HDZ i SDP već dogovorili popis kandidata koji idu u Ustavni sud

Foto: fah

Javni poziv za popunu deset mjesta u Ustavnom sudu bit će raspisan 20. travnja, a HDZ s jedne te SDP i HNS s druge strane već su sastavili prve liste kandidata po načelu pet iz vladajuće, pet iz oporbene kvote, piše Jutarnji.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početnoj listi kandidata HDZ-a, prema neslužbenim informacijama Jutarnjeg, dvoje je sadašnjih sudaca Ustavnog suda, Snježana Bagić i Mario Jelušić kojima HDZ želi povjeriti još jedan 8-godišnji mandat na Ustavnom sudu, zatim sudac kaznenog odjela Vrhovnog suda Branko Brkić, saborski zastupnik HDZ-a Davorin Mlakar, te bivši sudac zagrebačkog Županijskog suda, danas odvjetnik Miroslav Šumanović. Na oporbenoj listi kandidata za Ustavni sud koja je procurila do Jutarnjeg lista čak je troje saborskih zastupnika SDP-a: Josip Leko, Ingrid Antičević-Marinović i Orsat Miljenić te dvoje odvjetnika, Lovorka Kušan i Rajko Mlinarić.

Iako zbog biranja sudaca Ustavnog suda dvotrećinskom većinom u Hrvatskom saboru postoji opasnost da se ne popune upražnjena sudačka mjesta što bi moglo blokirati rad tog suda, predstavnici vladajućih i oprobe uvjereni su da će suci u propisanom roku biti izabrani.

“Vjerujem na temelju svih razgovora da ćemo izabrati ustavne suce, ali svi moramo voditi računa da oni budu visokog pravnog i moralnog autoriteta, maksmilanog koji u ovom trenutku možemo postići uz konsenzus koji moramo dobiti“, rekao je u petak potpredsjednik Sabora i predsjednik Odbora za Ustav Robert Podolnjak (Most), na okruglom stolu o izboru ustavnih sudaca u organizaciji Gonga prošli petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedno je, dodao je Podolnjak, što bi oni htjeli kao profesori i što bi zagovarali u znanstvenim radovima, ali je “politika umijeće mogućega”. Stoga je važno konstituirati Ustavni sud i izbjeći mogući negativni rasplet. Pored toga, kazao je Podolnjak, važan cilj je da Ustavni sud bude takav da će u javnosti prevladavati mišljenje da je to dobar kompromis koji su postigli u Saboru.

Podolnjak kaže da mu je žao što su neke osobe odbile biti kandidati, ali je uvjeren da će imati određeni broj kandidata koji će dati suglasnosti.

Naime, 7. lipnja iz Ustavnoga suda odlazi četvero sudaca – predsjednica suda Jasna Omejec te troje sudaca Aldo Radolović, Marko Babić i Snježana Bagić. A s obzirom na to da od početka ove godine Ustavni sud radi u vrlo okrnjenom sastavu, s 10 umjesto trinaest sudaca koliko bi ih trebao imati, odlaskom četvero sudaca početkom lipnja Ustavni bi sud izgubio kvorum potreban za rad. Naime, za kvorum i kakvo-takvo funkcioniranje Ustavni sud mora imati najmanje sedam sudaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne izabere li Sabor do 7. lipnja nijednog suca, rad Ustavnog suda bit će blokiran, a to znači da je nemoguće održati bilo kakve izbore u državi jer nema suda koji bi nadzirao ustavnost izbornog procesa i proglasio konačne izborne rezultate.

Hrvatski sabor od 2010., otkako je Ustavom utvrđeno da se ustavni suci biraju dvotrećinskom većinom, nije uspio izabrati ni jednog suca Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.