Dolenec pravdala rezanje stipendija studentima s invaliditetom, pa najavila da ipak ostaju istog iznosa

Zagreb, 04.10.2021. - Konferencija za medije gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića u svezi promjena u Upravi Zagrebačkog holdinga. Na fotografiji Danijela Dolenec, Tomislav Tomašević. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević govorio je na konferenciji za novinare o situaciji s biootpadom i glomaznim otpadom, a dogradonačelnica Danijela Dolenec o promjenama glede dodjeljivanja stipendija učenicima i studentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenica gradonačelnika Zagreba Danijela Dolenec otvorila je redovitu konferenciju za novinare. Govorila je o situaciji sa stipendijama.

Dolenec o stipendijama

Kazala je da se o programima stipendiranja Grada Zagreba raspravljalo već dva puta na sjednici Skupštine Grada Zagreba. Ustvrdila je kako je uočeno da kriteriji za sve programe nisu bili ujednačeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da je veliki dio gradskog programa bio za izvrsnost te ustvrdila kako stipendije trebaju olakšati pristup obrazovanju.

Dolenec je rekla da su predložili znatne izmjene glede stipendiranja.

“Naša namjera je bila da zadovoljimo sljedeće principe – proširiti pristup obrazovanju i istaknuti univerzalnost, da je učenik učenik, a student student, bez obzira po kojoj osnovi. Važno je zadržati postojeće iznose stipendije, smatraju mnogi, a naš prijedlog je bio da stipendije budu niže, a da ih dobije više studenata, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazala je da će stipendije ipak imati iste iznose kao do sada – 2 700 kuna za učenike, 3 800 kuna za studente te da se nada natječajima za stipendije u studenom.

Inače, Udruga obitelji djece s poteškoćama u razvoju Sjena već je pisala gradonačelniku da povuče odluku. I oporba je također rekla da neće podržati odluku. Čini se kako su u Možemo, barem za sada odustali od još jedne svoje ideje, da novac preraspodjele tako da uzmu jednoj skupini, a dadu drugoj.

Tomašević o ugovoru s Pripuzom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević, koji je tijekom cijele kampanje kritizirao Bandića zbog gradskih poslova s poduzetnikom Petrom Pripuza, sada je kazao kako Zagreb nije izgradio svoju kompostanu i nema kapacitete da razgradi otpad te da u ovom trenutku mora surađivati s privatnim poduzećima.

Izjave dolaze, nakon što je prihvatio najjeftiniju, odnosno najbolju ponudu glede zbrinjavanja biootpada koju je dao Pripuz.

Tomašević je spomenuo i novi projekt sunčani krovovi. “Cilj tog programa je da u razdoblju od tri godine, ne samo instaliramo solarne elektrane na krovove javnih zgrada, već da pomognemo svim građanima da naprave isto na svojim zgradama”.

Tomašević se osvrnuo na temu biootpada i glomaznog otpada, te i ugovor s poduzetnikom Petrom Pripuzom, vlasnika C.I.O.S Grupe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Objavljena je odluka o odabiru ponuđača. Puno zabuna je u medijima, glomazni otpad je jedna stvar, biootpad druga. Glomazni otpad je posao koji Zagreb može raditi sam, taj natječaj je poništen. Mi ćemo u potpunosti to preuzetu u ruke kad drobilice budu isporučene.”

“Dogodilo se to da je odabran taj konzorcij, drugi nije imao dozvole za dovoljnu količinu otpada a i bio je skuplji. Tu sad postoje žalbeni rokovi, ne mogu ulaziti u druge detalje, To je odluka koju je Grad dobio na temelju zakona, to je okvirni sporazum na godinu dana, ovo je rješenje dok Grad ne dobije svoju kompostanu”, ocijenio je.

Tomašević o gradskoj imovini

Tomašević je rekao kako želi raščistiti temu raspolaganja gradskom imovinom.

“Radi se o okvirnom sporazumu za usluge privatne zaštite gradskih prostora, koji je sklopljen 2. prosinca. 2020. s tvrtkom Bilić – Erić. U tri proračunske stavke bilo je 6.9 milijuna kuna za čuvanje objekata, da bi račun do 31. srpnja se popeo na 26,5 milijuna kuna”, poručio je.

“Kako je do toga došlo? Na temelju ugovora koji je potpisan krajem prošle godine, a on omogućava različite količine u satima čuvanja. Čuvano je sedamdesetak praznih stanova 24 sata dnevno, a oko 15 poslovnih prostora je čuvano 24 sata dnevno, da ne bi netko provalio u njih. Trošak pojedinačno, je jednog stana na dan, 924 kune, mjesečno 27.720 kuna bez PDV-a, odnosno godišnje oko 332 tisuće kuna po stanu čuvanja bez PDV-a. To znači da za trošak čuvanja godišnje u dvije godine, da netko ne provali, smo mogli kupiti novi stan. Čuvali smo prazne stanove kao da su Fort Knox”, ocijenio je Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.