Nedavno otkrivanje velikog međunarodnog krijumčarenja narkotika, odnosno kokaina u luci Rijeka, u vrijednosti od sedam milijuna eura koju je uspješno proveo hrvatski PNUSKOK – potvrđuje da Hrvatska postaje ciljani tranzit za ozbiljno krijumčarenje droga iz Južne Amerike. Nažalost, istina je da velik dio svih narkotika ostaje i troši se u Hrvatskoj, piše HRT.
Hrvatska policija dobro surađuje s međunarodnim partnerima
Stručnjak za sigurnost Željko Cvrtila kazao je u HTV-ovoj emisiji “Studio 4” kako više nikoga ne iznenađuje vijest da je naš PNUSKOK prekinuo lanac krijumčarenja kokaina u vrijednosti od sedam milijuna eura, te da je pronađeno i 100 kg iste droge zakopane u blizini Jastrebarskog.
U posljednje vrijeme događaju se sve veće zapljene, bilo to u luci Ploče, luci Rijeka, ili Zagrebu, i sve to pokazuje da naša policija dobro surađuje s međunarodnim čimbenicima. Te zapljene su posljedica te dobre suradnje.
>Osam osoba osumnjičeno zbog krijumčarenja i preprodaje kokaina iz Južne Amerike
Cvrtila je dodao kako je najvažnija operativna suradnja policijskog rada s njihovim kolegama u drugim zemljama. Za zapljenu je bitna i informacija iz izvorišta, koju hrvatska policija često dobije od partnerskih službi. Cvrtila je naglasio kako prisluškivanje pripadnika krijumčarskih skupina dolazi tek nakon informacije koga treba prisluškivati.
Na dnevnoj bazi u Hrvatskoj se troši preko 234 kg kokaina
Istaknuo je kako Hrvatska nije samo tranzitna ruta, nego velike količine droge ostaju u Hrvatskoj, posebice kokaina. U posljednje vrijeme platežna moć Hrvata je porasla, te danas i srednji sloj građana može si priuštiti konzumaciju droge barem vikendom.
Podaci su alarmantni zadnjih desetak godina potrošnja marihuane u Hrvatskoj iznosi 54 tone, što se tiče kokaina on se na dnevnoj bazi troši preko 234 kilograma, ostali narkotici u tabletama porasli su u potrošnji za 500 posto.
>Ponovno droga u vojsci: Protiv 7 vojnika stegovna prijava zbog konzumacije kokaina i marihuane
Cvrtila je rekao da je preventiva vrlo bitna. No, posljednjih godina ne vide se uhićenja velikih bosova u gradovima. I ta mreža ne puca.”Sve je više droga postala prihvatljiva u društvu i postala je sastavni dio društva. Danas je prestiž biti u društvu nekoga tko konzumira drogu”, poručio je. Zdravstveni preventivni segment među mladima je izostao, te društvo nije svjesno što droga radi društvu.
Požari mogu biti i pitanje terorizma
Pitanje požara postaje pitanje namjere, bolesti piromana, pa možda i čak terorizma
Cvrtila se osvrnuo i na požare, koji su se počeli događati na našoj obali. Sinoć smo imali požar na Čiovu kod Trogira. Opet drama, nadljudski napori u spašavanju da vatra ne uđe među kuće. U jednom trenutku istina stiže neslužbena informacija dok su se vatrogasci borili na jugu Čiova vatra je iznenada buknula na jugu, prema Slatinama.
Cvrtila je kazao kako već dugo upozorava da se iza velikih požara kriju paljenja s različitim motivima.
>Požar na Čiovu je pod nadzorom, uhićena su dva strana državljanina
Požar kod Grebaštice
Požar kod Grebaštice blizu Šibenika je buknuo na isti dan kada je i lani buknuo požar u Zatonu također kod Šibenika. Pitanje požara postaje pitanje namjere, bolesti piromana, pa možda i čak kao pokušaj terorizma i stvaranja nesigurnosti turističke sezone.
Cvrtila je naglasio kako požar kod Grebaštice može imati svoju simboliku.”No, da se zna što se događa moralo bi biti uhićenje ljudi, a to je nakon požara jako teško. Građani bi trebali očistiti prostor blizu kuća. Na rubne dijelove naselja trebalo bi staviti hidrante”, poručio je.
Cvrtila je rekao kako bi operativna i informativna obrada trebala bi ići puno dublje i puno ranije od strane policije i SOA-e.