HDZ-ova ministrica kulture izdašno financirala fetiš festival: Evo u kojoj kategoriji

Foto: fah, snimka zaslona

Ministarstvo kulture i medija kroz razne programe financira projekte i događaje. Prošle je godine tako s izdašnih 10 000 kuna financiralo i fetiš festival WIITWD koji organizira udruga SM-Art Hrvatska kroz program Inovativnih umjetničkih i kulturnih praksi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BDSM i fetiš festival WIITWD, privatni party, kojemu i Grad Zagreb pruža financijsku potporu, ove se godine trebao održati na dan pada Vukovara 18. studenog. No, nakon što su se mnogi pobunili zbog termina održavanja događaja koji promovira seksualne aktivnosti koje mnogi smatraju nastranim, festival je odgođen.

>Otkazan festival seksualne nastranosti planiran na dan pada Vukovara uz potporu Grada Zagreba

10 000 kn od Ministarstva

Prošle godine festival se održao 19. studenog, a tada mu je osim Grada Zagreba, izdašnu potporu pružilo Ministarstvo kulture i medija kroz program Inovativnih umjetničkih i kulturnih praksi. Udruga SM-Art Hrvatska tada je za 3. WIITWD Fetiš Festival dobila 10 000 kn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Koliko novca Tomašević daje za financiranje fetiš festivala i sadomazohističkog partyja na dan pada Vukovara?

SM-Art Hrvatska prva je “neprofitna udruga u RH koja ciljano okuplja pripadnike BDSM i fetiš kulture”

U 2022. Ministarstvo je kroz Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske primilo 602 prijave u toj u programskoj djelatnosti inovativnih umjetničkih i kulturnih praksi pristigle su ukupno 602 prijave. Za financiranje je odobreno 399 programa u iznosu od 7 123 500 kuna.

>Milanović Litre: Na dan pada Vukovara Grad Zagreb sponzorira događaj koji promovira nastrane seksualne aktivnosti

Prijavljene programe razmatralo je i vrednovalo Kulturno vijeće za inovativne umjetničke i kulturne prakse koje čine predsjednica Branka Benčić te članovi Nina Križan, Martina Miholić, prof. art. Martina Silić i Zlatko Vidačković te Stručno povjerenstvo za rock glazbu i klupske programe u 2022. godini u sastavu: Nikša Bratoš, predsjednik, Dražen Baljak i Zoran Stajčić. Podržani programi uključuju cjelogodišnje programe, razvoj i produkciju projekata mladih umjetnika do 30. godina, umjetnička istraživanja i produkcije, umjetničke festivale i manifestacije, edukativne programe te programe rock glazbe: festivale i klupske programe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Koliko novca Tomašević daje za financiranje fetiš festivala i sadomazohističkog partyja na dan pada Vukovara?

Koji su kriteriji?

Programi su razmatrani i vrednovani sukladno temeljnim kriterijima koji su propisani člankom 7. Pravilnika o izboru i utvrđivanju programa javnih potreba u kulturi, što podrazumijeva:

1. kvaliteta i sadržajna inovativnost ponuđenog programa
2. važnost programa za očuvanje kulturne baštine i kulturnog identiteta
3. primjena novih tehnologija, partnerstvo, koprodukcije i umrežavanje
4. ekonomičnost i dugoročnost programa
5. promicanje hrvatske kulture u svijetu i uključenost u europske i međunarodne kulturne mreže i projekte
6. opći interes za kulturni razvitak kao i posebni interesi prema područjima obrazovanja, znanosti, gospodarstva, turizma itd.
7. promicanje programa za djecu i mlade
8. sudjelovanje osoba s invaliditetom u programu te prilagođenost programa osobama s invaliditetom
9. podrška jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u ostvarivanju programa
10. podrška međunarodnih vladinih i nevladinih organizacija u ostvarivanju programa te
11. financijska potpora iz drugih izvora.

>Kadrovi s tzv. Povorke ponosa sve više podsjećaju na SAD: Sado-mazo oprava i haljina od kondoma – sve to pred djecom

Također, programi su vrednovani i kroz Smjernice Kulturnog vijeća za inovativne umjetničke i kulturne prakse za vrednovanje programa u kojima s navodi da je cilj potpore “poticanje razvoja umjetničke scene u smjeru interdisciplinarnih suradničkih umjetničkih praksi koje razvijaju nove grupe korisnika tj. inkluzivnih i participativnih programa koji artikuliraju nova područja razvoja. Jedan od ciljeva je i jačanje umjetničke produkcije s posebnim naglaskom na istraživanju i eksperimentiranju u domeni multimedijalnosti te novomedijskim praksama koje integriraju znanost i tehnologiju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vrednuje se kontinuitet programa, značenje na nacionalnoj razini, značenje za lokalnu zajednicu (posebno mlade), stručne reference voditelja i izvoditelja programa, koncepcija programa i dr. Posebno se vrednuje uspostava mreže kreativnih partnerstava”, stoji na stranicama Ministarstva.

Udruga SM-Art je na isti natječaj za financiranje WIITWD festivala prijavila se i ove godine, no nije dobila potporu kao ni 2020. i 2021.

Podsjetimo, udruga je osnovana 2018., a predsjednik i osnivač je Goran Blagus, diplomirani povjesničar umjetnosti i arheolog. Zanimljivo je, kako stoji na stranici Hrvatske sekcije Međunarodnog udruženja likovnih kritičara, Blagus je od 2004. do 2017. bio zaposlen kao viši stručni savjetnik u Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, a od 2017. kao viši stručni savjetnik u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Republike Hrvatske. Također, predsjednica Kulturnog vijeća koje odlučuje o dodjeli sredstava, članica je Hrvatske sekcije Međunarodnog udruženja likovnih kritičara kao i Goran Blagus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.