HNIP traži hitno rješavanje upravljačke krize na HRT-u

Narod.hr

Hrvatski novinari i publicisti pozivaju sve izvršne i političke čimbenike u RH na hitno rješavanje upravljačke krize na HRT-u, nastale nakon isteka mandata v.d. ravnatelja HRT-a S. Kovačića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao što je poznato, 1. 10. 2016. isteklo je jednomjesečno produženje mandata v.d. ravnatelja HRTa, te je od tada javnom servisu onemogućeno normalno funkcioniranje. Ovakva, u 60 godišnjoj povijesti HRT-a nezabilježena pojava, a koja je nastala zbog brojnih manjkavosti zakona o HRT-u, već je u samo nekoliko dana prouzročila zaustavljanje dijelova medijske proizvodnje. Ukoliko se nešto hitno ne poduzme, u vrlo bliskoj budućnosti doći će do kolapsa javnog servisa, pa i mogućeg prestanka emitiranja programa, a to bi u razdoblju formiranja Sabora i Vlade RH moglo dovesti do nesagledivih posljedica po cijelo hrvatsko društvo”, istaknuli su iz HNIP-a.

“HRT je ključna institucija u procesima javnoga informiranja i razvoja nacionalne kulture i jedini medij u RH koji ima potencijal djelovanja neovisnog od zakulisnih političkih ili komercijalnih čimbenika”, pojašnjavaju iz HNIP-a.

“Dakako, ne treba izgubiti iz vida niti 2800 djelatnika i vanjskih suradnika koji će u slučaju produžavanja krize upravljanja ostati bez osobnog dohotka na neodređeno vrijeme. Zbog svega navedenoga držimo, a s time će se sigurno složiti i ogromna većina zainteresirane javnosti, da je sudbina javnog servisa važnija od političkih, kadrovskih ili ikojih drugih razmimoilaženja. Stoga pozivamo da se pronađe rješenje za neometano odvijanje poslovanja HRT-a sve do provođenja natječaja za trajnu upravu HRT-a. U tom smislu, kao vatrogasnu mjeru krize HRT-a treba razmotriti sve zakonske i pravne mogućnosti za raspuštanje Nadzornog odbora koji već mjesecima destabilitira HRT na osnovi tendencioznih, pravno spornih tumačenja trenutnog Zakona o HRT-u, onemogućuje funkcioniranje javnog servisa. Također tražimo da promjena lošeg Zakona o HRT-u, bude jedan od prioriteta nove vlade i Sabora RH”, naglasili su dodavši: “U pripremi novoga zakona treba se voditi ukupnošću društvenih i kulturoloških okolnosti medijskog okoliša u RH, pa je za rad na novom Zakonu potrebno angažirati neovisne stručnjake raznih profila koji će moći objektivno i činjenično utemeljeno procijeniti sve prijedloge promjena načina funkcioniranja, kao i financiranja HRT-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Novim zakonom treba osigurati dugoročno stabilno poslovanje javnog servisa na stručnoj, nacionalno odgovornoj i financijski održivoj osnovi, umjesto dosadašnjeg zadovoljavanja partikularnih političkih ili poslovnih interesa”, zaključili su iz HNIP-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.