju godinu s pakiranja uklonio sve znakove koje predstavljaju ženski spol.

Pojedine tvrtke okrenule su se proizvodnji bokserica namijenjenih za nošenje tijekom menstruacije tako da žene koje su ”promijenile spol” mogu nositi muško donje rublje tijekom menstruacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako ste pak osoba koja nije transrodna, nebinarna, rodno fluidna i slično , morate znati da ste cisrodna osoba, tj. osoba čiji ”rodni identitet odgovara spolu koji ste dobili po rođenju’.

Ovi budući pravnici će vas i educirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Cisrodne osobe”

”Edukacija cisrodnih osoba o jedinstvenim izazovima s kojima se trans osobe suočavaju tijekom menstruacije može pomoći u razbijanju predrasuda i promicanju inkluzivnosti. Transinkluzivna zdravstvena skrb ključna je za rješavanje specifičnih potreba transrodnih osoba tijekom menstruacije. Pružatelji zdravstvenih usluga trebali bi proći obuku o skrbi koja afirmira spol, uključujući rasprave o menstruaciji i njezinom utjecaju na transrodne osobe”.

Možda će vas zanimati

U Rijeci 'Festival menstruacije' za 'osobe koje menstruiraju'. Donosimo detalje o udruzi PaRiter koja stoji iza toga

U Rijeci će se od 21. do 23. travna održati prvi Festival menstruacije i to u organizaciji tamošnje ‘ljudskopravaške’ udruge PaRiter

Menstruaciji je posvećeno nekoliko recentnijih objava ove udruge.

Riječ je o trendu vidljivom među ekstremno lijevim udrugama koje promiču rodnu agendu sve se češće fokusiraju na – menstruaciju. Tako je nedavno u organizaciji jedne takve udruge u Rijeci nedavno održan prvi Festival menstruacije.

>Beck o Festivalu menstruacije: A gdje je festival pelena, akni, bradavica, cisti, čireva i – erekcije

”Prigrlimo menstruaciju s ponosom”

”Radimo zajedno na uklanjanju stigme, prigrlimo menstruaciju s ponosom i stvorimo budućnost u kojoj se mjesečnice smatraju prirodnim i snažnim aspektom života”, poručuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraz osobe koje menstruiraju nedavno je u službeni govor zagrebačke uprave na čelu s Možemo uvela i zagrebačka dogradonačelnica Danijela Dolenec.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.