(FOTO) Političko ubojstvo: Perković doveden u remetinečki zatvor

Zagreb, 11.07.2019 - Bivši jugoslavenski i hrvatski obavještajac Josip Perković, u Njemačkoj osuđen za sudjelovanje u ubojstvu emigranta Stjepana Đurekovića, stigao je na odsluženje kazne u Hrvatsku.foto HINA/Tomislav Pavlek

Bivši jugoslavenski agent Josip Perković (74) u četvrtak je doveden u remetinečki zatvor, nakon što ga je Njemačka, nakon suđenja u kojem je dokazano da je UDBA bila stroj za ubijanje, predala hrvatskim vlastima kako bi odslužio kaznu za sudjelovanje u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Suđenje Perkoviću i Mustaču: Kako je UDBA regrutirala Arkana

> Sudac Dauster: Hrvatska ne pomaže koliko bi trebala. Zašto čuvati tajnost Jugoslavije koja je propala?

> Starešina: Vrh kaznenog odjela DORH-a učinio bi korist za demokraciju u Hrvatskoj da nakon presude podnese ostavku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Osuđeni Josip Perković želi da mu država plati troškove obrane

 

Perković je u Zagreb došao redovnim letom iz Münchena, a u zatvor u Remetincu primljen je oko 14,50 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković ranije je u Banskim dvorima novinarima potvrdio da će Perković neko vrijeme provesti u centru za dijagnostiku u Remetincu nakon čega će biti donesena odluka u kojem će zatvoru odslužiti ostatak kazne.

“Procedura u dijagnostičkom centru je, recimo, između tri, četiri tjedna, gdje se utvrđuju temeljne činjenice o zdravstvenom stanju i drugim okolnostima. I onda se tek donosi odluka koja bi ustanova bila najpogodnija za izvršavanje kazne”, objasnio je Bošnjaković.

Upitan zašto se proces izručenja odužio Bošnjaković je odgovorio da je to “više vezano uz postupanje njemačkih pravosudnih tijela”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Perković je, zajedno s nekada nadređenim Zdravkom Mustačem (77) početkom 2014. izručen Njemačkoj, uz uvjet da kaznu nakon presude služe u Hrvatskoj.

Vrhovni zemaljski sud u Münchenu osudio je 3. kolovoza 2016. dvojicu agenata jugoslavenske tajne službe na doživotni zatvor, zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Njemačkoj 1983. godine.

Hrvatski Vrhovni sud je 14. svibnja odbio Perkovićevu žalbu i potvrdio odluku zagrebačkog Županijskog suda koji je u prosincu prošle godine njemačku kaznu doživotnog zatvora ‘preveo’ u 30-godišnju kaznu prema hrvatskim propisima koju Perković treba odslužiti u domaćem zatvoru.

Perkovićeva obrana ranije je tvrdila da u njegovu slučaju treba primijeniti 20-godišnju zatvorsku kaznu koja je bila najveća kazna u vrijeme ubojstva, a ujedno je i najpovoljnija za osuđenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mustaču koji je osuđen zajedno s Perkovićem, a i dalje je u Njemačkoj, kaznu je s hrvatskim propisima usklađivao Županijski sud u Velikoj Gorici i izrekao mu 40 godina.

Obojica su se nakon njemačke presude obratili i Europskom sudu za ljudska prava.

> Anto Nobilo – odvjetnik Josipa Perkovića

> Političko ubojstvo: Vrhovni sud odbio žalbu bivšeg pripadnika Udbe Perkovića i potvrdio 30-godišnju kaznu zatvora

> (FOTO) Perković i Mustač uskoro na odsluženju kazne u Hrvatskoj: Jeste li vidjeli tko je bio na predstavljanju Nobilove knjige o Perkovićevoj obrani?

> Odvjetnik Nobilo za bošnjački INS tvrdi: Hrvatska će biti proglašena krivom za agresiju na BiH, Herceg-Bosna je bila paradržava

> (FOTO) Što je zajedničko: Josipoviću, Nobilu, Prodanoviću, Stankoviću, Matuli, Sarnavki, Markovini, Pusiću, Pilselu…

Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo u četvrtak je izjavio kako se nada da bi, upravo zbog odluke suda u Strasbourgu, Perković za godinu do dvije trebao izaći na slobodu.

Glavni argument da Perković i Mustač nisu imali pravično suđenje obrana nalazi u činjenici da su isti suci najprije sudili Krunoslavu Pratesu, također osuđenom na doživotni zatvor zbog slučaja Đureković. Osim toga čitavo sudsko vijeće koje je donosilo prvostupanjsku odluku sudjelovalo je u istom postupku o potvrđivanju optužnice, kao i o produljenju pritvora, ističe obrana.

Nobilo, inače bivši jugoslavenski tužitelj, kazao je da će u Remetincu tražiti medicinski pregled Perkovića, jer u Njemačkoj navodno nije imao odgovarajuću zdravstvenu zaštitu.

Sud je dokazao da je UDBA bila stroj za ubijanje

Podsjetimo, Viši zemaljski sud u Münchenu osudio je 3. kolovoza 2016. dvojicu agenata jugoslavenske tajne službe na doživotni zatvor, zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Njemačkoj 1983. godine.

Zdravko Mustač je u završnoj riječi kazao da je to bilo fer suđenje, “dok je obrana Josipa Perkovića u zadnja dva tjedna pokušala napraviti cirkus na sudu u naporu da odgodi presudu”, naglasio je odvjetnik Siniša Pavlović.

“Izvan svake sumnje utvrđeno je da je Stjepan Đureković ubijen iz političkih motiva i da se radilo o aktu državnoga terorizma, tj. da ‘Đureković nije ubijen izvan sistema’ kako se godinama prije suđenja tvrdilo. Navodi se nekoliko bitnih elemenata za takav za­ključak suda. Ukazuje se da je Đureković bio izuzetan problem za hrvatsku Udbu, ali i za tadašnju hrvatsku Partiju i politiku”, kazao je odvjetnik Siniša Pavlović.

DORH nije procesuirao niti jedan slučaj. Neugodno mi je živjeti u Hrvatskoj u kojoj Njemačka vodi slučajeve za državni terorizam iz doba komunizma. Ne vjerujem da ovo državno odvjetništvo može išta učiniti. Nisam se šalila kada sam rekla da bi sadašnji vrh DORH-a, kazneni odjel, učinio veliku korist za razvoj demokracije u Hrvatskoj, da nakon ove presude podnese ostavku”, poručila je nakon presude publicistica i kolumnistica Višnja Starešina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.