Zagrebačka gradska vlast ‘pohvalila’ se kako je ove godine upola manje djece ostalo bez mjesta u vrtiću nego lani. Na upisima u gradske vrtiće u 2025. godini pristiglo je 9.953 zahtjeva, od kojih se 1.823 zahtjeva odnosi na djecu koja ne ispunjavaju uvjete za upis (premlada djeca), kako je izvijestila u srijedu ujutro zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
Bez vrtića gotovo 3.000 djece
Podsjetimo, iako se zagrebačka vlast na čelu s Tomislavom Tomaševićem neprestano hvali povećanjem kapaciteta vrtića, prošle godine mnoga su djeca ostala bez mjesta. Poseban su problem jaslička djeca koji do kraja kolovoza nisu napunila godinu dana. Problemima s vrtićima dodatno je pridonijelo ukidanje mjere roditelj odgojitelj.
Upisi za vrtiće u Zagrebu trajali su od 13. do 22. svibnja. Prvi inicijalni rezultati objavljeni su za korisnike 17. lipnja. Stranka Možemo i gradonačelnik Tomašević hvale se kako su tijekom svog mandata povećali broj vrtića i mjesta za vrtićku djecu.
>Dolenec ponovno iznosi netočne brojke: Skoro 4 tisuće djece ostalo je bez vrtića
Koliko je djece ostalo bez mjesta u vrtićima?
No valja podsjetiti na problem od prošle godine.
Na upisima u vrtiće za godinu 2024./2025. stiglo je 11.499 zahtjeva. Zagrebačka vlast pohvalila se tada kako je broj neupisane djece u vrtiće smanjen za 40 posto. Računali su pritom da je 9603 valjanih zahtjeva, a upisano je 7938 djece. Time je “samo” 1665 ostalo neupisano.
| Pedagoška godina | Ukupno zahtjeva | Upisano (br) | Upisano (%) | Neupisani, valjani (%) | Premladi (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2022/23 | 12 260 | 7 140 | 58,2 % | 25,9 % | 15,8 % |
| 2023/24 | 11 499 | 7 686 | 66,8 % | 16,7 % | 16,5 % |
| 2025/26* | 9 953 | 7 069 | 71,0 % | 10,7 % | 18,3 % |
>Dolenec tvrdi da se smanjio broj neupisane djece u vrtiće, lani je tvrdila isto
No, realno je pogledati ukupan broj zahtjeva (važećih i nevažećih) – 11499 – i od njega oduzeti 7938 upisane djece. Time je 3561 dijete ostalo bez vrtića u prošloj godini.
Zašto je gotovo 2000 nevažećih zahtjeva?
Nevažeći zahtjevi odnose se na djeca koja su “premlada za upis u jaslice”. Taj termin odnosi se na djecu koje do 31. kolovoza 2025.
Pedagoška godina traje od 1. rujna 2025. do 31. kolovoza 2026. Svi roditelji čija djeca trebaju vrtić zahtjev su mogli poslati do 22. svibnja. Čak i oni roditelji čija djeca neće naputi godinu dana do 31. kolovoza jer nema naknadnih upisa.
>Goluža o neupisanoj djeci: Grad Zagreb obmanjuje javnost i štela statistiku
No djeca koja do 31. kolovoza ne pune godinu dana, ne mogu dobiti vrtić odmah. Oni pravo na upis u vrtić stječu tek kada napuni godinu dana. Mjesto u vrtiću može dobiti tek ako postoje slobodni kapaciteti u trenutku kada je dijete napunilo godinu dana i ako je prvo na listi prednosti za upis tijekom godine.
>Dok Hrvatska demografski tone, sjetite se što je Tomašević napravio u Zagrebu
Dakle roditelji koji su na rodiljnom dopustu i na posao se moraju vratiti, npr. 27. ožujka kada im dijete napuni godinu dana, vjerojatno će ostati bez mjesta u vrtiću i moraju se snalaziti sami.
Ukidanje mjere roditelj odgojitelj
Problemi s mjestima u vrtićima pridonijelo je ukidanje mjere roditelj odgojitelj, čime se Grad Zagreb neprestano hvali. Naime, mjera roditelj odgojitelj omogućila je naknadu roditeljima koji su odlučili ostati kod kuće s djecom. Ta djeca nisu se mogla upisati u vrtić. Mjeru je koristilo više od pet tisuća korisnika i oko 20.000 djece.
>Lovrić: Na tisuće obitelji ne zna gdje će sa svojom djecom – to je šokantno i neoprostivo
Nakon ukidanja mjere roditelj odgojitelj, porastao je broj zahtjeva za upise u vrtić na koje Grad Zagreb nije mogao odgovorit. Na primjer, za godinu 2022./2023. ukupno je bilo 9576 zahtjeva. Godinu nakon, 2023./2024 bilo je gotovo tri tisuće zahtjeva više – 12260. Neupisanih je bilo 3180, a nevažećih 1940. Ukupno je, prema inicijalnim rezultatima, preko 5000 djece ostalo neupisano u vrtiće.
>Analiza prof. Pokosa: Roditelji odgojitelji – najuspješnija demografska mjera na nišanu Možemo!
Te godine, korisnici mjere roditelj odgojitelj predali su ukupno 1537 zahtjeva – od čega 224 za jaslice, 1011 za vrtić, i 302 za program predškole.
Podsjetimo, udruga U ime obitelji zbog ukidanja mjere podnijela je nekoliko tužbi. Nakon što su hrvatski sudovi stali na stranu zagrebačke vlasti prilikom ocjene ustavnosti odluke, udruga UiO zahtjev je predala i Europskom sudu za ljudska prava čija se presuda čeka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.