Gorski kotar: rade sve škole osim u Čabru, posljedice elementarne nepogode još se zbrajaju

Sve škole u Gorskom kotaru, osim u Čabru, danas rade, više od 90 posto stanovnika je spojeno na mrežu ili na agregate i tako opskrbljeno električnom energijom, a posljedice elementarne nepogode i ledene kiše koja je prošlog tjedna padala na tom području, još se zbrajaju, rečeno je danas na redovnoj konferenciji za novinare u županijskoj upravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve potrebne ekipe rade na terenu, opskrba vodom je normalizirana, ali se još rješavaju problemi opskrbe na području Fužina, Mrkoplja i Lokava, a na većini prometnica normaliziran je i promet.

Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina rekao je da vjeruje da će okolnosti koje su zadesile Gorski kotar pomoći u osvješćivanju svih koji bi trebali raditi na izmjenama zakonske regulative vezane za ruralna područja. Smatra da se stanovnicima u ruralnim područjima treba omogućiti život poreznim olakšicama ili drugačijim korištenjem resursa u tom kraju.

Potvrdio je da će do rebalansa županijskog proračuna svakako doći, ponajprije zbog povećanja pomoći za Gorski kotar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komadina je rekao da se na tragu proglašenja elementarne nepogode pojavila mogućnost da se koristi fond solidarnosti Europske unije, da je o tome razgovarao s ministricom vanjskih poslova Vesnom Pusić te s premijerom Zoranom Milanovićem.

Rekao je da je za korištenje tog fonda potrebno ispuniti uvjete, među kojima je i taj da su štete veće od 0,6 BDP-a pogođenog područja, a da se štete za sada procjenjuju na više stotina milijuna kuna.

U slučaju da sami ne bismo ispunili uvjete, mogli bismo zahtjev podnijeti zajedno sa Slovenijom i tada bismo uvjete sigurno ispunili, rekao je dodavši da se za elementarnu nepogodu u Gorskom kotaru ne očekuju državna sredstava, ali da se neka pomoć od EU možda ostvari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik župana Marko Boras Mandić osvrnuo se na kritike da je trebalo angažirati više ljudi ocijenivši da je odluka županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje bila ispravna, da se nije htjelo ugrožavati ljudske živote, odnosno da je bilo odlučeno da se problemi ne rješavanju masovnim snagama nego osposobljenim i profesionalnim snagama.

Zamjenik župana Petar Mamula rekao je da su velike štete nastale na poljoprivrednim gospodarstvima, na poljoprivrednim kulturama i voćnjacima, a pogotovo u proizvodnji mlijeka.

Na konferenciji je još bilo riječi o prijedlogu izmjene odluke o tekstu, napjevu i uporabi svečane pjesme primorsko-goranske županije, koja bi se, ako tako odluče županijski vijećnici, pjevala prije svake sjednice županijske skupštine. Također je ocijenjeno da bi županijski savjet za branitelje bio logičnija forma za to tijelo, nego također predloženi skupštinski odbor za branitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.