(FOTO) Predsjednica Grabar-Kitarović na proslavi Dana HRM-a: Potrebno nam je zajedništvo kakvo smo imali u Domovinskom ratu

Foto: fah

Dan Hrvatske ratne mornarice (HRM) i 26. obljetnica osnutka njezina osnutka proslavljeni su u ponedjeljak u Splitu, gdje je na središnjoj svečanosti na Zapadnoj obali predsjednica Republike i zapovjednica Oružanih snaga RH Kolinda Grabar-Kitarović pozvala na nacionalno zajedništvo kakvo smo imali u Domovinskom ratu, koji je temelj hrvatske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Isto takvo jedinstvo i objedinjavanje domoljubnih napora potrebno nam je i danas na što većem stupnju nacionalnog zajedništva radi postizanja naših dugoročnih strateških ciljeva”, istaknula je predsjednica Grabar-Kitarović.

Rekla je kako su u tom smislu iznimno važni nova nacionalna strategija i donošenje zakona o sustavu domovinske sigurnosti.

“To je od posebne važnosti kao osnova za izgradnju još djelotvornijeg sustava odgovora na sadašnje i buduće sigurnosne i humanitarne krize, uključujući i elementarne nepogode poput ovogodišnjih požara i poplava koji su pogodili Dalmaciju i druge dijelove Hrvatske”, ocijenila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom je istaknula kako su ovogodišnje povećanje iz proračuna za obranu te daljnje podizanje razine izdvajanja za potrebe obrane u projekciji proračuna za 2018. “dobri pokazatelji smjera u kojem se ide”.

Dodala je kako će i Hrvatska ratna mornarica uz povećanje iz proračuna i dalje podizati svoje sposobnosti za izvršenje sadašnjih i budućih zadaća.

“Hrvatska je zauzela jasan smjer i dala pojačan naglasak i na mediteransku orijentaciju naše vanjske politike koja je dugo vremena bila zanemarena. Hrvatska je istodobno srednjoeuropska i mediteranska zemlja te stoga mora u oba pravca biti podjednako posvećena međunarodnoj suradnji u izgradnji prosperiteta, stabilnosti i sigurnosti u tim područjima”, istaknula je hrvatska predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njezinim riječima, područje Sredozemlja proteklih je godina percipirano kao “izvorište sigurnosnih izazova i prijetnja, poput, primjerice, nekontroliranih migracija, ali i mnogih drugih ugroza”.

“Hrvatska ratna mornarica dala je važan doprinos u suočavanju s tim izazovima i spašavanju velikog broja života kroz sudjelovanje u nizu operacija, uključujući i ‘Sofija’. Razvojem i jačanjem sposobnosti takve i slične zadaće preuzimat će i u budućnosti kao odraz naše međunarodne orijentacije i odlučnosti u davanju primjerenog doprinosa europskoj stabilnosti kao odgovorna članica EU-a i NATO-a”, rekla je predsjednica Grabar-Kitarović.

Istaknula je da se opremanjem Hrvatske ratne mornarice novim suvremenim plovilima, obnovom protubrodskih raketnih sustava i modernizacijom radarskih sustava za obalno i pomorsko motrenje omogućuje djelotvorna zaštita suverenosti i nacionalnih interesa RH na moru te učinkovita integracija hrvatskog sustava obalne straže u jedinstven sustav međunarodne sigurnosti na Jadranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je rekla kako je Hrvatska ratna mornarica, koja je osnovana u rujnu 1991. pridonijela obrani Hrvatske te zajedno s odlučnošću hrvatskih branitelja i odlučnom politikom tadašnjega državnog vodstva na čelu s Franjom Tuđmanom nije dopuštena okupacija nijednog dijela hrvatskog teritorija.

Predsjednica Grabar-Kitarović u ponedjeljak je s broda HRM-a “Učka” položila u more ispred splitske gradske luke vijenac za sve poginule mornare.

Krstičević: Vojarna u Pločama – ključni izvor novih sposobnosti mornarice

Izaslanik predsjednika hrvatske Vlade Andreja Plenkovića i ministar obrane Damir Krstičević izrazio je zahvalnost pripadnicima Hrvatske vojske na pomoći, brzoj reakciji i velikom angažmanu u sanaciji poplavljenih područja oko Zadra i Ogulina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ponosan sam na našu pobjedničku Hrvatsku vojsku koja je u ključnim trenutcima spremna reagirati i pomoći stanovništvu u prirodnim katastrofama”, istaknuo je Krstičević. Dodao je kako je Hrvatska vojska važan segment novog sustav domovinske sigurnosti, što je pokazala tijekom ovogodišnje protupožarne sezone i nedavnih poplava, te da – zahvaljujući novom operativnom rasporedu postrojba Hrvatske vojske – “imamo mogućnost brze reakcije kada je to najpotrebnije”.
Podsjetio je kako je ove godine vojska vraćena u Sinj te da će se do kraja godine vratiti i u Vukovar, a sljedeće godine i u Varaždin i Ploče.

“Upravo će vojarna u Pločama biti ključni izvor novih sposobnosti naše mornarice. Očekujem kvalitetnu postrojbu mornaričkoga desantnog pješaštva u Pločama s mladim, dobro uvježbanim i pripremljenim vojnicima koji će biti južna okosnica naše Hrvatske”, poručio je Krstičević. Istaknuo je kako HRM-u kao jamcu naše suverenosti na moru trebaju nove sposobnosti i vrhunski obrazovni kadar te je najavio kako se sljedeće akademske godine očekuje prvi naraštaj kadeta Vojnog pomorstva u Splitu.

“Očekujem i ubrzanje projekta izgradnje prototipa obalnog ophodnog broda i porinuće hrvatskoga ratnog broda u naš Jadran nakon mnogo godina”, najavio je Krstičević.

Istaknuo je da je Hrvatska ratna mornarica izrasla iz Domovinskog rata, postala nositeljica i organizatorica pomorske obrane, a danas je vjerodostojna spona sigurnosti na Jadranu.

Također je rekao kako je pokrenuta inicijativa da se školski brod “Jadran” vrati Hrvatskoj ratnoj mornarici te je izrazio nadu kako će se to ostvariti.

Izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Ivan Šipić rekao je kako je 50 pripadnika HRM-a dalo život za Hrvatsku. Naglasio je kako je hrvatski mornar spreman za svoju domovinu ne samo služiti nego i umrijeti te kako njihova žrtva obvezuje i primjer je novim generacijama kako se voli domovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.