Iako predsjednica Hrvatskog katoličkog liječničkog društva ističe kako priziv savjesti nije samo pravo liječnika već i drugih profesija, ministar Kujundžić tvrdi drugačije.
Nakon što je jedna zagrebačka ljekarnica zbog priziva savjesti odbila pacijentici izdati kontracepcijske tablete, ministar zdravstva Milan Kujundžić u petak je taj njezin postupak ocijenio nedopustivim, dok je SDP pozvao da se hitno regulira područje priziva savjesti kako se ne bi ponavljali slučajevi uskrate lijekova ili zdravstvene zaštite pacijentima.
> Šeparović: Pobačaj nije niti ljudsko niti ustavno pravo!
> Pročitajte zaključak svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj o početku ljudskog života (2009.)
Ne postoji ništa što ljekarnik ima pravo ne izdati pacijentu pozivajući se na priziv savjesti, izjavio je Kujundžić nakon sjednice Vlade upitan za slučaj ljekarnice koja je odbila izdati kontracepcijske tablete jer se to kosi s njezinim uvjerenjima.
> Dr. Lucija Murgić: U društvu se premalo govori o posljedicama pobačaja za ženu
“Svaki pacijent u bilo kojoj ljekarni ima pravo dobiti lijek za koji ima recept. Ljekarnik ima pravo na priziv savjesti, ali ne na radnom mjestu u ljekarni”, pojasnio je ministar.
> Pročitajte 10 činjenica o pobačaju!
Na taj su slučaj reagirali i SDP-ovci koji traže od Hrvatske liječničke komore da napokon iznese svoj službeni stav o pitanju priziva savjesti, kao što od Ministarstva zdravstva i Kujundžića očekuju da reguliraju akte po kojima se priziv savjesti ulaže.
Od nadležnih očekuju da izrade registar ljekarnika, liječnika i ostalog zdravstvenoga osoblja koje je uložilo priziv savjesti jer, ističu, građanke i građani imaju pravo na informaciju i izbor.
U Hrvatskoj, osim činjenice da je priziv savjesti omogućen, nije reguliran postupak njegova ulaganja, kao što ne postoji ni registar zdravstvenih radnika koji su uložili priziv savjesti.
> Što struka kaže o pobačaju na zahtjev u Hrvatskoj?
“Ne trebamo posebno ukazivati da se upravo ovako (ne)reguliran institut priziva savjesti najčešće slama na leđima žena u području ostvarivanja ‘prava’ na prekid trudnoće”, tvrdi SDP u priopćenju.
“U svjetlu činjenice da je prije mjesec dana vrlo veliki broj građanki odlučio prekinuti šutnju i progovoriti o napadu na svoja prava u području reproduktivnog zdravlja, kao i o tretmanu u bolnicama na odjelima ginekologije, ovo smatramo još jednim napadom na prava žena u Hrvatskoj”, tvrde SDP-ovci.
Pobačaj nije niti ljudsko niti ustavno pravo!
Podsjetimo, predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović u ožujku 2017. potvrdio je da ne postoji ljudsko pravo na pobačaj.
“Ne postoji ustavno niti ljudsko pravo na pobačaj. Pobačaj nije ljudsko pravo niti u jednom međunarodnom, obvezujućem dokumentu. Postoje razna tumačenja i mišljenja nekih udruga o tome da se radi o ljudskom pravu, ali oko toga ne postoji suglasnost. Dakle, naša odluka je donesena na temelju prava žena na privatnost, a ne zbog toga što bi pravo na pobačaj bilo ustavno ili ljudsko pravo”, kazao je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.
Najveći medicinski stručnjaci u Hrvatskoj dali su svoja stručna mišljenja o početku i prvim fazama ljudskoga života, složivši se da je ubojstvo zdravog nerođenog djeteta, koje nosi zdrava trudnica, a isključivo na njezin zahtjev, medicinski neopravdano i neetično.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.