Grabar Kitarović: Labinska republika sinonim borbe za socijalnu pravdu i otpor totalitarizmu

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović poručila je u srijedu na svečanosti 95. obljetnice Labinske republike, kako događaji koje povijest obuhvaća nazivom ‘Labinska republika’, imaju veliko značenje za socijalnu i političku povijest Istre i cijele Hrvatske, te su ostavili snažan odjek u narodnoj svijesti, postavši navještaj budućeg antifašističkog pokreta u Istri u njezinoj borbi za sjedinjenje s maticom domovinom Hrvatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U obraćanju na svečanoj akademiji u Labinu, predsjednica je podsjetila kako su se uspostavom radničke samouprave i vlasti nad labinskim rudnicima 1921. godine, istarski radnici i težaci suprotstavili nasilnom i okupacijskom fašizmu, prvom totalitarizmu 20. stoljeća.

Labinska republika postala je stoga sinonim borbe za socijalnu pravdu i otpor totalitarizmu, s pravom stekavši naslov prvog organiziranog antifašističkog otpora u svijetu, kazala je Grabar Kitarović.

Naglasila je kako su svoj doprinos ovome narodnome pokretu, izrazu zavičajne i nacionalne samosvijesti istarskih Hrvata, dali i brojni domoljubi Talijani i pripadnici drugih nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je baština kojom se ponosimo jer je istarski antifašizam bio u punome smislu riječi narodni pokret, izraz zavičajne i nacionalne samosvijesti istarskih Hrvata, kojemu su svoj prinos dali brojni domoljubi Talijani i pripadnici drugih nacionalnih manjina”, rekla je predsjednica Grabar Kitarović.

Dodala je kako je ta baština zajedničke borbe za slobodu i danas jedan od razloga što prava nacionalnih manjina Hrvatska “štiti najvišim ustavnim standardima”.

Bolje iskorištavanje komparativnih prednosti, ali tako da sačuvamo duhovnu i materijalnu baštinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrazivši zadovoljstvo što se ova povijesna baština stavlja u funkciju turističkog razvoja labinštine, predsjednica Republike je istaknula da će projekt obnove istarskih rudnika imati, osim turističkog, i edukativno značenje, posebice za djecu i mlade.
„Prošlost, ukoliko joj ispravno pristupamo, uvijek može biti nadahnuće za izgradnju bolje budućnosti. A taj cilj pretpostavlja rješavanje nekoliko važnih zadaća: omogućiti više investicija i brže zapošljavanje, osigurati ravnomjeran razvoj svih hrvatskih krajeva, promicati pravnu i očuvati nacionalnu sigurnost te potaknuti demografsku obnovu. Sve resurse i potencijale treba staviti u funkciju razvoja, svaku kunu i euro investirati u projekte koji će donijeti radna mjesta“, zaključila je Grabar-Kitarović.

Predsjednica Republike istaknula je i kako se svi zajedno moramo zauzimati za što bolje iskorištavanje naših komparativnih prednosti, otvaranje prostora kreativnosti, inovacijama i poduzetništvu, ali tako da sačuvamo svoju duhovnu i materijalnu baštinu, dodavši da se Hrvatska ne smije “pomiriti s inertnošću, pasivnošću i pesimizmom”. .

„A, prvi uvjet tom uspjehu je ambicija, optimizam, samopouzdanje, liderstvo i zajedništvo“, kazala je Grabar Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Flego: ustanak istarskih rudara smatra se prvim svjetskim antifašističkim ustankom

Naglasivši da je Dan Labinske republike zapravo dan sjećanja na generacije rudara, njihov težak život i borbu za dostojanstvo čovjeka istarski župan Valter Flego rekao je kako je Istra uvijek znala prepoznati istinske vrijednosti i nikada nije bila pokorena.

“Stoga nikad nećemo zaboraviti kako se ustanak istarskih rudara smatra prvim svjetskim antifašističkim ustankom uopće. Gušenjem Labinske republike nije međutim ugašena njezina plemenita poruka, već je ona nit vodilja istarskog čovjeka sve do danas”, poručio je Flego.

Upravo zbog toga, dodao je, stanovnici Istre osjetljivi su kada se mnogi olako odnose prema tom dijelu istarske povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Labinski gradonačelnik Tulio Demetlika kazao je da je rudnik bio “škola zajedništva kao načina življenja” te kako je “to crno zlato značio energiju, suverenost, industrijski razvoj”.

“Ponosimo se rudarskom ostavštinom, ali duboko smo svjesni odgovornosti za ono što smo naslijedili jer smo dužni graditi i širiti nove rudarske horizonte i dati im novu dodatnu vrijednost”, rekao je Demetlika, dodavši kako sada žele “labinske rudnike pretvoriti u rudnike kulture”.

Rekao je i da je ovogodišnja proslava 95. obljetnice Labinske republike zapravo uvertira u obnovljeni i aktivirani projekt Rudarskog kompleksa, koji će se inaugurirati na stotu obljetnicu Labinske republike 2021. godine.

“Jedan od glavnih preduvjeta za ostvarenje cilja je razvijena svijest o pokretačkoj snazi kulture a bijenale industrijske umjetnosti koji se danas otvara u Labinu, predstavlja prvu i jedinstvenu priliku da se poveća kako opseg i raznolikost kulturno-turističke ponude tako i međunarodna prepoznatljivost grada”, zaključio je gradonačelnik Demetlika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.