Policijske statistike u potpunoj su suprotnosti s percepcijom javnosti učestalosti ubojstava i pokušaja istih koji okupiraju medije i njihove naslovnice iz dana u dan. Posljedica je to (namjerne) medijske halabuke koja u javnosti stvara dojam da je Hrvatska nesigurna za život.
Istina je drugačija: Hrvatska je jedna od najsigurnijih država za život u Europi i svijetu, među Top 10 u Europi i Top 20 u svijetu!
> Medijski reket: Otkad je osudio Duhačeka, sudac izložen stalnim napadima Indexa
Od strašnog događaja u Zagrebu, kada je muškarac na Kajzerici ubio šest osoba, novinari su danima pokušavali pronaći dublji, sociološki razlog u ubojstvu. Čak su u početku namjerno sugerirali u naslovima da se radi o Vukovarcu, da bi stvorili dojam da se radi o hrvatskom ratnom veteranu. Premda se radi o čovjeku koji je kao malo dijete doselio u Zagreb još prije rata i u njemu živi cijeli život.
Svojski su se trudili ovaj izolirani slučaj prikazati ne kao pojedinačnu tragediju i zločin poremećenog pojedinca, već kao sustavnu pojavu u hrvatskom društvu i nekakvo “normalno događanje” u “seksističkoj, patrijarhalnoj, nasilnoj i primitivnoj” zajednici koja se zove – Hrvatska.
Jedno je jasno: pišući na takav način mediji pokušavaju (namjerno) prikazati hrvatsko društvo kao (ekskluzivno) nasilno, zaostalo, divlje i primitivno. Koje nije vrijedno življenja. Te u kombinaciji s drugim novinarskim tekstovima o “raju na Zapadu”, gotovo na dnevnoj bazi, sugeriraju da je bolje iseliti se i što brže pobjeći iz Hrvatske…
> Ivan Munjin: Žrtve Istanbulske konvencije su žene
> Slaven Letica: Prodavanje ‘spektakularne’ i ‘glamurozne’ humanitarne magle pokreta #spasime
> Prof. Asenka Kramer: ‘Hrvatska je među tri zemlje u EU s najmanjom stopom nasilja nad ženama’
Dio medijske kampanje poslužio je Andreju Plenkoviću kao podrška prilikom nametanja kontroverzne Istanbulske konvencije kojom se pod krinkom zaštite žena od nasilja zapravo uvodi rodna ideologija, a uskoro se Plenković udružio i s kampanjom “Spasi me” estradizirajući ozbiljan problem obiteljskog nasilja.
“To sve skupa je izgledalo kao jedan kult, meni zastrašujuće. Tamo se išlo s prijedlozima da nasilje u obitelji uđe u Kazneni zakon i tome su se svi divili, a to je u Kazneni zakon ušlo još 2015. godine! To je članak 197. a., čak je i premijer rekao da će se to sada promijeniti. Pa, nema se što promijeniti, to je već u Kaznenom zakonu.”, upozorila je ugledna profesorica Asenka Kramer predsjednica Udruge ‘Dijete-razvod’, dodajući da “Hrvatska, skupa s Austrijom i Švicarskom, prema istraživanjima OECD-a za 2019. godinu, ima najmanju stopu nasilja nad ženama u EU”, istaknula je profesorica prof. Kramer i poručila HDZ-ovom premijeru: “Bolje da se Plenković brine da svi imaju posao i da žive solidno pa će biti još manje zlostavljanja. Onda ćemo biti vrh – i Švicarska i Austrija će biti iza nas.”
Broj ubojstava za vrijeme Jugoslavije bio je daleko veći!
MUP je 2018. u cijeloj Hrvatskoj prijavio 22 ubojstva, što znači da je godišnja stopa 0,6 ubojstava na 100.000 stanovnika, i što je najvažnije u velikom je padu. To je ujedno najmanji broj ubojstava i najniža stopa u jednoj godini u Hrvatskoj otkad se uopće mjeri. Tijekom posljednjih 5 godina prosječna godišnja stopa ubojstava u Hrvatskoj je 1,1 na 100.000 stanovnika.
Statistika otkriva i da je 2018. u posljednjih devet godina bila godina s najmanjim brojem ubojstava (22) dok je najgora bila 2010. kada je zabilježeno 58 ubojstava, što je 260% više!
Ovo će možda iznenaditi mnoge, osobito one koji nostalgično gledaju na bivšu državu Jugoslaviju i tvrde da je tamo bilo sve bolje, a osobito da smo sigurnije živjeli. SR Hrvatska, tada dio Jugoslavije, imala je “zlatnih” 1980-ih prosječno čak 2,5 ubojstva na 100.000 stanovnika godišnje, što je bilo znatno iznad jugoslavenskog prosjeka (1,7) i daleko, daleko više iznad današnje stope.
Kada podijelimo 2,5 s 0,6 dobivamo istinu: u Hrvatskoj je bilo 1980. čak 416% više ubojstava nego 2018. godine!
Život u Hrvatskoj nije nikada bio sigurniji nego danas – zapamtimo ovo jako dobro.
Hrvatska među najsigurnijim državama Europe i svijeta
Prema podatcima Svjetske banke, stopa ubojstava u Hrvatskoj niža je nego u većini europskih država i nalazi se među top 10 najsigurnijih u Europi. Ako se ne računaju mikrodržave s manje od milijun stanovnika, Hrvatska je među 20 najsigurnijih država u svijetu.
Najsigurnije države s preko milijun stanovnika i najnižom stopom ubojstava (manje od 0,4 na 100.000 st.) su Singapur, U.A.E., Švicarska, Norveška i Austrija, a naša Hrvatska im se približila s 0,6 prošle godine.
Za svaku pohvalu i radost onima koji žive u Hrvatskoj!
Što je onda u pitanju?
Ovo su sve lako provjerljive informacije do kojih svatko može doći za nekoliko minuta na internetu uspoređujući službene domaće, EU ili svjetske statistike. Iz nekog razloga te se informacije slabo objavljuju, a dalje se sustavno medijski stvara histerična slika o općem kaosu, ubijanju, nasilju i primitivizmu u Hrvatskoj.
> Premijer na liniji SNV-a: Ustraje u optužbama protiv Škalamere
Zašto tzv. mainstream-medijima nije palo na pamet da bi informacija o kretanju stope ubojstava bila zanimljiva za temu o višestrukom ubojstvu u Zagrebu? Zašto im nije bila zanimljiva usporedba stope ubojstava u Hrvatskoj i drugim zemljama? Zašto nije zanimljiv strmoglavi pad ubojstva žena (tzv. femicid) u Hrvatskoj, već se namjerno stvara drugačiji lažni dojam da nasilje nad ženama je u porastu?
Možda su se neki novinari sjetili svega toga i provjerili ove informacije, ali su odlučili da ih neće objaviti jer im se ne uklapaju u agendu guranja straha i histerije, koja pogoduje i političkim elitama za klevetanje Hrvatske po svijetu i širenje atmosfere straha u Hrvatskoj.
Radosna vijest glasi: zemlja u kojoj živimo je među najsigurnijima u svijetu i još k tome raste u toj sigurnosti!
Tekst se nastavlja ispod oglasa