Slučaj ljekarnice koja je pacijentici u Zagrebu odbila izdati kontracepcijske pilule, jer se to kosi s njezinim uvjerenjima, podigao je prašinu u javnosti. Pozvala se na priziv savjesti i otvorila još jednu polemiku – smije li to ljekarnik učiniti? Dnevnik Nove TV ima prilog o tome.
Ministar Kujundžić tvrdi: ‘Ljekarnik nema pravo na priziv savjesti u ljekarni’
“Kolegica je rekla da je ona pojasnila pacijentici o čemu se radi, da ima priziv savjesti da joj ne može isporučiti terapiju. Nažalost, bila je sama u smjeni, zamolila ju je da dođe sutra”, objašnjava Ana Soldo iz Hrvatske ljekarničke komore.
Pročitajte zaključak svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj o početku ljudskog života (2009.)
Ljekarnička komora zaprimila je pritužbu djevojke te tražila da se očituju i ljekarnica i poslodavac. Sučaj je proslijeđen nadležnom Povjerenstvu. Je li prekršen Kodeks ljekarničke etike i deontologije, članak 12., koji kaže “magistar farmacije ima pravo priziva savjesti samo ako time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika”.
“Svaki zdravstveni radnik ima pravo na priziv savjesti iz svojih osobnih, moralnih ili vjerskih uvjerenja. Nama je iznimno žao što je osjetila nelagodu i nije dobila terapiju na vrijeme. Ali ne možemo tu uspoređivati čije je pravo veće”, rekla je Soldo.
Njemačko istraživanje: Kontracepcijske tablete i ‘tableta za dan poslije’ uzimaju se – nepromišljeno
Ministar zdravstva Milan Kujundžić u ovom je slučaju stao na stranu pacijentice te rekao kako “naravno da svaki pacijent treba dobiti lijek za koji ima recept. Ljekarnik ima pravo na priziv savjesti, ali ne na tom radnom mjestu.”
Jednako mišljenje dijeli i bivši SDP-ov ministar Siniša Varga. “Vlasnik ljekarne ili ljekarničkog lanca mora osigurati farmaceuta koji može izdavati sve lijekove. A ako netko ima priziv savjesti moj savjet je da ta osoba ne radi s građanima.”
Odbijanje redovnog posla i pozivanje na priziv savjesti – zasmetalo je i pravobraniteljici za ravnopravnost spolova. Tako u priopćenju za javnost pravobraniteljice za ravnopravnost spolova stoji kako:
“Nemogućnost ostvarivanja prava na zdravstvenu ili ljekarničku uslugu može prouzročiti ozbiljne posljedice po zdravlje pacijenta/korisnika, stoga se zdravstvene ustanove i ljekarne nipošto ne smiju naći u poziciji da preuzimaju moć odluke o pružanju neke usluge ili izdavanju lijeka…”
U Komori kažu da niti jedan ljekarnik koji je do sada postupio na ovaj način – nije kažnjen. Slučaj odbija komentirati prozvana zagrebačka ljekarna,sve dok se to ne riješi pred nadležnim institucijama.