Goluža o neupisanoj djeci: Grad Zagreb obmanjuje javnost i štela statistiku

Trpimir Goluža
Foto: Trpimir Goluža

Nezavisni gradski zastupnik Trpimir Goluža za Narod.hr komentirao je činjenicu kako je oko četiri tisuće djece u Zagrebu ostalo bez vrtića. Upozorava i kako je kapacitet upisane djece povećan “unajmljenim vrtićem”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dolenec tvrdi da se smanjio broj neupisane djece u vrtiće, lani je tvrdila isto

“Ove godine je gotovo 4.000 djece ostalo neupisano u gradske dječje vrtiće. Koliko god se gradska uprava nastoji prikazati jako uspješnom po pitanju osiguravanja jednakih prava za svako dijete jasličke i vrtićke dobi u Zagrebu, činjenice i brojevi joj ne idu prilog.
Gradska vlast kontinuirano obmanjuje javnost kako je uspjela značajno povećati vrtićke kapacitete “izgradnjom pet novih vrtića””, kaže nam Goluža i pojašnjava:

“Istina je da se radi o svega dva novoizgrađena vrtića, dva su nastala prenamjenom prethodno postojećeg prostora, a jedan je otvoren u unajmljenom prostoru.
Pri tome su vrtićki smještajni kapaciteti ukupno povećani za svega 350 mjesta od kojih je najveći broj u “unajmljenom vrtiću”. ”

> Berbić Lacko: Dolenec iznijela neistine – broj djece neupisane u vrtić oko 4000, a mogao je biti i 10.000

Goluža pojašnjava kako se stvara privid manje neupisane djece

“Zanimljivo je da je aktualna gradska vlast zadržala “Bandićev kriterij” upisa u gradske vrtiće koji je žestoko kritizirala i ocjenjivala manipulativnim jer omogućuje samo jedan upisni rok i to krajem svibnja, u trajanju od 10-ak dana pri čemu u obzir za upis dolaze samo djeca koja će do 31.08. napuniti godinu dana života. Tim kriterijem onemogućuje se upis u gradski vrtić svoj djeci koja će navršiti punu prvu godinu tijekom pedagoške godine koja traje od 1.9. aktualne godine do 31.8. naredne godine te se neobjektivno stvara privid da je ostalo značajno manje neupisane djece u vrtiće”, ističe Goluža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o tome da djeca koja prije rujna neće navršiti jednu godinu, će kad krene pedagoška godina, u rujnu, listopadu ili studenome trebati smještaj u vrtiću, a neće biti novih natječaja na koje bi se mogli prijaviti.

> Dolenec priznala: U vrtićima nema mjesta za 4.622 djece i to bez 6.000 djece iz obitelji roditelja odgojitelja

Koje je rješenje? 

Goluža je predlagao mjeru za neupisanu djecu.

“Izgradnja novih vrtića treba biti prioritetna politika, treba je znatno ubrzati. Istovremeno treba osmisliti i konkretnu mjeru za onu djecu za koju se iskaže namjera ali ostaju neupisana. Tu mjeru valja primjenjivati sve dok se doista ne izgrade dodatni kapaciteti.
Kako sam još prošle godine predložio, Grad bi trebao roditeljima svakog djeteta koje je zbog nedostatka kapaciteta ostalo neupisano u gradski vrtić davati mjesečnu novčanu naknadu jednaku iznosu subvencije koje isplaćuje vrtićima za svako upisano dijete. Na taj način Grad bi barem u financijskom pogledu pokazao da jednako tretira svu svoju djecu. Taj iznos od dvjestotinjak eura mjesečno Grad bi prestao isplaćivati u slučaju upisa djeteta tijekom godine u gradski dječji vrtić ili odbijanjem dodijeljenog mu mjesta u gradskom dječjem vrtiću nakon obavijesti o slobodnom mjestu za upis”, pojašnjava prijedlog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na taj način bi roditelji neupisanog djeteta lakše mogli djetetu osigurati potrebnu skrb, manje brinući o tome hoće li moći podmiriti ostale životne troškove kroz mjesec.  Grad bi, a posebno gledajući njihove izjave i stavove o roditeljima odgojiteljima, na taj način spriječio da roditelji, prvenstveno majke, daju otkaze i prestaju raditi te počinju osobno čuvati djecu jer ne mogu financijski osigurati plaćanje alternativa gradskim jaslicama i vrtićima”, dodaje.

“Siguran sam da Grad Zagreb može za djecu učiniti više od pukog obmanjivanja javnosti i štelanja statistika da se lijepo vidi kak’ je situacija bolja neg’ kaj je bila prije”, zaključio je Goluža u razgovoru za Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.