Hrvatski sabor izabrao sastav svih radnih tijela i izaslanstava, osim jednoga. Nije konstituiran samo Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina. Još se ne zna tko će biti predsjednik Odbora. U prvom redu spominje se Milorad Pupovac, protiv čega se izjasnio Domovinski pokret.
Tko je na čelu kojeg Odbora?
Sabor je u petak imenovao predajnike Odbora. Najviše ih je iz SDP-a i HDZ-a. Za predsjednicu Odbora za europske poslove izabrana je Jelena Miloš (Možemo), za predsjednika Odbora za vanjsku politiku Andro Krstulović Opara (HDZ), a za predsjednika Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranka Ostojića (SDP).
>Sukob oko Odbora za manjine, Radin uvjetuje: Ili Pupovac ili nitko
Sabor je nadalje odlučio da će Odbor za obranu voditi Arsen Bauk (SDP), financije i državni proračun Boris Lalovac (SDP), gospodarstvo Igor Peternel (DP), turizam Sanja Radolović (SDP), rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Mišo Krstičević (SDP), zdravstvo i socijalnu politiku Ivana Kekin (Možemo), obitelj, mlade i sport Vesna Vučemilović (NZ), Hrvate izvan RH Zdravka Bušić (HDZ), ratne veterane Josip Đakić (HDZ). Na čelu Odbora za pravosuđe bit će Nikola Grmoja (MOST), dok će Miro Bulj voditi Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
Predsjednik Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo je Predrag Štromar (HNS), za zaštitu okoliša i prirode Dušica Radojčić (Možemo), za obrazovanje, znanost i kulturu Vesna Bedeković (HDZ), a za poljoprivredu Marijana Petir (NZ), koja je taj odbor vodila i u prošlom saborskom sazivu.
Možda će vas zanimati
Što su saborski odbori, koliko ih ima i koja je njihova uloga?
Postoje li jasni kriteriji po kojima se odabiru vanjski članovi saborskih odbora?
Odbor za regionalni razvoj i fondove EU vodi Ivana Mujkić (DP), pomorstvo, promet i infrastrukturu Stipo Mlinarić (DP), predstavke i pritužbe Željko Jovanović (SDP), međuparlamentarnu suradnju Kristina Ikić Baniček (SDP), informiranje, informatizaciju i medije Josip Borić (HDZ), ravnopravnost spolova Marija Lugarić (SDP).
>Pupovac na čelu Odbora za manjine? Odluka odgođena, DP-ovci jasni: Ako se to dogodi, većina više ne postoji
Za predsjednicu Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije izabrana je Mirela Ahmetović (SDP), prenosi HRT.
Hoće li Pupovac biti na čelu Odbora za ljudska prava?
Jedino nije konstituiran samo Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina oko kojeg se razvila rasprava. Furio Radin izjavio je da će predložiti da predsjednik bude upravo Pupovac i da Klub zastupnika nacionalnih manjina ne imenuje nikoga drugoga osim njega. DP se jasno dao do znanja da im je to neprihvatljivo.
>Biloglav (DP) saborsku klupu prepustio Tokiću: ‘Nema me tko zamijeniti u ordinaciji’
“S DP-om treba razgovarati. Treba im objasniti da su zadnjih četvrt stoljeća, bez obzira na to tko bio na vlasti, desnica ili ljevica, koje se ionako više ni po čemu ne razlikuju, o predsjedniku Odbora odlučivali manjinci – to je postalo nešto poput stečenog prava. To je tako već jako dugo, ja sam za to da DP-u, za koji ne želim vjerovati da je samo jedna etnička, pristrana stranka, ukažemo na tu činjenicu: po Poslovniku u Odboru sjedi većina manjinaca automatizmom i tom logikom nas se pita koga želimo, uvijek smo birali svog predsjednika i red je da nastavimo s tom praksom”, rekao Jutarnjem listu Furio Radin.
>Što SDSS-ovci na visokim državnim funkcijama govore o Domovinskom ratu?
Predsjednik Kluba zastupnika nacionalnih manjina Vladimir Bilek izvijestio je kako je odluka o tome hoće li lider SDSS-a Milorad Pupovac biti predložen za predsjednika saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina odgođena
Izabrana i izaslanstva
Sabor je ranije za predsjednike Odbora za Ustav, za zakonodavstvo, za izbor i imenovanja izabrao HDZ-ove Ivana Malenicu, Krunoslava Katičića i Peru Ćosića. Za predsjednika Mandatno-imunitetnog povjerenstva izabran je Robert Jankovics.
>Neumoljive brojke: Izbori za zastupnike srpske manjine ne zanimaju ni Srbe, čemu onda služe?
Sabor izabrao i svoja izaslanstva u parlamentarnim skupštinama Vijeća Europe, NATO-a i OESS-a čiji su voditelji Davor Ivo Stier (HDZ), Dario Hrebak (HSLS) i Mihael Zmajlović (SDP). Za voditelja svog izaslanstva u Parlamentarnoj dimenziji Srednjoeuropske inicijative izabran za Igor Peternel, a za voditeljice izaslanstava u parlamentarnim skupštinama Mediterana i Unije za Mediteran HDZ-ove Nikolina Baradić i Danica Baričević.
Zašto su važna radna tijela Sabora?
Saborski odbori imaju važnu ulogu u Saboru. Na njima se raspravlja o pojedinim pitanjima, prijedlozima i poticajima za donošenje zakona i podnosi se izvješće Saboru.
Odbori i povjerenstva radna su tijela Hrvatskog sabora osnovana Poslovnikom. U radnom tijelu Sabora: raspravlja se o prijedlozima i poticajima za donošenje zakona i drugih akata te o drugim pitanjima iz djelokruga Sabora; prati se, u okviru djelokruga radnog tijela, rad Vlade i drugih tijela čiji rad nadzire Sabor sukladno Ustavu i zakonu; raspravlja se o izvješćima tijela i ustanova koja ona na temelju zakona podnose Saboru; nakon provedene rasprave zauzima se stajalište, odnosno utvrđuju se prijedlozi akata i o tome se izvješćuje Sabor; raspravlja se o predstavkama i prijedlozima koje građani podnose Saboru. Uz radna tijela osnovana Poslovnikom, Hrvatski sabor može osnovati i druga radna tijela, a odlukom o osnivanju uređuje naziv, sastav, djelokrug i način rada.
>Kako se biraju članovi saborskih odbora i koga je UiO predlagala?
Radno tijelo ima predsjednika, potpredsjednika i članove radnog tijela iz reda zastupnika, ako Poslovnikom nije drugačije određeno. Sastav radnog tijela u pravilu odgovara stranačkom sastavu Sabora. U radna tijela može se imenovati, ako Poslovnikom nije drugačije određeno, do šest javnih, znanstvenih i stručnih djelatnika koji imaju sva prava člana radnog tijela, osim prava odlučivanja. Poslovnikom Sabora određeno je u koja se radna tijela imenuju navedeni djelatnici.
Detaljno o članovima i samom djelovanju određenih Odbora možete pročitati na stranicama Sabora.
Tekst se nastavlja ispod oglasa