Hrvatska protestantska konferencija osvrnula se na skandalozni tekst u Novostima o progonu kršćana

kršćani
Montaža: Narod.hr, izvor: Jerko Malinar, cross-press.net, snimka zaslona

Nakon što je naš portal ukazao na skandalozan članak u Novostima u kojem se problematiziraju stipendije u ukupnom iznosu od 200 tisuća eura za mlade kršćane iz zemalja Afrike i Azije gdje se vrši progon kršćana, oglasila se i Evangelička metodistička crkva te Hrvatska protestantska konferencija koja je partner svjetske organizacije „Open Doors“ za pomoć progonjenim kršćanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tekstu u Novostima pod naslovom ‘Ugroženi kršćani’, autor Igor Lasić nevjerojatno olako za jedno manjinsko glasilo, kritizira i donosi sulude zaključke o pomoći koju Hrvatska daje za diskriminirane na drugim krajevima svijeta.

Možda će vas zanimati

Novosti dotakle novo dno: Smetaju im stipendije progonjenim kršćanima u Aziji i Africi; relativiziraju i strašne zločine

Dok Novosti blagonaklono gledaju na ilegalne migracije, u isto vrijeme problematiziraju činjenicu da Hrvatska daje 200 tisuća eura za stipendije mladim kršćanima iz Azije i Afrike

>EP o progonu manjina: Kršćani su najprogonjenija skupina

Ne spominje pritom činjenicu da je u razdoblju od 2017. do 2019. godine u opasnosti bilo oko 300 milijuna kršćana u svijetu, odnosno ugrožen je bio svaki sedmi kršćanin.

Na taj se tekst u priopćenju osvrnula Evangelička metodistička crkva te Hrvatska protestantska konferencija koja je partner svjetske organizacije „Open Doors“ za pomoć progonjenim kršćanima u priopćenju koje potpisuje pastor Vatroslav Župančić, predsjednik Hrvatske protestantske konferencije i suradnik organizacije Open Doors.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priopćenje prenosimo u cijelosti.

Ovim putem u ime Evangeličke metodističe crkve te Hrvatske protestantske konferencije-partnera svjetske organizacije „Open Doors“ za pomoć progonjenim kršćanima želim reagirati na napis novinara Igora Lasića: „Ugroženi kršćani“ u tjedniku Novosti glede pomoći Republike Hrvatske progonjenim kršćanima u vidu dodjele stipendije studentima iz ugroženih područja. Novinar u svom članku postavlja pitanje: „ zbog čega uopće specijalno pomaganje pripadnika vjerskih skupina, uza sve druge ugrožene društvene kategorije?“.

Kršćanske misije iz „zemalja kolonizatora“, nisu bile dio „kolonizatorskih politika“

Na taj način izvještavanja se relativizira ovo važno pitanje uz nastojanje da se kršćanstvo sveukupno difamira kao: „sljedbu vjerskog učenja višestoljetnih kolonizatora“. Treba podsjetiti gospodina Lasića, kako kršćanstvo prvenstveno ima bliskoistočne i semitske korijene, i prisutno je na područjima gdje je sada u progonima od samih početaka vjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također kršćanske misije iz „zemalja kolonizatora“, nisu bile dio „kolonizatorskih politika“, kako to novinar insinuira već su se naprotiv često puta suprotstavljale eksploataciji i robovlasništvu tj upravo toj kolonizatorskoj politici u tim zemljama. Škole, fakulteti bolnice, sirotišta te temelji pismenosti mnogih zemalja postavljeni su kroz djelovanje kršćana svih denominacija kroz povijest.

Pitanje suvremenih progona kršćana najveće je u povijesti

Pitanje suvremenih progona kršćana, koje je najveće u povijesti, nažalost je nedovoljno zastupljeno u hrvatskoj medijskoj javnosti i Republika Hrvatska kao dio kršćanskog kulturnog kruga u kojoj skoro 90 posto poreznih obveznika ispovijeda kršćansku vjeru, ima odgovornost pomoći kršćanima svih denominacija koji dolaze u Hrvatsku tražiti utočište od progona.

Iako je stipendiranje studenata samo jedna mala kap u moru, ona je velika pomoć i gesta za koju se nadamo da će se proširiti i da će se naći dodatna sredstva za nove projekte pomoći progonjenim kršćanima, te da će mediji u Hrvatskoj te glasilo Novosti pokazati više empatije i otvorenosti za važno pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.