Povučeni udžbenik: HINA prešutjela ključnu informaciju – Branimir Janković recenzent je Profila Klett

HINA
Foto: FFZG, snimka zaslona, montaža narod.hr

Hrvatska izvještajna novinska agencija (HINA) odlučila se tijekom vikenda pozabaviti povučenim udžbenikom povijesti. Pritom je prešutjela jednu jako važnu činjenicu. Komentar su uzeli od Branimira Jankovića kojeg su predstavili kao urednika portala historiografija.hr, povjesničara i docenta na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Prešutjeli su ono što pokazuje da u komentiranju ovog slučaja nije neovisan. Naime, Janković je recenzent jednog drugog udžbenika povijesti za izdavača Profil Klett, a osnivač i prvi urednik portala Damir Agičić autor/koautor udžbenika/vježbenica iz povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Nakon pisanja portala Narod.hr i kritika stručnjaka: Ministarstvo povuklo sporni udžbenik povijesti

Prešutjeli ključnu informaciju

Evo što Hina navodi oko Jankovića:

Urednik portala historiografija.hr, povjesničar i docent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Branimir Janković, nazvao je vijest o povlačenju udžbenika skandaloznom.

Svima je naravno jasno da se iza pozivanja na pogreške u udžbeniku, dovođenja u pitanje stručnosti recenzenata i sl. zapravo radi o sprečavanju drugačijih pogleda na očito strogo propisana tumačenja Domovinskog rata i nekih drugih tema iz hrvatske povijesti, napisao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Prof. Nazor u velikoj analizi za Narod.hr: Pogledajte što gimnazijalci uče o Stepincu, Milki Planinc, a tek o Domovinskom ratu

Janković ističe kako je proglašavanje određenih tumačenja povijesti praktički nepodobnim i time sprečavanje pluralizma pogleda na povijesne kontroverze ne samo protivno povijesnoj znanosti nego i demokratskom društvu.

Ma koliko pokušavali, različite poglede na povijest nije moguće zaustaviti, kazao je.

Historiografija.hr najavila je da će pozvati na online potpisivanje „profesionalne povjesničare, nastavnike povijesti i diplomirane povjesničare koji se ne slažu s time i ne pristaju na takvo tretiranje povijesne struke i njezine autonomije“.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje i zahtjev HINA-i

Narod.hr poslao je upit HINA-i u kojem ih pitamo zašto nisu naveli informaciju da je gospodin Janković recenzent drugog udžbenika u Profil Klett. On je samim time i involviran u cijelu priču te ga se ne može smatrati neovisnim. Također smo poslali i zahtjev da se tekst koji su objavili nadopuni s navedenom informacijom. Time bi riječi gospodina Jankovića o povučenom udžbeniku postale jasnije.

Možda će vas zanimati

Kako su Janković i Agičić povezani s Profilom Klett?

“VREMEPLOV 8 : udžbenik povijesti za osmi razred osnovne škole” također je uvršten u Katalog za ovu akademsku godinu.

Njegovi autori su Tomislav Bogdanović, Miljenko Hajdarović i Domagoj Švigir. Posljednji je tvrdio kako hrvatski udžbenici povijesti za osnovnu školu većinom i dalje prikazuju Srbe kroz negativne stereotipe stvorene 1992.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Recenzenti ovog udžbenika su dr. sc. Branimir Janković; Manuela Kujundžić, prof.; Vinko Tadić, prof.; Martina Glučina, prof. Zanimljivo je pogledati stajališta koja zastupa Janković, koji se rado pojavljuje u srpskim Novostima. Tamo je, naime, 2019. izjavio da su ustaše same krive za Bleiburg. U pitanje dovodi i proslavu Oluje, ističući “popratne zločine” koje su počinili hrvatski vojnici kao i to da je u “hrvatskim udžbenicima povijesti većinom zastupljena uljepšana slika Oluje”.

> Tko je autor povučenog udžbenika povijesti – Miljenko Hajdarović?

Agičić se spominjao nekoliko puta kao autor/koautor udžbenika/vježbenica iz povijesti, u izdanju izdavača Profil Klett. O njemu se na internetu i inače može naći kako je autor ili suautor nekoliko udžbenika i priručnika za osnovnoškolsku i gimnazijsku nastavu povijesti: za sedmi razred osnovne škole (u nekoliko različitih izdanja), radne bilježnice (u više izdanja), povijesne čitanke (prve u suvremenoj Hrvatskoj), povijesnih atlasa hrvatske, europske i svjetske povijesti u 19. stoljeću i u 20. stoljeću, udžbenika za treći i za četvrti razred gimnazije, te udžbenika hrvatske povijesti za pripadnike hrvatske nacionalne manjine u susjednim zemljama.

Možda će vas zanimati

Jakov Blagojević: Reakcija na Telegramov pokušaj obrane povučenog udžbenika

Portal Telegram danas je objavio članak novinarke Dore Kršul „Nakon kampanje Marijane Petir i portala Željke Markić, ministar povukao udžbenik iz povijesti iz gimnazije“

Telegram čini što i HINA – ali među njima postoji jedna razlika

I na Telegramu navode kako se o svemu očitovao doc. dr. Branimir Janković s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, kako su ga predstavili –  urednik portala Historiografija.hr, povjesničar sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta specijaliziran za javnu povijest. Ne spominje se njegova suradnja s Profilom Klett.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dr. sc. Janja Sekula o faktografskoj pogrešci o Domovinskom ratu u udžbeniku povijesti

Osnivači Telegram media grupe su Vjeran i Miran Pavić, sinovi Ninoslava Pavića koji je bio vlasnik Europapress Holdinga (EPH). Pristup u kojem se nešto prešućuje stoga ne bi trebao začuditi nikoga.

S druge strane Hrvatska izvještajna novinska agencija (HINA) javni je medij i jedina nacionalna novinska agencija u Hrvatskoj čiji su korisnici gotovo svi važniji elektronički i tiskani mediji u zemlji. Upravo zato vrlo je važno da donosi sve relevantne informacije, posebno da ne predstavlja kao neovisnog onog tko to nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.