FINA: U toj agenciji zaposleno je preko 3000 ljudi – čemu služi i imaju li ju druge zemlje?

Foto: Fah

Najjednostavniji i najtočniji odgovor na pitanje “Što je zapravo FINA” glasi – to je relikt socijalizma. Nastala iz nekadašnjeg SDK, “Službe društvenog knjigovodstva”, prvo je ratne 1993. prerasla u ZAP, Zavod za platni promet, da bi na kraju postala FINA – državna financijska agencija koja zapošljava zastrašujućih preko 3000 ljudi: Specifičnost je Hrvatske da su gotovo 30 godina od propasti socijalizma praktički sve najveće tvrtke u državi – po broju zaposlenih – u državnom vlasništvu, što je i jedan od uzroka ekonomskog propadanja i galopirajuće korupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. sc. Hrvoje Pende: Niste zadovoljni s javnom upravom? Oni misle drukčije pa si dijele milijunske nagrade za izvrsnost!

> (VIDEO) Most o sve većem broju državnih službenika: ‘Vlada i reforme ne mogu u istu rečenicu’

A na pitanje “čemu služi” nekoliko živopisnih odgovora daje Inicijativa profesionalnih računovođa Hrvatske, na čijim se stranicama mogu pročitati neki vrlo zanimljivi odgovori na to pitanje, od kojih je najjasniji: “Ničemu, da obrađuju podatke koje Porezna ionako ima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zarada na tuđim podatcima

“Obveznici predaje GFI-ja (godišnjih financijskih izvještaja) dužni su iste dostaviti FINA-i. Ako to ne učine propisana je novčana kazna u iznosu od 10.000,00 do 100.000,00 kuna te je FINA ovlašteni tužitelj za pokretanje prekršajnog postupka protiv poduzetnika. Porezna uprava ima sofisticirani software, primaju stotine tisuća fiskaliziranih računa, primaju obrasce u digitalnom obliku, a ne mogu primiti godišnje financijske izvještaje? Za to nam treba posebna institucija kojoj objave GFI-ja moramo plaćati?

A onda…FINA te naše podatke iz GFI-ja prodaje te iste koristi kako bi nudila svoje usluge poduzetnicima”, jedan je od komentara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo manipuliranje podatcima korisnika je jedan od najozbiljnijih prigovora koji se mogu čuti na rad i postojanje FINA-e. Ali ne i jedini: Poduzetnici ju općenito smatraju parazitskom organizacijom, dodatnim i nepotrebnim troškom, mjestom uhljebljivanja, i načinom na koji država reketari poduzetnike preko parafiskalnih nameta.

Povećane naknade

A sad su, dodatno, povećane i naknade na ovrhe. Naime, od kolovoza prošle godine na snazi je novi ovršni zakon, a najveća razlika u odnosu na onaj stari su – povećani iznosima koji se plaćaju Fini za svaku ovrhu, koji su prije bili fiksnih 87 kuna (ostalo je uzimao ovrhovitelj, bilježnik ili odvjetnik) a sad iznose i do 5000 kuna. Promjena je i da naknadu Fini unaprijed plaća ovrhovoditelj (ako ne plati, nema ovrhe) te da se nakon tri godine ovrha obustavlja ako je bila neuspješna i ovrhovoditelj mora sve (uključujući plaćanje naknade) pokretati iznova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Davorka Budimir za Narod.hr: ‘Iza nas je samo Venezuela. Stvara se dojam da u Hrvatskoj jedino korupcija uspijeva’

Dakle, država je odlučila zaraditi na – ovrhama građana, što je krajnje nemoralno. To što naknadu inicijalno plaća ovrhovoditelj ne treba nikog zavarati, u konačnici se ona prevaljuje na dužnika, on je taj koji će je u konačnici platiti.

Očito, teško je vidjeti koja je svrha te agencije, tim više što u svijetu ona praktički nema izravno usporediv pandan. Provjerom platnog prometa se uglavnom bave agencije za pranje novca i porezna uprava. On je u domeni komercijalnih banaka, uostalom.

Bivša SDK

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A upravo na platnom prometu počinje priča o SDK. U komunizmu banke nisu smjele vršiti platni promet, sve je išlo preko SDK, jer je partija htjela imati punu kontrolu nad time tko, što, kome i kako plaća u zemlji. Platni promet je, međutim, još devedesetih prebačen na komercijalne banke, kao i svugdje u svijetu.

Čemu onda zapravo služi FINA? Tome da Vlada dodatno zaradi na građanima, očito. Još prije više od pet godina, kad je donesen Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi FINA je dobila od države monopolistički posao – isključivo u njezinim regionalnim centrima provodile su se predstečajne nagodbe. Tom prilikom, ekonomist Ljubo Jurčić je rekao: “Ono što Fina radi nametnuto je. Fina može opstati jedino kao državna statističko – bazna agencija za analitiku. Ono što kod nas radi Fina, u Europi uglavnom rade sudovi.”

I drugi su ekonomisti i pravnici nerijetko kritizirali FINA-u i samu činjenicu da je nikad nitko nije ukinuo.

Relikt prošlosti

Stručnjaci su manje-više suglasni: FINA je stvar prošlosti, peti kotač. Europska unija ne poznaje instituciju koja ima ovlasti slične našoj Financijskoj agenciji. Ovrhe nad računima i predstečajne nagodbe u većini zemalja EU provode javnobilježnički i odvjetnički uredi – privatne tvrtke koje su dobile licenciju države, ali uz bitno manje troškove za ovršenog nego što je kod nas slučaj. Platni promet u zemljama EU obavljaju isključivo banke. Agencije slične Fini zadržale su samo zemlje bivše Jugoslavije.

Slovenija je jedina od država bivše Jugoslavije koja je takvu agenciju ukinula. Neki predlažu njenu privatizaciju i podjelu na nekoliko tvrtki. Neki pak potpuno gašenje. U FINI se pak brane time da su oni “mjesto od javnog interesa” i da slična agencija postoji u – Švedskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.