Grbin objavio ‘argumente’ zašto Zlatko Hasanbegović ne bi trebao biti ministar kulture

Foto: fah

“Mislim da sam dobro radio svoj ministarski posao i svi oni koji misle da ne trebam biti ministar kulture i dalje, trebaju jasno iznijeti argumente i reći što sam krivo učinio”, rekao je Zlatko Hasanbegović u razgovoru za emisiju TNT N1 televizije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije trebalo dugo čekati da SDP-ovac Peđa Grbin na svom Facebook profilu iznese “argumente” zašto, prema njegovu mišljenju, Hasanbegović ne može biti ministar.

Status donosimo u cijelosti:

“Kaže gospodin Hasanbegović: “Oni koji misle da ne trebam biti ministar kulture trebaju jasno iznijeti argumente”. Pa da krenemo:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Zlatko Hasanbegović ne može biti ministar jer je za svog mandata pokrenuo napade na slobodu govora, medija i izražavanja koja nije zabilježena od devedesetih, a očitovala se u pokušaju smjene čitavog Vijeća za elektroničke medije, ukidanju financiranja neprofitnih medija, općem uništavanju Hrvatske radiotelevizije…

– Zlatko Hasanbegović ne može biti ministar jer je smijenjenoj Vladi predložio donošenje Uredbe o izmjeni Zakona o HRT-u kojom se krše Ustav i zakoni ove zemlje,

– Zlatko Hasanbegović ne može biti ministar jer je i tijekom svojeg mandata nastavio promovirati ideje radikala poput Alaina de Benoista i Tomislava Sunića – za one koji ne znaju, radi se o ideolozima europskih krajnje desnih i revizionističkih pokreta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Zlatko Hasanbegović ne može biti ministar jer je protivno zakonu zapošljavao ljude u svojem Ministarstvu (da ministre, jeste – niste donosili rješenja o prijemu u državnu službu već ste protivno zakonu sklapali ugovore o djelu za ljude koje ste na silu htjeli dovesti da rade za Vas),

– Zlatko Hasanbegović ne može biti ministar jer je opravdavao fizičke napade na novinare zbog izgovorene riječi.

Ova lista mogla bi biti i duža, ali namjerno nisam navodio ministrove izlete u ustaštvo, slikanje s kapama, spornim zastavama i sličnim rekvizitima koje je ministar kasnije uvijek relativizirao. Oni su jako dobro poznati, a ovo nabrojeno baš i ne, ali sve skupa jasno pokazuje samo jedno: Zlatko Hasanbegović nikada nije smio postati ministar kulture i na nama je da se potrudimo da nakon 11. 9. to više nikada ne bude!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Ministar kulture Zlatko Hasanbegović odmah je krenuo u rješavanje važnih pitanja u svome ministarstvu. Tako je raspustio Povjerenstvo za neprofitne medije kojemu je mandat trebao isteći u listopadu 2016. godine.

Ministarstvo kulture, koje je za vrijeme bivše Vlade vodio HNS, u 4 godine dodijelilo desetke milijuna kuna 20-ak medija lijevo-liberalnih udruga, i to prema vrlo proizvoljnim i neprofesionalnim kriterijima natječaja i na temelju procjene Stručnog povjerenstva koje je bilo interesno i profesionalno povezano s portalima koje je preporučivalo. Na to je u svome pismu upozorila udruga U ime obitelji.

Bivša SDP-ova i HNS-ova vlast dodjeljivala je novac poreznih obveznika uglavnom samo portalima i udrugama s kojima je povezana i koje percipira kao „svoje“, što je potvrdio član stručnog povjerenstva i bivši predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Zdenko Duka, kada je na novinarski upit komentirao: „Uskoro će vaši doći na vlast, pa ćete onda dobiti novce!”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Urša Raukar kao jedna od Kulturnjaka 2016 plakala je na Trgu sv. Marka. Naime, bila je jedna od sudionica prosvjeda održanog u organizaciji Platforme 112, pod nazivom “Smrt slobode izražavanja”. Zastupnicima koji su dolazili na sjednicu Sabora dijelili su tekst otvorenog pisma koje su poslali mandataru od kojeg su tražili da povuče nominaciju za imenovanjem Zlatka Hasanbegovića za ministra kulture i Mije Crnoje za ministra hrvatskih branitelja.

“Zlatan Hasanbegović ne priznaje antifašizam, Zlatan Hasanbegović je član bleiburškog zdruga, potpuni anononimac u hrvatskoj kulturi. Hrvatska kultura sa svojom prošlošću i budućnošću ne smije dozvoliti da takav čovjek bude ministar kulture”, nabrajala je Raukar u hodu Ivanu Lovrinoviću.

Kaže glumica za Večernji list da je plakala zato što je izbor Zlatka Hasanbegovića za ministra kulture nešto za što je mislila da je bilo moguće u Hrvatskoj 1941. , ali ne i 2016.

Tvrdi da se radi o usko ideološkom usmjeravanju hrvatske kulture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.