Do četvrtka, 26. 1. 2017. raspisan je natječaj na koji stručne institucije, stručne udruge, udruge civilnog društva i pojedinci mogu prijaviti kandidate koje predlažu za vanjske članove saborskih odbora (njih 24).
Rad saborskih odbora je jako važan:
Svaki saborski odbor ima svoj djelokrug (npr. djelokrug obitelj, vanjska politika, kultura, obrazovanje, turizam…) i prati donošenje zakona iz svoga djelokruga. Kad pojedini zakon uđe u saborsku proceduru, tada saborski odbori kojih se zakon tiče prvo o njemu raspravljaju i usvajaju mišljenje o zakonu (i daju prijedloge o tome što bi se trebalo poboljšati), koje onda predstavnik odbora iznosi na plenarnoj sjednici Sabora na kojoj zastupnici odlučuje hoće li se zakon usvojiti (ići u drugo čitanje), vratiti na doradu ili odbaciti.
Rad vanjskih članova saborskih odbora je jako važan: oni imaju sva prava kao i saborski zastupnici osim prava odlučivanja, što znači da sudjeluju u raspravama odbora, daju svoje komentare na zakone i time svojim znanjem, iskustvom i stručnosti utječu da se u Republici Hrvatskoj donose dobri zakoni, a zaustavi donošenje loših zakona.
U prijavi kandidata treba priložiti:
• Obrazloženi prijedlog o kandidiranju (sastavlja podnositelj prijave)
• Životopis (europass format) predloženog kandidata,
• Dokaz o završenom stupnju obrazovanja.
• Uvjerenje nadležnog suda da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak (ne starije od 6 mjeseci).
Prijava se može poslati do četvrtka 26. 1. (još u četvrtak se mogu slati prijave) na adresu: Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove Hrvatskoga sabora, Demetrova 15, 10000 Zagreb.
Sam popis saborskih odbora i tekst natječaja nalazi se ovdje: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/oglasi/o8203771.html, a ispod se može u obliku pitanja i odgovora vidjeti detaljnije o saborskim odborima i o samom natječaju.
1. Čime se bave saborski odbori?
Prema Poslovniku Hrvatskog sabora (čl. 44.):
• Radna tijela Sabora su odbori i povjerenstva osnovani Poslovnikom Hrvatskog sabora
• U radnom tijelu Sabora raspravlja se o prijedlozima i poticajima za donošenje zakona i drugih akata te o drugim pitanjima iz djelokruga Sabora.
• Radno tijelo Sabora prati, u okviru svog djelokruga, rad Vlade i drugih tijela čiji rad nadzire Sabor u skladu s Ustavom Republike Hrvatske i zakonom.
• Radno tijelo Sabora raspravlja o izvješćima tijela i pravnih osoba koje imaju javne ovlasti, koja oni na temelju zakona podnose Saboru.
• Radno tijelo Sabora nakon provedene rasprave zauzima stajalište, odnosno utvrđuje prijedloge akata i o tome izvješćuje Sabor.
• Radno tijelo Sabora može raspraviti o predstavkama i prijedlozima koje građani podnose Saboru. Ako je predstavka ili prijedlog građana za donošenje zakona ili drugih akata upućena Saboru, predsjednik Sabora će je proslijediti predsjedniku matičnoga radnog tijela koji je dužan najkasnije u roku od tri mjeseca izvijestiti podnositelja predstavke ili prijedloga o ishodu predstavke, odnosno prijedloga.
2. Mogu li u saborske odbore biti imenovani članovi koji nisu saborski zastupnici?
Mogu. U radna tijela može se imenovati, ako Poslovnikom Sabora nije drugačije određeno, do šest javnih, znanstvenih i stručnih djelatnika.
3. Koja prava imaju ti članovi odbora?
Imaju sva prava člana radnog tijela, osim prava odlučivanja (Poslovnik Hrvatskog sabora, čl. 57. 3).
4. Tko imenuje članove saborskih odbora koji nisu saborski zastupnici i koji je postupak imenovanja?
Imenuje ih Hrvatski sabor. Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove raspisuje Javni poziv za podnošenje prijedloga za imenovanje članova radnih tijela Hrvatskoga sabora i nakon provedenog postupka i odabira kandidata za svaki odbor predlaže Saboru odluku o imenovanju članova.
5. Gdje se objavljuje Javni poziv?
U Narodnim novinama na internetskoj stranici: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/oglasi/o8203771.html
6. Tko može predložiti svojeg kandidata?
Kandidata mogu predložiti svi ovlašteni predlagatelji te stručne institucije, stručne udruge, udruge civilnog društva kao i pojedinci.
7. Što treba priložiti u prijavi?
• Obrazloženi prijedlog o kandidiranju (sastavlja podnositelj prijave)
• Životopis (europass format) predloženog kandidata
• Dokaz o završenom stupnju obrazovanja
• Uvjerenje nadležnog suda da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak (ne starije od 6 mjeseci)
8. Koji je rok za podnošenje prijave kandidata?
Rok za podnošenje je četvrtak 26. 1. 2017. (to znači da poštanski žig treba biti najkasnije s datumom 26. 1.)
9. Kome treba poslati prijavu?
Odboru za izbor, imenovanja i upravne poslove Hrvatskoga sabora, na adresu: Demetrova 15, 10000 Zagreb.
10. Za što su sve nadležni pojedini saborski odbori?
Nadležnosti pojedinih saborskih odbora mogu se pronaći u Poslovniku Hrvatskog sabora (članci 60. – 117.).
11. Koji je način rada saborskih odbora?
Način rada kao i druge informacije o saborskim odborima nalaze se u Poslovniku Hrvatskog sabora (čl. 46. – 58).
12. Za koje se sve saborske odbore mogu predložiti kandidirati? Trebaju li imati posebne kvalifikacije?
Kandidirati se mogu predložiti za 24 saborska odbora navedena ispod. Poslovnik navodi iz kojih se područja (“reda”) imenuju članovi pojedinog odbora:
13. Dobivaju li vanjski članovi odbora naknadu za svoj rad, a članovi izvan Zagreba i naknadu za putne troškove?
Dobivaju. Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove donosi odluke o mjerilima za utvrđivanje primanja i naknadama troškova znanstvenim, stručnim i javnim djelatnicima koji su članovi radnih tijela Sabora ili su uključeni u njihov rad te donosi pojedinačna rješenja o njihovoj mjesečnoj novčanoj naknadi (Poslovnik, čl. 105.)
14. Koliko se često zasjedaju saborski odbori?
Ovisno o tome koliko se često donose zakoni u njihovu djelokrugu ili kada se sazove tematska sjednica o nekoj temi iz njihova djelokruga. U pravilu se sastaju jednom ili dvaput mjesečno, ovisno o pojedinom odboru.
Tekst se nastavlja ispod oglasa