HRT-ova emisija Peti dan objavila je kako privremeno imaju novog komentatora umjesto Aleksandra Musića, kojeg neće biti mjesec dana zbog poslovnih obveza. Tako će umjesto njega, komentator biti Dejan Kovač, koji je na prošlim predsjedničkim izborima bio kandidat HSLS-a te osvojio 0,95% odnosno 18.107 glasova birača.
Zanimljivo, na Facebook stranici Petog dana, ne spominje se kako je riječ bivšem kratkotrajnom političaru, već se tek navodi biografski – njegova znanstvena karijera:
“Dejan Kovač završio je postdoktorsko usavršavanje na sveučilištu Princeton i trenutno je zaposlen na istraživačkim projektima na Princetonu. Doktorirao i magistrirao na ekonomskom institutu CERGE-EI u Pragu, a na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu je prije toga diplomirao i stekao titulu univ.spec.oec.
Član je American Economic Association i Royal Economic Society. Dobitnik je brojnih međunarodnih znanstvenih dotacija na kojima surađuje s vrhunskim ekonomistima i politolozima na temama od izuzetne važnosti za Hrvatsku.
Borba protiv korupcije, izgradnja demokratičnijeg izbornog sustava, reforme ekonomskog sustava i državne uprave, optimizacije obrazovnog, zdravstvenog i političkog sustava. Cilj suradnje je koristiti provjerena znanja i modele koja se koriste u najrazvijenijim zemljama u svrhu izgradnje moderne, pravedne i ekonomski održive Republike Hrvatske”; stoji u objavi Petog dana.
Ostao poznat po studiji – po kojemu je ime Ante – nacionalističko
Kada se kandidirao za predsjednika Republike Hrvatske, u fokusu se našla njegova znanstvena karijera, pa tako i studija koju je napravio s kolegom Jurajdom iz Praga. Naime, u svojoj studiji evolucije hrvatskog nacionalizma od 1970-ih do danas, naslova „What’s in a Name in a War“ ,pokušali su utvrditi koliko se dragovoljaca Domovinskog rata zove kao poglavnik Nezavisne Države Hrvatske.
Potom, u studiji su pokušali utvrditi kakva su imena najčešće dana u vrhuncima nacionalističkih valova koji su prema njima bili 70-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća. U toj se studiji kao „najnacionalističkije“ pokazalo hrvatsko ime Ante.
Raspudić: “Ako je Ante nacionalističko, onda je Nino iredentističko, a Dejan taman liberalno ime”
Ta je studija postala predmetom ismijavanja među biračima, ali i šire, pa je tako tadašnji kolumnist Večernjeg lista dr. sc. Nino Raspudić, doc., profesor s Odsjeka za talijanistiku FFZG-a ovako komentirao tu studiju:
“Dejana Kovača ne bih pitao ništa jer on pokazuje tipičan sindrom prevelike pameti koja naše ljude zahvati kad odu malo u Ameriku pa se nekim čudom ipak vrate (kao Raosov Joe Amerikanac – ima u Amerika kokoš, po’ varena, po’ pečena – nerasičena!), a navedena se pamet možda najbolje iskazala u Kovačevom znanstvenom radu u kojem se tvrdi kako je ime Ante u Hrvatskoj nacionalističko. Moje, Nino bi onda bilo sumnjivo iredentističko, možda i fašističko, a Dejan je taman, demokratski, socijalno i liberalno. Tu se nema što pitati.”
Ta je epizoda iz Kovačeve kampanje očito ostala upamćena, pa su to mnogi i komentirali ispod objave Petog dana, a svi komentari o novom gostu emisije su negativni.
“O, pa lijepo se nastavlja pad emisije. Razlog više za negledanje emisije”, napisao je jedan gledatelj.
“To je onaj što tvrdi da su Hrvati davali imena muškoj djeci po Anti Paveliću. Tko god se zove Ante, ime nije dobio po djedu, stricu, svetom Anti, nego po Paveliću. Što bi takvog ” stručnjaka” čovjek slušao. Više ne pratim ni vas”, komentirala je gledateljica.
“Baš uživate u padu gledanosti, reklo bi se..”, “Ovaj hrt je do bola nepodnošljiv”, “Gdje ste ovog iskopali??? On je idealan za Stankovićeve emisije…”, samo su neki od komentara na stranici Petog dana.
Tekst se nastavlja ispod oglasa