Što slavimo na Dan državnosti?
Dan državnosti obilježava se u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. godine.
Izabrani zastupnici tada su na konstituiranju novoga Sabora Socijalističke Republike Hrvatske, kojem su nazočili i brojni gosti iz domovinske i iseljene Hrvatske i predstavnici vjerskih zajednica, izabrali za predsjednika Sabora Žarka Domljana, za potpredsjednike Ivicu Percana, Stjepana Sulimanca i Vladimira Šeksa.
Za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stjepan Mesić, a za predsjednika Predsjedništva Socijalističke Republike Hrvatske Franjo Tuđman koji je u svom prvom govoru pred novoizabranim zastupnicima naglasio kako konstituiranje prvog višestranačkog Sabora predstavlja prvi korak na povratku hrvatskoga naroda i njegove države europskoj civilizacijskoj, političkoj, kulturnoj i gospodarskoj tradiciji.
> Povodom Dana državnosti slapovi Niagare zasvijetlili u bojama Hrvatske
> Dok je Milanović divljao na Dan državnosti, pogledajte kako ga je obilježila Armada
Od donošenja Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o blagdanima, spomendanu i neradnim danima u Republici Hrvatskoj 2001. godine sve do 2020. taj se dan obilježavao kao Dan Hrvatskoga sabora. Donošenjem novoga Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj u studenome 2019., koji se primjenjuje od 1. siječnja 2020., 30. svibnja ponovno se, kao i prije 2001. godine, obilježava kao Dan državnosti Republike Hrvatske, istaknuto je na stranicama Hrvatskog Sabora.
Iz govora dr. Franje Tuđmana
Iz govora dr. Franje Tuđmana u Saboru 30. svibnja 1990.:
“Štovani zastupnici i časnici prvoga istinski demokratskoga Hrvatskoga sabora!
Zahvaljujući vam se u zaključku još jednom na ukazanom povjerenju, dopustite mi da ove riječi uputim ujedno svim građanima Hrvatske i svemu hrvatskome narodu. Uskrisivši — u izborno prijelomno doba — prigušenu i povrijeđenu nacionalnu svijest i sputani ponos hrvatskih ljudi, a i zagubljenu nadu svih građana Hrvatske, potakli smo zanosni preporodni polet, oslobodivši golemu duhovnu iracionalnu energiju cijeloga naroda.
Na nama je sada, na novoj demokratskoj vlasti Hrvatske, da održi taj ushit, a tu probuđenu energiju usmjeri na radna i stvaralačka pregnuća za oživotvorenje svetih ideala slobode i blagostanja svoje domovine. Na tom putu, za taj uzvišeni cilj, prvotna i najveća odgovornost leži na svima nama, izabranim zastupnicima i predstavnicima nove hrvatske demokratske vlasti, ali također i na svima građanima Hrvatske. Svi mi zajedno moramo, naime, biti prožeti sviješću da od svoje Hrvatske ne možemo očekivati više negoli što sami pridonesemo njezinu boljitku, da bi plodove svoga rada mogli uživati i mi sami, i naša djeca, i djeca naše djece.
Kao što sam vjerovao da će hrvatski narod reći svoju zrelu riječ na prvim demokratskim izborima, iz kojih je proizišao ovaj Hrvatski sabor, još sam čvršće uvjeren da će on znati i moći pod vodstvom svoga istinskoga predstavništva, izgraditi život dostojan slobodnih ljudi u svojoj jedinoj, napaćenoj ali svetoj domovini.
Od srca hvala svima vama na pažnji i udjelu u ovomu povijesnomu zbivanju, a i svima onima koji nam dadoše svoje povjerenje, i, koje nikada ne smijemo i nećemo iznevjeriti!
Neka nam živi i napreduje demokratska i suverena Hrvatska!”
Cijeli govor može se pročitati ovdje.
Programi Hrvatskog sabora
Hrvatski sabor organizira mogućnost posjeta građana prostorima Banskih dvora. Edukativni posjeti najčešće se organiziraju za učenike osnovnih i srednjih škola, te studente.
Više o posjetima Saboru može se pročitati ovdje.
Hrvatski Sabor organizira i edukativne programe.
Služba za građane Hrvatskoga sabora, među ostalim aktivnostima, organizira i provodi dva programa za čije je sadržaje do sada iskazano veliko zanimanje građana.
To su programi:
– Dan otvorenih vrata Hrvatskoga sabora provodi se nekoliko puta godišnje, a najčešće uz obilježavanje državnih blagdana i spomendana, posebice Dana državnosti 30. svibnja i Dana Hrvatskoga sabora 8. listopada, što je sve zamrlo zbog covid pandemije, a bilo je popularno i posjećeno.
– Volontiram u Hrvatskome saboru, program volontiranja studenata u Saboru provodi Služba za građane tako da, po završetku pripremnih edukacija studenata, upućuje studente volontere zastupnicima kod kojih volontiraju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa