Danas je ispred zgrade Ministarstva uprave održana konferencija za medije građanske inicijative Narod odlučuje. Povod je bila najava ministra Kuščevića da neće dopustiti da promatrači nadgledaju proces provjere potpisa građana, što je inicijativa ranije zatražila.
Ne postoji nijedan argument protiv omogućavanja promatranja brojanja potpisa i zato još jednom pozivamo ministra Kuščevića, odnosno Vladu, da u ovom postupku omoguće sudjelovanje naših promatrača jer će na taj način cijeli postupak, bez obzira na krajnji rezultat, učiniti transparentnim i legitimnim te pridonijeti jačanju povjerenja građana u institucije”, rekao je dr. Hrvoje Pende, član Organizacijskog odbora GI Narod odlučuje na konferenciji za medije.
Sukob interesa Kuščevića i Plenkovića
“Promatranje provjere potpisa smatramo demokratskim standardom, koji preporučuje i Venecijanska komisija na koju se Ustavni sud RH poziva u brojnim odlukama vezanim za referendume, izborna pitanja i dr.”, rekao je Pende.
Podsjetio je na otežano prikupljanje potpisa i brojne opstrukcije s kojima se građanska inicijativa Narod odlučuje suočavala na lokalnoj razini, te to da su premijer Plenković i ministar Kuščević bili protiv prijedloga promjena izbornoga sustava čime su se doveli u sukob interesa.
Volnteri inicijative sami izradili prijedlog pravilnika kojega Vlada još nije donijela
Luka Mlinarić, jedan od koordinatora inicijative, naglasio je kako javnost još uvijek nije upoznata s načinom provjere broja i vjerodostojnosti potpisa te da bi Ministarstvo trebalo unaprijed odrediti način na koji će se procedura provjere potpisa vršiti.
“Iz tog razloga smo mi kao volonterska inicijativa ministru Kuščeviću pripremili i dostavili prijedlog Pravilnika o provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa prikupljenih za državni referendum u kojemu je, između ostalog, određeno što je to valjan potpis”, rekao je Mlinarić. “S obzirom da zahtjev za referendum mora potpisati 10% birača, svrha provjere potpisa je utvrditi status birača konkretne osobe. Valjani potpis bi stoga trebao biti svaki onaj kojim je moguće, unatoč eventualnim pogreškama u imenu i prezimenu te OIB-u, utvrditi identitet i status birača osobe, potvrđen njenim vlastoručnim potpisom.”
Volonteri Narod odlučuje pregledali su sve potpise – više od 405 000 za oba referendumska pitanja u samo dva tjedna i to na način da je provjeravano jesu li uneseni ime, prezime i potpis osobe te OIB, pri čemu je broj potpisa koji nisu sadržavali ili su djelomično sadržavali jedan od ovih elemenata iznosio oko 2%.
Grad Zagreb inicijativi naplatio 64.000 kuna za prikupljanje potpisa!
Na upit novinarke o tvrdnjama gradonačelnika Bandića da GI Narod odlučuje ističe da su cijene za naplaćivanje javnih površina za prikupljanje potpisa bile previsoke i da nisu dobili broj štandova koji su tražili, Mlinarić je odgovorio:
“Od prijavljenih 317 lokacija Grad Zagreb je odobrio svega pedesetak lokacija od kojih je tridesetak bilo stalno aktivno. Na jedan grad u kojem dnevno cirkulira milijun ljudi to je zaista premali broj lokacija. Grad Zagreb je jednoj građanskoj, volonterskoj inicijativi naplatio korištenje javnih lokacija 64.000 kuna – za prikupljanje potpisa za raspisivanje građanskog referenduma, demokratske procedure na koju građani imaju pravo. Stoga, ne razumijemo kada gospodin Bandić tvrdi da je omogućio da ostvarimo dovoljan broj potpisa, kada nas je opstruirao naplatom od 100 kuna dnevno po štandu.”
Na upit o tome očekuju li da će Ministarstvo prihvatiti Pravilnik koji su sastavili, Mlinarić se osvrnuo na prikupljanje potpisa za izmjene Zakona o radu u 2010. kada je Ministarstvo odredilo pravilnik o tome kako će se vršiti procedura provjere potpisa. Svojim prijedlogom Pravilnika GI Narod odlučuje potiče ministra Kuščeviću da i sam učini isto.