U Hrvatskoj Kostajnici vodostaj Une je u laganom opadanju, no klizište je još uvijek aktivno pa policijski službenici osiguravaju mjesto događaja, izvijestili su u srijedu iz Policijske uprave sisačko-moslavačke nakon katastrofalnog klizanja tla u utorak u 14 sati u kojem je potpuno ili djelomično stradalo 12 obiteljskih kuća.
U vikend naselju u Žažini rijeka Kupa počela ulaziti u prve kuće. Poplavljena je i cesta. @hrtvijesti pic.twitter.com/kD0kBLEtg3
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Igor Ahmetović (@Igor_Ahmetovic) March 14, 2018
“U ulici Stari put u Hrvatskoj Kostajnici je najvjerojatnije zbog trenutačnih vremenskih neprilika, natopljenosti tla od topljenja snijega, došlo do odrona zemlje s brda i klizišta. Od odrona velike količine zemlje u potpunosti je za sada srušeno sedam kuća, dok je jedna napukla i nagnula se. Tri kuće su bile nenaseljene, dok su iz drugih ukućani uspjeli na vrijeme izaći te nitko nije ozlijeđen. S obzirom da je klizište još uvijek aktivno, policijski službenici mjesto događaja do daljnjega osiguravaju radi zaštite ljudskih života i imovine”, stoji u službenom priopćenju iz PU sisačko-moslavačke o uzrocima tragedije.
Kostajnicom se pronio i glas kako je već prve noći opljačkano nekoliko kuća. Međutim, u Policijskoj upravi dematiraju takve glasine i napominju kako policijski službenici danonoćno osiguravaju područje klizišta. Tako se i jedna vlasnica kuće žalila na policiju, koja joj nije omogućila da uđe u svoju oštećenu kuću po lijekove. Ona je upućena liječniku opće prakse da joj izda nove recepte.
Svi stanovnici stradalih kuća privremeno su evakuirani, neki su preselili kod rodbine, a petnaestak ih je smješteno u kostajnički Hotel Central. Svi su u stanju šoka, jer su u samo nekoliko minuta izgubili životnu imovinu.
Kako je najavio kostajnički gradonačelnik Dalibor Bišćan, u tijeku su dogovori da se za stradalnike organizira i psihofizička pomoć.
Na teren će uskoro izaći građevinski stručnjaci kako bi ustanovili stupanj oštećenja kuća, a pretpostavlja se kako se ni manje oštećene kuće neće moći sanirati, jer je život na ugroženom području nesiguran. Osim toga, stanovnici neoštećenih kuća na ugroženom području sada žive u strahu da se klizanje tla ne ponovi.
Na terenu i 90 vojnika kao pomoć u obrani od poplava
Tragedija klizanja terena u drugi je plan stavila opasnost od poplava. Ohrabrujuće je da se vodostaj Une nalazi u laganom opadanju, oko jedan centimetar na sat. Tako je u srijedu u podne iznosio 451 centimetar, što je šest centimetara manje nego protekle noći. Ipak, na snazi je izvanredno stanje obrane od poplava i sve se službe nalaze u stalnoj pripravnosti.
Pripadnici HV-a u Letovaniću pune vreče s pijeskom za izradu nasipa. Sisačko područje vrh vodnog vala očekuje sutra. Nadležni očekuju vodostaj Kupe 30tak cm niži od rekordno zabilježenog 2014. godine. @hrtvijesti pic.twitter.com/sacfnVyCTg
— Igor Ahmetović (@Igor_Ahmetovic) March 14, 2018
Iz Ministarstva obrane izvijestili su da je u Sisačko-moslavačkoj županiji 90 pripadnika namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga RH koje i dalje pružaju pomoć u obrani od poplava civilnom stanovništvu Letovanića i Petrinje u Sisačko-moslavačkoj županiji koji su ugroženi poplavama nastalim uslijed kopnjenja velikih količina snijega.
U Letovaniću je 70 pripadnika OS RH, a 20 ih je angažirano na području Petrinje.
Pripadnici Oružanih snaga s motornim strojevima i vozilima angažirani su na aktivnostima u pomoći u obrani od poplava, tamo gdje je prema procjenama nadležnih civilnih institucija to najpotrebnije te sukladno odluci ministra obrane Damira Krstičevića koji je jučer obišao je poplavljena područja u Hrvatskoj Kostajnici i Letovaniću.
Pogledajte snimku #klizišta #HrvatskaKostajnica i urušenih kuća snimljenih dronom kolege @Igor_Ahmetovic https://t.co/g7sKIApNCk pic.twitter.com/J5QKNHlFc3
— HRT vijesti (@hrtvijesti) March 13, 2018
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaU Hrvatskoj Kostajnici u klizištu se u nekoliko minuta urušilo desetak kuća. https://t.co/g7sKIApNCk pic.twitter.com/fIPaIYW5yz
— HRT vijesti (@hrtvijesti) March 13, 2018
Izvor: Hina/gs
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.