I Talijanska Unija protiv komunističke zvijezde u Rijeci: ‘Simbol totalitarizma iz prošlosti’

Foto: Getty Images, fah, Rijeka 2020 EPK Fotomontaža: narod.hr

I dalje se raspravlja o crvenoj zvijezdi na riječkom neboderu ili umjetničkoj instalaciji političara Nemanje Cvijanovića, otvorenoj gotovo u tajnosti prošle nedjelje. Osim očitih ideoloških podjela u redovima većine, talijanska komponenta istočnog Jadrana također je izrazila svoje mišljenje o ovoj temi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenik izrađen od 2.800 ulomaka “stakla”, u sjećanje na navodnih 2.800 boraca Narodnooslobodilačke vojske koji su pali u bitci za Rijeku, izazvao je negativne reakcije riječkih esula ali ne samo njih. Čak i unutar talijanske nacionalne zajednice, inicijativa provedena u kontekstu Rijeke kao Europske prijestolnice kulture, mnogima je ostavila gorak okus u ustima, prenosi Rijeka Danas. Čelnici Talijanske unije protumačili su ovo prevladavajuće raspoloženje, za La voce del popolo.

Zaboravljene traume iz prošlosti

“Crvena zvijezda smještena u kontekst u kojem je postavljena, predstavlja ozbiljnu kulturnu, političku i komunikacijsku pogrešku. Baš iz razloga što je Rijeka, Europska prijestolnica kulture, shvaćena kao Luka različitosti, trebala je biti u stanju ojačati svoju kulturnu, jezičnu i nacionalnu raznolikost, a to se nije dogodilo”, izjavio je predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Političar Nemanja Cvijanović – autor instalacije velike komunističke petokrake, nalazio se na listi Možemo, član Nove ljevice…

>Plenkovićeva ministrica promijenila mišljenje o petokraki: Nekad tvrdila da je riječ o ‘umjetničkoj instalaciji’, sada – o ‘političkoj akciji’

>Policija podigla kaznenu prijavu za kriminal u projektu Rijeka kao Europska prijestolnica kulture 2020. – pogodovalo se tvrtki iz Srbije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Upravo iz tog razloga – nastavio je – još je ozbiljnija pogreška kada se zanemaruje važan dio povijesti glavnog grada Kvarnera. Pred nama je instalacija koji ne odražava i ne poštuje identitet Rijeke i Riječana bez obzira na nacionalnost. Rijeka je u povijesti bogatija od onoga što bi trebala predstavljati ta zvijezda. Taj simbol zanemaruje tragedije koje su pretrpjeli Talijani i vrijeđa našu povijest ”. Očito je, naglasio je Maurizio Tremul, sama crvena zvijezda može imati i druga značenja, poput borbe partizana i pobjede protiv nacifašizma u Drugom svjetskom ratu. Ali u slučaju Rijeke, u ovakvom kontekstu poprima drugo značenje.

Simbol totalitarizma

Jasan je i stav predsjednika Izvršnog vijeća Talijanske unije Marina Corve koji je definirao crvenu zvijezdu postavljenu na neboderu kao “simbol totalitarizma iz prošlosti, koji je po našem mišljenju danas potpuno deplasiran.”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je, simbol koji je dio prošlosti, pa bi bilo prikladno usredotočiti se na nešto što je uistinu aktualno. Ako ste doista htjeli podići spomenik, bilo je puno bolje izabrati druge simbole, na primjer simbol ujedinjene Europe”, podvukao je predsjednik izvršnog odbora UI. “Ta zvijezda nema nikakve veze s mojom vizijom svijeta i poviješću moga grada. Taj simbol ne predstavlja nikoga pa ni mene”, istaknuo je Marin Corva koji je izrazio mišljenje da svi simboli totalitarizama, koji su obilježili prvu polovicu dvadesetog stoljeća, danas više nemaju razloga postojati.

Predsjednik vijeća Talijanske unije iz tog razloga zaključuje da bi ovakva crvena zvijezda morali biti uklonjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.