Domazet: U pozadini prosvjeda u Federaciji BiH stoji šira geopolitička igra

Geostrateg i geopolitičar Davor Domazet Lošo smatra da prosvjedi u Federaciji BiH nemaju samo socijalnu komponentu, koja je proteklih dana dovela do nasilja u nekoliko većih gradova, već da u pozadini svega stoji šira geopolitička igra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim riječima ne smije se zaboraviti da se sve događa ususret 100. obljetnici početka Prvoga svjetskoga rata, za koji se zna kako je počeo – atentatom pripadnika tajne srpske organizacije, iza koje su stajale engleske i ruske tajne službe, na prijestolonasljednika Franju Ferdinanda.

“Netko ozbiljno potpaljuje sukob između Bošnjaka i Hrvata u Federaciji”, izjavio je za portal narod.hr admiral Davor Domazet Lošo, napominjući kako posljednji događaji najviše odgovaraju srpskoj politici, uoči ožujskih izvanrednih izbora na kojima će se, po svemu sudeći, učvrstiti velikosrpska politika, predvođena predsjednikom Tomislavom Nikolićem i budućim premijerom Aleksandrom Vučićem. Od prije nekoliko godina, kako kaže, u optjecaju je Memorandum 2 SANU u kojem stoji da treba težiti tome da vlade u BiH i Hrvatskoj budu što slabije. “Došli smo do toga u BiH, a u Hrvatskoj situacija nije ništa bolja”, rekao je, napomenuvši kako velikosrpskoj politici odgovara “kaotično stanje u BiH i Hrvatskoj”.

Domazet drži kako se kroz najnovije događaje u BiH prelamaju britanski, ruski i turski interesi, a ne treba zaboraviti da se velikosrpska politika nije odrekla Jugoslavije i BiH kao središta izazivanja sukoba, kao što se to dogodilo pred Prvi svjetski rat.
Zahtjevi koji su isticani na prosvjedima, kako upozorava, imaju tragova Miloševićeve matrice događanja naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uzvikuje se – ovo je Bosna, a Hercegovina se ne spominje, kao što se uzvikivalo – ovo je Srbija”, primjetio je. Zatim traži se ukidanje kantona (županija) u Federaciji, dakle onih segmenata vlasti u kojima Hrvati ostvaruju kakvu-takvu konstitutivnost te se proklamira izborno načelo jedan birač – jedan glas, dodao je. Ne treba također zaboraviti, kako navodi, da su prosvjednici tražili pomoć Turske, pa je šef turske diplomacije Ahmet Davutoglu, za razliku od predstavnika Europske unije, promptno doputovao u BiH. Činjenica da je BiH prije nešto više od godinu dana sa šest svojih ministara obišao premijer Tajip Erdogan, i tom prilikom izjavio da je Turska zainteresirana za BiH, mnogošto objašnjava. Uostalom njegov ministar vanjskih poslova autor je dokumenta “Strategijska dubina” u kojem su jasno definirani turski strateški interesi do 2071. koji sežu čak do Slovenije, podsjetio je.

Domazet smatra pogubnim što na sve to hrvatska politika nije reagirala i što je, od 2000. godine, jednostavno zaboravila na Hrvate u BiH, upućujući ih na krivi način prema Sarajevu. Jednako lošim drži što su zaboravljeni Washingtonski sporazumi, jer je time ugrožena ne samo opstojnost Hrvata u BiH, nego i hrvatske države. Slabu Hrvatsku i angažman SAD u Afganistanu i drugim područjima, iskoristio je Putin i izišao preko Srbije, Republike Srpske i Crne Gore na Jadran, tj. u središte Sredozemlja, napomenuo je. Stoga putovanje hrvatskog premijera u Mostar, ocjenjuje, deplasiranim i izrazom nemoći – jednom riječju dolijevanjem, ulja na vatru.

“Paljenjem institucija vlasti, pali se daytonska BiH”, smatra Domazet, koji rješenje situacije vidi u tome da se BiH uvede u NATO, a Hrvatska pristupi ratifikaciji Washingtonskih sporazuma. Osnovni cilj hrvatske politike, kako smatra, mora biti zaštita Hrvata u BiH, a to se može postići samo ratifikacijom spomenutih sporazuma, a ne se igrati politike sitnih koraka i koračića. Nakon rata u kojem su Hrvati četiri puta spasili BiH, po riječima Domazeta, doživjeli su najveći pogrom, što najbolje pokazuje posljednji popis stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska treba odbaciti britansko pokroviteljstvo i okrenuti se strateškim partnerima – SAD, Njemačkoj i Izraelu”, zaključio je za narod.hr admiral Davor Domazet Lošo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.