Dr. sc. Boris Havel: ‘Zašto HRT navija za američkog demokratskog kandidata Bidena?’

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Dr. sc. Boris Havel na svom je Twitter profilu komentirao pristranost hrvatskih medija u izvještavanju oko predstojećih američkih predsjedničkih izbora. Zapitao je svoje pratitelje zašto se i hrvatski javni servis za kojega svi moramo plaćati pristojbu svrstao među medije koji pružaju podršku kandidatu Demokratu Joe Bidenu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razumijem zašto Al Jazeera, CNN, Tanjug, Planned Parenthood, ACLU, uvozni lobiji farmaceutske i drugih industrija, Kina, Iran, Turska, Kuba, Venezuela, PLO, Hezbolah, Radnička fronta, BLM, antifa i “poludjela gomila” navija za Biden-Harris. Ali zašto HRT?”, komentirao je dr. sc. Havel, docent na Fakultetu političkih znanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan pratitelj mu je odgovorio i napisao: “Zato što je HRT režimski medij. Oni po Plenkovićevu nalogu podržavaju samo globalističke, lijeve i komunističke opcije i interese.”

> (VIDEO) Javna televizija u funkciji LGBT propagande: Dokad ćemo plaćati da nam lažu?

> Prof. Nevenka Nekić o cenzuri na javnoj televiziji: ‘Drugovi s HRT-a, gdje su moji filmovi?’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. sc. Havel: Podržavam Trumpovu politiku na Bliskom istoku

Dr.sc. Havel sredinom je kolovoza ove godine komentirao povijesni dogovor o normalizaciji odnosa između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata postignut uz posredovanje SAD-a i angažman Donalda Trumpa. Doc. dr. sc. Havel upozorava da je većina režima u okruženju cijelo vrijeme zapravo prepoznavala korist od postojanja židovske države i protiv normalizacije odnosa nisu bili nositelji vlasti, nego radikalni islamski klerici i dio naroda, poglavito pod njihovim utjecajem. Na koncu, upravo potpisivanje sporazuma s Izraelom bio je povod ubojstvu egipatskog predsjednika Anwarael-Sadata.

“Normalizaciji odnosa između bivših protivnika između ostalog je pridonijela upravo iranska opasnost na Bliskom istoku, gdje je Iran prisutan kao nikada prije u povijesti. Ta država umiješana je u sukobe u Iraku, Siriji, Libanonu i Jemenu puno više nego što o tome vlada dojam. S druge strane, od normalizacije odnosa korist imaju i arapske države i sam Izrael; radi se o pragmatičnosti, ali po mom sudu i o iskrenom mirotvorstvu koje se počinje nazirati i kojega treba posebno istražiti i podržati”, kazao je za tportal dr.sc. Havel koji na svom fakultetu između ostalog drži kolegije upravo na teme vezane uz Bliski istok.

“Prije svega, kazat ću da otvoreno podržavam Trumpovu politiku na Bliskom istoku: za razliku od svojih prethodnika, a osobito Obame, on pokazuje prijateljstvo s prijateljima Amerike – dok je s neprijateljima okrenuo drugi list. On jasno prepoznaje tko je saveznik i tko je protivnik, pa se tako i ponaša. U trenutnoj konstelaciji snaga prijatelji Amerike – pa posljedično i Zapada, a tako i Hrvatske koja nije dio iransko-rusko-turske koalicije, što se iz hrvatskih medijskih natpisa često ne vidi baš previše- jest Izrael, potom brojne arapske sunitske zemlje i na koncu tamošnje kršćanske zajednice, osobito u Siriji i Libanonu. U tom kontekstu, diplomatsko povezivanje dviju američkih saveznika golem je pothvat”, ocijenio je Havel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je javna televizija i zašto se plaća pristojba?

Javni RTV servisi su danas u Europi potrebnije više nego ikada kao jamci slobodnog formiranja javnog mišljenja u svim važnim dijelovima društva, jer ne moraju voditi brigu o interesima dioničara, već pružiti uslugu svima u društvu. Sve vlade i države moraju imati dovoljno povjerenja same u sebe, kao i u zrelost svojih demokracija, kako bi izgradili samostalan javni RTV servis u službi svojih građana, koji ima mehanizme kontrole i ispravljanja pogrešaka, ali i slobodu i odgovornost kako bi radio objektivno, korektno i nepristrano.

HRT kao javni servis ima obvezu “ispunjavati jasan i točan zahtjev: biti televizija ili radio za sve, odnosno za svakog građanina zemlje u kojoj djeluju. Svojim programima obraćaju se svim građanima bez obzira na godine, obrazovanje ili kupovnu moć. Za razliku od komercijalnih radijskih i televizijskih postaja, koje legitimno moraju živjeti od komercijalnih prihoda i prema tome program prilagođavaju određenom dijelu publike koji zanima oglašivače, javni radiotelevizijski servis namijenjen je svekolikoj javnosti, koja je i financira i kontrolira”, što je naznačeno i na službenim stranicama HRT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.