Dan invalida rada: Zaštita na radu mora biti dio odgovorne poslovne politike

Zagreb, 21.09.2015 - Igre mobilnosti na Preradoviæevom trgu u Zagrebu organizirane su povodom Europskog tjedna mobilnosti 16.-22. rujna. foto HINA /Zvonimir KUHTIÆ/ zk

Važno je da zaštita na radu, ne samo u radnoj sredini, postane sastavni dio odgovornog ponašanja, poslovne politike i društvenog odgovornog poslovanja, pri čemu se vrednuje odnos prema životu, zdravlju i očuvanju radne sposobnosti, odnos prema zaštiti okoliša i društvenoj zajednici”, poručeno je u ponedjeljak na obilježavanju Nacionalnog dana invalida rada Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom tog dana – Hrvatski savez udruga invalida rada (HSUIR) organizirao je izložbu pod nazivom “Svijet kroz moj objektiv” i okrugli stol na temu “Prevencija nastanka invaliditeta”.

“Osobe s invaliditetom sposobne su dati svoj doprinos društvu, svojoj obitelji i sebi. Predrasude o osobama s invaliditetom kao manje sposobnima, slabijima i nemoćnima stvaraju krivu sliku na temelju koje se osobe s invaliditetom gleda kao trošak i teret državi i društvu”, upozoravaju iz HSUIR-a. Pretpostavka je da je, kako navode, od ukupno 515.782 osobe s invaliditetom, barem polovica onih koji bi mogli raditi kada bi im se osigurala podrška u školovanju i radu.

“Sve javne polititke, zakonodavstvo i odluke koje donosi bilo koja organizacija, institucija ili poslodavac ne smiju zanemariti da su osobe s invaliditetom potencijalna snaga, a ne slabost pa ih kao takve treba i tretirati u zakonima, odlukama i programima”, poručuju iz Saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik HSUIR-a Josip Petrač istaknuo je da je misao vodilja obilježavanja Nacionalnog dana invalida rada Hrvatske da njihove temeljne udruge na svom području djelovanja i provođenja programskih aktivnosti i socijalnih programa ostvare potrebnu razinu komunikacije sa svojim sugrađanima, promoviraju prava osoba s invaliditetom i podižu nivo javne svijesti o problemima, pravima i interesima invalida rada, borbi protiv stereotipa, predrasuda i štetnih postupaka prema osobama s invaliditetom na svim područjima života.

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak istaknula je da je sve više onih osoba koje, neovisno o kojem se uzroku invaliditeta radi, imaju problema na radnim mjestima. Poslodavci, kaže, ne prepoznaju njihove specifičnosti, različitosti i potrebe za prilagodbom i nalaze načine koji su vrlo štetni za te osobe – usmjeravaju ih prema siromaštvu, socijalnom smjeru i nalaze načine kako da ih umirove.

Potrebno je stoga, ističe Slonjšak, osnažiti profesionalnu rehabilitaciju, jer “dokle god nemamo kvalitetnu profesionalnu rehabilitaciju, nećemo imati načine da zadržimo te osobe na radnome mjestu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je da postoje brojne osoba koje imaju invalidnosti, odnosno oštećenja koja su nevidljiva i često izgledaju kao da su zdrave, a zapravo ne mogu biti na nekom mjestu mirni i strpljivi jer ih boli ili imaju neko psihičko oštećenje.

“Svima njima potrebno je pomoći, trebamo prevenirati invaliditet i mogućnost da te osobe postanu invalidi rada i da moraju pokucati na vrata mirovinskog sustava, pogotovo socijalnog”, poručila je.

Slonjšak je u prostorijama Saveza otvorila skupnu izložbu fotografija pod nazivom “Svijet kroz moj objektiv”, a postavljene fotografije djela su profesionalnih i amaterskih fotografa s invaliditetom. Isti postav fotografija prvi put je izložen u galeriji Sunce u organizaciji In Portala i URIHO-a. Na izložbi je predstavljeno 11 autora različite dobi s različitim vrstama invaliditeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.