Odvjetnik Krešimir Planinić, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji, komentirao je pravo na prigovor savjesti kao važan dio svakog društva u razvoju.
“Pravo na prigovor savjesti sastavni je dio slobode mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi (kao temelj demokratskog društva) – čl. 9. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda:
„1. Svatko ima pravo na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi: to pravo uključuje(…)da se pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, iskazuje svoju vjeroispovijed ili uvjerenje bogoslužjem, poučavanjem, praktičnim vršenjem i obredima. Takva sloboda na filozofska ili vjerska uvjerenja koja su u suglasju s ljudskim dostojanstvom izražena je i zajamčena i čl. 14. našeg Ustava.”, naveo je odvjetnik Planinić i objasnio:
“Ginekolozi se pozivaju na pravo da ne izvršavaju pobačaje polazeći od Hipokratove zakletve, a i dobro im je poznata medicinska činjenica da život počinje začećem i savjest im, ako nije trnjem obrasla, kaže da pomažu životu i da ne žive u suprotnosti s ljepotom života. Režim koji ne dopušta priziv savjesti ne dopušta ni razvoj života, pa tako ni razvoj tog društva i države.”
Upravo tu činjenicu da život počinje začećem, a koja je potvrđena i od medicinske struke u Hrvatskoj, neki ginekolozi zaboravljaju. Na okruglom stolu “Zakon o pobačaju za 21. stoljeće” koji se održao u utorak u Novinarskom domu govorilo se o tome kako se restriktivni zakoni trebaju liberalizirati, države moraju osigurati ženama pravovremeni i neograničeni pristup pobačajima u praksi, a te usluge učiniti dostupnima i pristupačnima.
U Hrvatskoj, rečeno je, “nije adekvatno reguliran ni priziv savjesti liječnika u vezi pobačaja”. To pravo uvedeno je 2003. Zakonom o liječništvu, no nije uravnoteženo s pravom pacijentica na taj zahvat.
> Pročitajte zaključak svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj o početku ljudskog života (2009.)
Na ovom se skupu očito ignorirala znanost. Stručno mišljenje svih medicinskih fakulteta u Hrvatskoj jest sljedeće: „S medicinskog stajališta, u etičkom i stručnom aspektu, nema nikakvog opravdanja za pobačaj zdravog ploda na zahtjev zdrave trudnice, kako to regulira članak 15. postojećeg zakona. Medicinska se struka definira svojim profesijskim zadaćama, a to su prevencija, dijagnostika i liječenje. U pobačaju zdravog ploda zdrave trudnice na njen zahtjev nema ovih kvalifikativa, te je problem u potpunosti u prostoru zakonodavstva.“
Ovakvo mišljenje dali su najveći medicinski stručnjaci u Hrvatskoj koji su se 2009. na zahtjev Ustavnog suda Republike Hrvatske, formiravši zajedničko Povjerenstvo, očitovali o početku ljudskog života i njegovu prekidu.
Hod za život, obitelj i Hrvatsku je miroljubivi hod građana u znak potpore nerođenoj djeci, njihovim majkama, očevima i obiteljima. Ove će se godine održati u Zagrebu i u Splitu, u subotu, 20.5.2017. U Zagrebu će se građani okupiti u 10 sati na Trgu Dr. Franje Tuđmana te hodati Ilicom do Trga bana Jelačića, a u Splitu će se u 10 sati okupiti pred crkvom Gospe od zdravlja te Marmontovom hodati do Rive.
Hod za život – ove godine u Zagrebu i Splitu – subota, 20.5. u 10 sati