Hotelijeri od ministra financija traže odgodu dijela reforme

Foto: Hina

Hotelijeri i dalje traže da se stopa poreza na dodanu vrijednost (PDV) na ugostiteljske usluge zadrži na aktualnih 13 posto, barem dok se ne utvrde dugoročne posljedice koje bi njezino povećanje na 25 posto moglo imati na turizam i ukupno gospodarstvo Hrvatske, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik UPUHH-a Ronald Korotaj istaknuo je da još postoji nada za odgodu dijela porezne reforme, jer nitko ne zna kakvi bi mogli biti dugotrajni učinci novog opterećenja za ugostiteljstvo i turizam.

„Naš je zahtjev, a mislimo da ima prostora za razgovor s ministrom financija, da se PDV na ugostiteljske usluge zadrži na postojećih 13 posto. Mislimo da su moguće promjene u dijelu predložene porezne reforme “, rekao je Korotaj.

Krovna hotelijerska udruga Vladi predlaže da promjenu PDV-a u turizmu gleda dugoročno, a ne samo na razdoblje od jedne godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Trebalo bi detaljnije i šire raspraviti koji će utjecaj dizanje stope PDV-a imati na turizam, ali i na cjelokupno gospodarstvo. Ovom mjerom direktno idemo na najkvalitetniji dio turizma za koji smatramo da ima najveći potencijal rasta u idućem razdoblju“, smatra Korotaj, dodavši da će se predloženom mjerom najviše naštetiti kvalitetnom turizmu te bi se ponovno moglo dogoditi da turisti u Hrvatsku dolaze s punim prtljažnicima hrane.

Naveo je i kako se predložena porezna reforma kosi sa Strategijom razvoja hrvatskog turizma, a time i cjelokupnog gospodarstva, s obzirom na udio turizma u BDP-u.

Naglasio je da se viša stopa PDV-a ne može ugraditi u krajnje cijene, jer tržište ne bi podnijelo niti jedno povećanje aranžmana veće od jedan posto, što je stopa inflacije na razini Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ako, međutim, cijenu usluge zadržavamo na istoj razini kao do sada, ali je veća količina PDV-a u toj cijeni, smanjuje se naš investicijski potencijal“, kaže Korotaj. Osim što će hrvatski turizam i ugostiteljstvo zbog novog opterećenja postati još nekonkurentnije, izgubljeni prihod hotelijera zbog povećanog PDV-a, procjenjuje, godišnje bi mogao iznositi stotine milijuna kuna, a izgubljeni investicijski potencijal nekoliko milijardi kuna.

Nakon današnjeg sastanka s ministrom financija Zdravkom Marićem, predstavnici UPUHH-a i strukovnih udruženja HUP-a i HGK ponovno će s ministrom, kako bi ga pokušali uvjeriti u ispravnost svojih teza, razgovarati do kraja tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.