Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je u četvrtak kako ne očekuje neki otpor vezan uz zdravstveni i građanski odgoj koji će se u škole uvesti iduće godine, ocijenila kako u tim kurikulima praktički nema ideološki obojenih sadržaja i pozvala sve da ih pogledaju jer su zakonske izmjene i dopune sada u javnoj raspravi.
U intervjuu za Dnevnik Nove TV ministrica je odgovorila na nekoliko pitanja, među kojima je bilo i ono vezano za zdravstveni i građanski odgoj koji će se u škole uvesti iduće školske godine. Na novinarsku primjedbu kako je “mnogim roditeljima zdravstveni i građanski odgoj trn u oku te hoće li oni moći isposlovati da njihova djeca ne moraju slušati satima, recimo o spolnom odgoju”, ministrica je podsjetila da su zdravstveni i građanski odgoj dio međupredmetnih tema.
Vrlo uređeni kurikulumi, sada u javnoj raspravi i treba ih pogledati
Divjak tvrdi kako je, uz zdravstveni i građanski odgoj, riječ i o u financijskoj pismenosti, poduzetništvu, primjeni informacijskih i komunikacijskih tehnologija, te ocijenila da su to” vrlo uređeni kurikulumi”. Napomenula je kako je sada u javnoj raspravi predloženi Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi i pozvala zainteresiranu javnost da iznese svoje primjedbe i prijedloge.
Primjedbe i prijedlozi na spomenute zakonske izmjene i dopune mogu se pak uputiti posredstvom e-Savjetovanja, koje je otvoreno 3. studenoga i trajat će do 3. prosinca ove godine.
Ministrica ne očekuje neki otpor jer, kako je rekla, praktički nema sadržaja koji su ideološki obojeni. Ako bi ipak bilo otpora, odnosno, ako netko smatra da postoje ideološki obojeni sadržaji, takve moguće sadržaje mogla bi, u skladu s predloženim zakonskim izmjenama i dopunama, okarakterizirati Agencija za odgoj i obrazovanje, te bi tada roditelji mogli imati opciju odabira samo u izbornome sadržaju.
Istraživanje pokazalo: Hrvatski učenici imaju iznad prosjeka građanske kompetencije
Podsjetimo, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja na svojim je stranicamaobjavio rezultate Međunarodnog istraživanja građanskog odgoja i obrazovanja, a prema njemu se učenici iz Hrvatske nalaze se iznad prosjeka zemalja sudionica istraživanja.
Takvi rezultati trebali bi ukazivati na to da je postojeći sustav obrazovanja o temama iz područja građanskih kompetencija dobar, te se ne bi smjeli zanemariti u raspravama koje naglašavaju ideje o uvođenju građanskog odgoja kao zasebnog predmeta u škole.
Željka Markić: Obvezan građanski odgoj – kao povratak u lijevi totalitarizam
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.