Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić nekoliko mjeseci po stupanju na dužnost krenuo je u čišćenje mogućeg nepotizma, sukoba interesa i rubnih angažmana hrvatskih sudaca, nakon što se početkom mandata obračunao sa, za njega, nepoćudnim pozdravom ‘Za dom spremni’.
Dobronić je, kako doznaje N1, poslao dopis svim Županijskim sudovima te Visokom kaznenom sudu, Visokom trgovačkom sudu, Visokom prekršajnom sudu i Visokom upravnom sudu.
‘U posljednje vrijeme vidljiv je trend gubitka autoriteta sudbene vlasti i u medijima se često iznose pojedini primjeri’, piše Dobronić, te upozorava da suci sudjeluju u aktivnostima i ponašanju koje nisu u skladu s etikom, a neki od njih ostvaruju i dodatne prihode na različite načine.
>Hasanbegović o Dobroniću i ZDS: Na neustavan način otvara Pandorinu kutiju prijepora
>Mario Filipi: Za Dobronića bi najpametnije bilo da odmah podnese ostavku
Za ugled sudbene vlasti izrazito je važno da pojedinci ne dovode u pitanje sudačku profesiju, napominje Dobronić, te od svih predsjednika sudova traži da mu u roku od 30 dana dostave podatke o konkretnim pitanjima kao što su prihodi od arbitraža, predavanja i savjetovanja u privatnim kompanijama, naknade na fakultetima…
Među njima je i pitanje o članstvima u udrugama što je bilo aktualno nakon što je otkriveno da je nekadašnji glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić član masonske lože zbog čega je i suspendiran.
Dobronića zanima i istupaju li suci u medijima uz suglasnost nadređenih, jesu li na istom sudu zaposleni članovi njihovih obitelji i slično.
Naglašava kako su odgovori na ova pitanja važni zbog interesa javnosti, ali i kako bi se saznalo stvarno stanje u odnosu na primjedbe koje se čuju u javnosti.
Ugled pravosuđu vraća preko pozdrava ‘Za dom spremni’?!
Dobronić je i tijekom kandidature najavio da će vratiti ugled pravosuđu i okomio se na suce suspektnog ponašanja.
Ipak, po dolasku na dužnost u listopadu prošle godine Dobronić nije krenuo s gorućim problemima pravosuđa već za njega očito problemom svih problema – pozdravom Za dom spremni, o čemu je portal Narod.hr ranije opsežno izvještavao.
‘Poklič ‘Za dom spremni’ nedopustiv je u bilo kojoj prilici. Ne može tu biti neka fluidna razlika poput one da je u nekim uvjetima taj poklič dopušten, a u nekima nije. Stvari su jasne: pod tim su pokličem ljudi bili ubijani bez ikakvog povoda i razloga, na temelju nepojmljivih kriterija koji ne mogu i ne smiju postojati. Tu nema nikakve dvojbe. To je civilizacijsko, a ne ideološko pitanje”, izjavio je po dolasku na dužnost Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić.
Dobronić je očito previdio ili ignorirao činjenicu da je doneseno niz oslobađajućih presuda na prekršajnim sudovima za korištenje pozdrava ‘Za dom spremni’.
Unatoč tome, svako malo se ovakvim pritiscima utječe na neovisnost sudaca u slučajevima kada na stol dobiju predmet vezan za ovaj pozdrav.
Radovan Dobronić kao Tito
Upravo je to komentirao u listopadu sudac Visokog kaznenog suda Ivan Turudić istaknuvši da Predsjednik Vrhovnog suda nije taj koji određuje kako će suci suditi te ga je usporedio s jugoslavenskim diktatorom Titom koji je ustvrdio da se zakona ne treba držati kao pijan plota.
‘To nije jednostavno pitanje kao što ga predstavlja sudac Dobronić, to se kod nas vodi kao prekršajna prijava, tako se trenutno tretira zakonodavno, jednako kao i pjevanje bilo koje pjesme pod prozorom. To je prvenstveno ideološko pitanje. U nekim zemljama je glavno svjetonazorsko pitanje zabrana pobačaja, a kod nas je to upotreba pozdrava “Za dom spremni”. Kod nas nije ista situacija kao u Njemačkoj poslije rata kad je došlo do denacifikacije jer kod nas se dogodio Domovinski rat kad je taj pozdrav korišten od vojnika koji su dali nemjerljiv doprinos u obrani zemlje. Priznala ga je i SDP-ova vlast koja ga je legalizirala”, podsjetio je Turudić.
Markić: Namjerno se krivotvori istina o naravi pozdrava ‘Za dom spremni’ u Domovinskom ratu
Željka Markić, predsjednica udruge U ime obitelji komentirala je nakon Dobronićeve izjave da ‘isti oni koji krivotvore komunističku prošlost Jugoslavije – skrivaju zločine Titovih partizana nakon rata i lažu o Titovom režimu – sada krivotvore istinu i o Domovinskom ratu’. Naglasila je kako se namjerno krivotvori istina o naravi pozdrava ‘Za dom spremni’ u Domovinskom ratu.
Hasanbegović: Neustavno, politikantsko otvaranje Pandorine kutije
Zlatko Hasanbegović iz Kluba Domovinskog pokreta ustvrdio je pak da ‘postoje stanovite baštine’ i da je ‘potpuno nerazumno na ovakav neustavan i nepravni način, politikantski i ideološki otvarati Pandorinu kutiju ustavnih povijesnih prijepora’. ‘Izrijekom je rekao da je nešto zabranjeno, a mi imamo inicijative da se nešto zabrani, prema tome kako nešto može biti zabranjeno, ako imamo inicijative?’, upitao je Hasanbegović.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr